- G:

Kayıp şehir Nikomedia, toprağın altında yatıyor

Uzun yıllar başkentlik yaptığı Roma İmparatorluğu'nun ilk metropol şehirlerinden biri olan Nikomedia (İzmit), düzenlenen konferansta konuşuldu. Konferansta önemli açıklamalarda bulunan Oxford Üniversitesinden Prof. Dr. Tuna Şare Ağtürk, "Yapılan güzel yüzey araştırmaları var. Bu yüzey araştırmaları da Nikomedia'daki arkeolojik potansiyele dikkat çeken araştırmalar ancak ne yazık ki şimdiye kadar Nikomedia'da dair hiçbir sistematik kazı yapılamamış" dedi.

Kayıp şehir Nikomedia, toprağın altında yatıyor
Kayıp şehir Nikomedia, toprağın altında yatıyor
+4
Büyütmek için resme tıklayın

İzmit Belediyesi tarafından düzenlenen "Nikomedia: Roma İmparatorluk Başkentinden Türk Endüstri Başkentine" konulu konferans Kocaeli Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. Konferansta arkeoloji ve tarih alanında başarılı çalışmalarıyla tanınan Oxford Üniversitesinden Prof. Dr. Tuna Şare Ağtürk, Kocaeli Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Şirin, Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nevnihal Erdoğan sunumlarıyla bilgilerini katılımcılara aktardı. Arkeolog Nezih Başgelen ise konferansın moderatörlüğünü üstlendi.

Kayıp şehir Nikomedia, toprağın altında yatıyor

"Kentimizi turizm merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz"

Programın açılış konuşmasını yapan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, "Bizler İzmit Belediyesi olarak kentimizin tarihine büyük saygı ve sorumlulukla yaklaşıyoruz. 2019 yılından bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığı ve ilgili kurumlarla yakın iş birliği içinde Nikomedia'nın tarihi dokusunu ortaya çıkarmak için çaba sarf ediyoruz. Bu çerçevede, Çukurbağ Mahallesindeki kazı alanlarında çalışmalar yürütüyor, konservasyon ve arkeopark projesi için sponsorluk taleplerimizi her fırsatta iletiyoruz. 2019 yılının 2. çeyreğinden itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı ile konu ile ilgili kurumlarla görüşmeler gerçekleştirdik. Kocaeli Müze Müdürü Serkan Gedük ile Prof. Dr. Tuna Şare Ağtürk danışmanlığında kazı, konservasyon ve arkeopark projesi için sponsor olmayı talep ettik. Sürecin sonunda da Kültür ve Turizm Bakanlığı ile protokol gerçekleştirmeyi başardık. Potansiyelimizi en iyi şekilde değerlendirerek, kentimizi tarihi ve kültürel zenginlikleriyle öne çıkan turizm merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz" dedi.

"İnanılmaz stratejik bir konumu var"

Fatma Kaplan Hürriyet'in konuşmasının ardından kürsüye çıkan Prof. Dr. Tuna Şare Ağtürk, İzmit'in antik tarihi hakkında önemli bilgiler verdi. İzmit'in çağlar boyu önemli bir kent olduğunu ifade eden Ağtürk, "İnanılmaz stratejik bir konumu var. Özellikle Limanı çok önemli. Çağlar boyu önemli bir kent merkezi olarak önemini koruyor. Antik kaynaklara baktığımızda ilk bahsi geçen yerleşim 'Astakoz'. Başiskele'de, Körfez’in güney kısmında. M.Ö. 712 yılında Yunanistan'dan gelen Megaralar koloni kurmuşlar. İlk kayıt burada başlıyor. Sonrasında Helenistik dönem kralı Nikomedes, Nikomedia'yı kuruyor. Nikomedia, Helenistik krallığının başkenti oluyor. Sonrasında Roma İmparatorluğu büyüdükçe helenistik krallığını tek tek aşmaya başlıyor. Bitinya bölgesi de Roma İmparatolupunun parçası haline geliyor. Bu kez de Bitinya eyaletinin başkenti oluyor Nikomedia. Asıl önemi sonrasında başlıyor, Roma İmparatorluğunun parçası olduğu dönemde" diye konuştu.

Kayıp şehir Nikomedia, toprağın altında yatıyor

"Nikomedia, endüstri kentinin kurulduğu İzmit'in tam altında yatıyor"

Prof. Dr. Tuna Şare Ağtürk, sözlerine şöyle devam etti:

"Yapılan güzel yüzey araştırmaları var. Bu yüzey araştırmaları da Nikomedia'daki arkeolojik potansiyele dikkat çeken araştırmalar ancak ne yazık ki şimdiye kadar Nikomedia'da dair hiçbir sistematik kazı yapılamamış. Neden? Nikomedia, endüstri kentinin kurulduğu İzmit'in tam altında yatıyor. Bu sebeple sistematik kazı yapmak imkansız hale gelmiş. Bulunan eserlerin çoğu da modern imar faaliyetleri sırasında Müze Müdürlüğünün müdahale etmesiyle yapılan kurtarma kazılarıyla çıkarılmış"

Kayıp şehir Nikomedia, toprağın altında yatıyor

"Devasa iki katlı imparatorluk avlusu olduğunu gördük"

2015 yılından itibaren Kocaeli Müze Müdürlüğü ile Çukurbağ için çalışmaya başladıklarını ifade eden Prof. Dr. Ağtürk, "TÜBİTAK projesi bağlamında güzel bir kaynak edindik. TÜBİTAK projesindeki amacımız da; Çukurbağ'dan çıkan eserlerin ilk defa arkeometrik incelemesini yapabilmekti. Eserleri tek tek tasnifledik, 3 boyutlu taramalarını yaptık, kimyasal analizlerini yaparak, incelemeler gerçekleştirdik. 2016 yılında tekrar bir kurtarma kazıları yapıldı Çukurbağ'da. Anıtsal merdivenlere ulaşıldı. Anıtsal merdivenlere yuvarlanmış heykellere ulaşıldı. Alanın ilk defa arkeolojik planı çıkarıldı, bu çok önemliydi. Ne gördük? Bütün heykellerin, rölyef panellerinin, heykellerin düştüğü alanın, anıtsal merdivenlerle girilen devasa iki katlı imparatorluk avlusuna ait olduğunu gördük. Bu çalışma, milattan sonra 3. yüzyılın sonunda tam da Nikomedia imparatorluk başkenti olarak altın çağını yaşarken inşa edilmiş devasa bir imparatorluk kompleksinin sadece girişinde, avlusunda olduğumuzu gösterdi bize. Bu kompleks 4. yüzyıldaki depremle yıkılmış. Üzerine günümüze kadar yeniden büyük bir imar faaliyeti yapılmamış" ifadelerini kullandı.

Kayıp şehir Nikomedia, toprağın altında yatıyor

Hayran bırakan çalışma

Rölyeflerin üzerindeki renklerin pigmentlerinde detaylı çalışmalar yaptıklarını dile getiren Ağtürk, "Analizleri yapıldı. Sonrasında yine bir sürü veriye ulaştık. Bazı renkleri gözle görebiliyoruz ama gözle görmediğimiz renkleri keşfettik. Kızılötesi ışınlar altında incelediğimizde aslında rölyeflerde tasvir edilen metal objelerin metal renkleri taklit etmek için Mısır mavisine boyandığını gördük. Bunların kimyasal analizlerini yaptık. Yine gözümüzde kırmızı görünen imparator pelerinleri var. Bu dönemde imparatorların, imparatorluk moru giydiğini biliyoruz. İlk baktığımızda gözümüze kırmızı görünüyor ama kızılötesi ışınlarla baktığımızda Mısır mavisinin izleri parlamaya başladı. Kırmızı ile maviyi karıştırsanız ne olur, mor olur" şeklinde konuştu.

Kayıp şehir Nikomedia, toprağın altında yatıyor

"İzmit'te eski yerleşim alanları giderek önemini kaybetmeye ve yok olmaya başlamıştır"

Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nevnihal Erdoğan İzmit'in mimari tarihine dair açıklamalarda bulunarak, "Sanayi kenti ve 1999 depremin ardından İzmit’in tarihi kent kimliğin geri plana itilmiş. Sanayinin gelişmesi, yoğun iç göç ve plansız kentleşme sonucunda pek çok kentte olduğu gibi İzmit'te eski yerleşim alanları giderek önemini kaybetmeye ve yok olmaya başlamıştır. Son yıllarda İzmit iç göçün destinasyon haline gelmiştir. İzmit’in nüfusunun hızla artmasına rağmen şehir planlaması zamana ayak uyduramamış. Sonuçta İzmit'in kuzey ve güney kıyıları hızlı ve kaotik büyümeyle kıyıları endüstri yapıları, iç kısımları ise konut alanlarıyla dolmuştur. Bu süreç çevre ve muhtelif merkezlerde kentin büyütmesini getirirken, tarihi mahallelerin de hızla yok olması süreciyle karşı karşıya kalmamıza neden olmuştur" diye konuştu.

Kayıp şehir Nikomedia, toprağın altında yatıyor

"Bu fetih şehrin mimarisine yansıdı"

Kocaeli Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Şirin ise "Osmanlı'dan Cumhuriyet’e İzmit Tarihi" konulu söyleşi gerçekleştirdi. Şirin, "Osmanlı Beyliğinin anadolu kuzey batısında yayılmasının ardından Türk akınları İzmit’e kadar ulaştı. İzmit yakınlarında yaşanan Pelekanon Savaşı bu dönemde önemli bir yer tuttu. Bu anlamda şehrin kaderini belirledi. 1337 yılında burası Osmanlı Devletinin eline geçti. Bu fetih şehrin mimarisine yansıdı. Nikomedia şehri Osmanlı Devleti hakimiyetine geçtikten sonra değişik isimlerle bölge adlandırıldı. Kocaeli sancak olarak bölgenin ismi oldu. İzmit ise sancak merkezi oldu. 1924 yılında ise İzmit ili Kocaeli adını aldı. İzmit merkez ilçe oldu" diyerek bölgenin isimsel tarihi hakkında önemli bilgiler verdi.

Konferansın ardından İzmit Belediyesi Sahne İzmit Halk Dansları Topluluğunun gösterisi izlendi. Gösteri izleyicilerden büyük alkış aldı. Program sonunda ise Fatma Kaplan Hürriyet, katılımcılara plaket takdim etti.(İHA)

26 Kas 2023 - 14:08 - Kültür Sanat --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 9.013.485 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

14

Hasan Basri - Keşke gün yüzüne cikarilsa. İzmit turizm şehri olur. Dünya çapında tanınmış bir kent olabiliriz.

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 29 Kasım 13:09
15

Emekçi - @Hasan Basri 14 nolu yoruma cevabı: Sanayi şehri nereye tasiyacaksin.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 29 Kasım 13:48
12

Emekçi - Çok da eski şehirleri gün yüzüne çıkarmak boş iş. Bir büyük depremde yer altına gömülmüş. Şimdiki şehirde aynısı olacaktır.

Yanıtla . 1Beğen . 3Beğenme 28 Kasım 08:28
11

Sefa Karaosmanoğlu - İzmit siyaset yönünden çok şanssız bir yerleşke. Gidenide gelenide aynı kafa. Siyasi rastladı uğruna bu kenti kurban ettiler.

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 26 Kasım 22:04
10

Ferhan Ergün - Kocaeli üniversitesi arkeoloji bölümünden kimsenin katılmamış olması çok tuhaf değilmi bu programa..

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 26 Kasım 22:03
09

Izmitim - Gecim ve barinma derdi guncel bir sorun.oyle iken izmitte kimse oldugu yeri kazdirmaz tamam tarih tabiki bir hazinedir ancak eski yerlsimleri yikmak okadar basit ve ucuz degil..

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 26 Kasım 21:54
07

Seren - Yazık zamanında insanlara oradan ev arsa vermişler .insanlar o evlerde yaşamış yaşlanmış .ev kentsel dönüşüme yada müteahhit firmaya verildiğinde ev yıkılıyor .ama ev yapmak yasak kazı yapmak yasak.insanlat evsiz kalıp kiracı konumuna düşmüşler .bir teyzemiz öyle ortada kalmış.geçmişi dğerlendireceğiz diyerek şindi yaşayanlara zulüm etmesek .bir yer göstersek yaşayacakları

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 26 Kasım 18:44
06

İsimsiz - Türkiye'de tarihe tek önem vermeyen memleket Kocaeli. Umuttepe bölgesinde yeraltı şehri var devlet biliyor fakat hiç kimse açmaya çaba göstermiyor

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 26 Kasım 16:14
05

Kadıköylü - Bu eserleri ortaya çıkarmak demek şu anki yerleşimi yıkmak demek. Yeni yapılar bu antik dönem kalıntıları üzerinde. Oy kaybederiz kaygısı ile de kimse bu işe kalkışamıyor. Mesela çok büyük bir antik tiyatro varlığından behsedilir. Üç aşağı beş yukarı da konumu bilinir fakat üstü yerleşim kimse çıkaramıyor.

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 26 Kasım 15:42
03

Misafir - Napalım yani şehiri mi taşıyalım verin defineceilere yetki bakın size nikomedya nın mezarını 3 ayda nasıl buluyorlar görün.aksi halde toprak altında bir duvarı tarih diye anlatmaya gerek yok boş duvar işte önemli olan nikomedya mezarı nerde onu anlatın

Yanıtla . 0Beğen . 11Beğenme 26 Kasım 15:07
13

hatice - @Misafir 03 nolu yoruma cevabı: ne saçma bi yorum.....

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 28 Kasım 17:14
02

Akif - şu korunan taşların etrafındaki evlerin sahipleriyle müteahitleriyle güzel bi sohbet etmek lazım. bu evleri yaparken temelini kazarken çıkan şeyleri naptınız temele mi doldurdunuz parçaladınız mı veya birileri alıp gitti mi. o mahallelerde yaşayanların parasal geçmişleri incelense, bi hazine çıktıysa zenginleşme var mı vs. bir sürü polisiye hikaye çıkar o tepelerden düşündükçe.

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 26 Kasım 15:07
01

Cengo - Şu değerleri ortaya çıkarmaya kimsenin gücü yetmiyor maalesef.

Hep laf icraat yok

Yanıtla . 10Beğen . 1Beğenme 26 Kasım 14:21

KARTEPE YEMEK, SERVİS ELEMANI ARIYOR

Yemek dağıtımı yaptığımız Faraero fabrikamıza 3 vardiya çalışacak SERVİS ELEMANI aramaktayız.  KARTEPE YEMEK VE GIDA SAN.TİC.LTD.ŞTİ Tel: 0533 681...

HALDIZ İNŞAAT’A KAMYON ŞOFÖRÜ ARANIYOR

*E sınıfı sürücü belgesi, SRC 4, psikoteknik ve dijital sürücü kartına sahip, *En az iki yıl kamyon şoförlüğü tecrübesi olan Başvuru: 0262 349 66 58...

ÇATI USTASI

*Çatı yapımı, *Teras kaplama, *Kiremit aktarımı, *Oluk temizliği itina ile yapılır. Hüseyin Usta Tel: 0544 655 23 40

BAY ELEMAN ARANIYOR

Otogar emanet yanı umumi WC’de gece çalışacak, BAY ELEMAN aranıyor. Tel: 0507 699 25 68

ÖN MUHASEBE ELEMANI ARANIYOR

4 S Bakım onarım servisine, ÖN MUHASEBE PERSONELİ alınacaktır. Adres: Fenni muayene istasyonu yanı Kartepe / Kocaeli. Tel: 0532 683 80 56

KAMYON VE TIR ŞOFÖRLERİ ARANIYOR

SAYLOG LOJİSTİK bünyesinde değerlendirilmek üzere, İzmit/Kocaeli/Kartepe/Gebze bölgesi oturumlu, deneyimli ve yetiştirilmek üzere KAMYON VE TIR ŞOF...

ÇAYCI, BULAŞIKÇI, IZGARACI ARANIYOR

Steak House restaurantımızda çalıştırılmak üzere, ÇAYCI, BULAŞIKÇI, IZGARACI alınacaktır. BAŞOL ET GIDA ÜRÜN.SAN.ve TİC.LTD.ŞTİ Tel: 0533 348 88 71

EVDEN EVE ASANSÖRLÜ NAKLİYAT

Şehir içi ve şehirler arası Derince merkez EMİRHAN NAKLİYAT Tel: 0532 552 94 77 0533 261 45 90

MENEMENCİ ALAATTİN'E PERSONEL ARANIYOR

Kuzey Marmara Otoyolu Sevindikli Otoyol Hizmet Tesisi’nde bulunan MENEMENCİ ALAATTİN’de görevlendirilmek üzere *BAY-BAYAN GARSON, *KASİYER, *KOMİ, *...

YETİŞTİRİLMEK ÜZERE BAY PERSONEL ARANIYOR

LUCEA AYDINLATMA Mağazamızda YETİŞTİRİLMEK ÜZERE BAY PERSONEL alınacaktır. *Köseköy, Uzunçiftlik,(Kartepe) ve civarında ikamet eden *Esnek çalışma s...