- G:

Doktorları darp eden aile ilk kez hakim karşısında

Kocaeli'de aile sağlığı merkezinde 3 doktorun darp edilmesine ilişkin haklarında dava açılan anne, baba ve oğullarının aralarında bulunduğu 3 sanığın yargılanmasına başlandı. Sanık Nurettin T. savunmasında, "Serdar'a doktor hanımı sordum. Serdar bana, 'Ne oldu beğenemedim mi?' dedi. Ben de kendisine 'Buraya kimseyi beğenmeye gelmedim' dedim. Bana 'Beğenmiyorsan muayene olma çık dışarı lan' dedi" ifadelerini kullanarak, kendilerinin darp edildiğini söyledi.

Büyütmek için resme tıklayın

Körfez Fatih Aile Sağlığı Merkezi'nde 6 Ekim 2023 tarihinde meydana gelen olayda, iddiaya göre Nurettin T. (53) ile oğlu Oğuzhan T.; doktorlar Serdar Erişti, Ahmet Murat Kazan ve Yılmaz Sarıkaş'ı darp etti. Olay sonrasında hastaneye kaldırılan 3 doktor tedavilerinin ardından taburcu oldu. Polis ekiplerince yakalanan Nurettin T. çıkarıldığı adli makamlarca tutuklanırken, olaya karışan eşi Gülseren T.'ye (52) ev hapsi verildi. Oğuzhan T. ise bulunamadı.

Nurettin T. ile Oğuzhan T. hakkında "basit yaralama", "kamu malına zarar verme", "kasten yaralama", "hakaret", "birden fazla kişi ile tehdit" suçlarından; Gülseren T. hakkında ise "basit yaralama" ve "kamu malına zarar verme" suçundan dava açıldı.

İLK DURUŞMA

Olaya ilişkin açılan davanın ilk duruşması Körfez 3. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmaya tutuklu sanık Nurettin T., ev hapsinde bulunan Gülseren T., 2 müşteki doktor, sanık avukatları Abdulkadir Tilki, Melike Koca ile müşteki avukatları Recep Uçar, Duygu Usanmaz, Ayşe Pınar Eren, Burhan Mert Özarabacı ve Nurullah Kürşad İspirgil katıldı. Doktor Yılmaz Sarıkaş ise duruşmaya katılmadı.

NURETTİN T.: "DOKTOR BANA, 'BEĞENMİYORSAN MUAYENE OLMA, ÇIK DIŞARI LAN' DEDİ" İDDİASI

Savunması için söz hakkı verilen Nurettin T., suçlamaları kabul etmeyerek, "Olay günü kimseyi darp etmedim. İlaç yazdırmak için eşim Gülseren ve oğlum Oğuzhan ile birlikte sağlık ocağına gittik. Ben doktorun odasına tek başıma girdim, bu sırada eşim Gülseren koridordaydı, oğlum Oğuzhan ise arabayı park ediyordu. Doktorumuz Yeşim Hanımın odasına girdiğimde içeride doktor olup olmadığını bilmediğim Serdar Erişti vardı. Serdar'a doktor hanımı sordum. Serdar bana, 'Ne oldu beğenemedim mi?' dedi. Ben de kendisine 'Buraya kimseyi beğenmeye gelmedim' dedim. Bana 'Beğenmiyorsan muayene olma çık dışarı lan' dedi" dedi.

"BANA SALDIRAN 3 ŞAHISTAN BİRİ EŞİME TOKAT ATTI, TELEFONU ELİNDEN ALDI"

Doktor Serdar Erişti ile aralarında tartışma yaşandığını söyleyen sanık Nurettin T., "Doktor ile içeride tartışırken, birisi arkadan başıma vurdu. Başıma vuran kişinin Yılmaz olup olmadığını bilmiyorum. Serdar, 'At bunu dışarı' dedi. Arkamdan başıma vurulduğu için yere düştüm, ardından içeri üçüncü biri girdi. Koridora çıktım. Eşim Gülseren'den yardım istedim ve video çekmesini istedim. Ben yerdeyken, eşim video çekmeye başladı. Bu sırada bana saldıran 3 şahıstan biri eşime tokat attı, telefonu elinden aldı. Ben hala bu şahısların doktor olup olmadığını bilmiyordum, herhangi görev aleti vesaire üzerlerinde bulunmuyordu. Tokat üzerine eşim yere düştü, bende eşimi korumak amaçlı üzerlerine doğru atladım" diye konuştu.

"KİMSEYE HAKARET, TEHDİT VE DARP ETMEDİM"

Kime vurduğunu ve olayı sonrasında yaşananları hatırlamadığını söyleyen Nurettin T., "Olay sonrasında oğlumun beni dışarı çıkardığını hatırlıyorum. Evin önüne gelip bayılmışım, gözümü açtığımda hastanedeydim. Kimseye hakaret, tehdit ve darp etmedim. Ayrıca olay yerinde herhangi kamu malına zarar vermedim. Eşim ve Oğuzhan'ın da kimseye hakaret veya tehdit ettiğini duymadım. Ben zaten doktor Yeşim'in odasında başıma aldığım darbeden sonra ne yaptığımı hatırlamıyorum. Tahliyemi ve beraatimi talep ediyorum" şeklinde konuştu.

GÜLSEREN T.: "DOKTORLARDAN BİRİ VİDEO ÇEKTİĞİMİ GÖRÜNCE ÜZERİME SALDIRDI, BENİ DARP ETTİ"

Sanık Gülseren T. de suçlamaları kabul etmeyerek, savunmasında şu ifadeleri kullandı:

"Muayene odasının kapısına gelmeden önce içeriden bağrışma sesleri duyuyordum. Eşim, ‘Ne yapıyorsunuz, bana neden lan dediniz?’ şeklinde bağırıyordu. Müştekilerin ne cevap verdiğini tam hatırlamıyorum. Sonrasında zaten odanın dışında eşimi darp etmeye başladıklarını gördüm. Eşim ‘Görmüyor musun beni darp ediyorlar, video çek’ dedi, bende uzaktan çekmeye başladım. Eşim 3 kişinin arasında darp ediliyordu. Doktorlardan biri video çektiğimi görünce üzerime saldırdı, beni darp etti, telefonu elimden aldı. Telefonu vermemek için mücadele ettim, itekleyince yere düştüm ve elimden telefonu aldı. Eşim beni yerde görünce hızlıca yanıma geldi, arbede yaşandı. Oğlum Oğuzhan da bu sırada geldi. Telefonumun alındığını ve eşimin yerde olduğunu görünce ayırmaya çalıştı. Oğlum Oğuzhan, beni arbededen almaya çalıştı. Eşim kendinde değildi, baygın haldeydi. Ben hiç bir kamu malına zarar vermedim. Ben kimseye vurmadım. Olayı ayırırken veya eşimi kaldırırken elim yanlışlıkla değmiş olabilir ama kimseye vurmadım. Eşim ve oğlumun kimseye vurduklarını görmedim"

DOKTOR SERDAR ERİŞTİ: "ŞAHIS İÇERİYE KABADAYI VE KABACA ÜSLUPLA GİRDİ"

Sanıklardan şikayetçi olan doktor Serdar Erişti, "Hastanın kaydı düştükten sonra çağrı butonu ile şahsı çağırdım. Ben sanığı zaten bir ay önce muayene etmiştim. Sistem bu uyarıyı vermektedir. Şahıs içeriye kabadayı ve kabaca üslupla girdi. Eşi de oda kapısına yarım metre mesafede oturuyordu. Nurettin T. içeri girdiğinde bağırarak konuşuyordu. Sağlık dışı konular olduğu için şu an hatırlamıyorum. Şahsa, 'Buyurun şikayetiniz nedir?' diye sordum. Kendisi bana, 'Ne o, beni konuşturmayacak mısın? Ben burada esnafım, istediğimi söylerim' dedi. Hastanın oğlu Oğuzhan T.'de kapı eşiğinde bekliyordu. Nurettin’in ikinci bağırmasından sonra doktor Yılmaz içeri girdi. Nurettin bize, 'Ne o siz çete misiniz?' dedi. Sonrasında doktor Yılmaz benden izin istedi ve odadan çıktı. Nurettin'e oda içerisinde müdahalemiz olmadı. Yılmaz kapıya yöneldiğinde Oğuzhan, doktora müsaade etmeyecek bir mesafe bıraktı. Daha sonra Yılmaz geçmek için müsaade istedi. Nurettin T. içeride hala bağırarak konuşuyordu. Oğuzhan ve doktor Yılmaz arasında geçen konuşmaya bu nedenle vakıf olamadım. Oğuzhan, Yılmaz'ın arkasından bağırarak konuştu. Oğuzhan, doktor Yılmaz ve doktor Murat'a seni sinkaf ederim diye bağırdı" ifadelerini kullandı.

"OĞUZHAN'IN DOKTOR YILMAZ'IN BOYNUNU SIKMASI SIRASINDA MÜDAHALE ETMESEYDİK HAYATINI KAYBEDEBİLİRDİ"

Erişti, savunmasını şöyle sürdürdü:

"Odadan koridora çıktık. Oğuzhan, Murat'ın kolunu sıktı ve 'Ne korkuyorsun titrek' dedi. Doktor Murat ile doktor Yılmaz, Oğuzhan'ı ayırmaya çalışıyordu, itiş kakışlar başladı. Doktorlarımız sanıkların saldırılarını ayırmaya çalışıyordu. Sanıklar tarafından darp edildik. Oğuzhan, Yılmaz'ın boynunu uzun süre tuttu, doktor nefessiz kaldı ve bayıldı. Olayı ayırmaya çalışırken Oğuzhan benim de boğazıma sarıldı. Oğuzhan en son ayrılırken bizlere küfür etti, ‘Sizinle görüşeceğiz' şeklinde tehditlerde bulunup gitti. Sanık Gülseren hatırladığım kadarıyla sadece görüntü almaya çalışıyordu. Yine hatırladığım kadarıyla kendisinin kimseye fiziki teması olmadı. Gülseren'e de kimsenin müdahalesi olmadı. Tüm sanıklardan şikayetçiyim. Olay anında mesleki tecrübelerimi de dikkate aldığımda sanık Oğuzhan'ın doktor Yılmaz'ın boynunu sıkması sırasında müdahale etmeseydik hayatını kaybedebilirdi"

DOKTOR AHMET MURAT KAZAN: "OĞUZHAN BANA, 'HADİ VURSANA, VUR ERKEKSEN' DEDİ"

Olay günü yaşananları anlatan doktor Ahmet Murat Kazan ise "Olay günü hasta muayene ederken dışarıda bağrışma sesleri duydum. Muayeneyi tamamladıktan sonra seslerin geldiği yöne doğru yöneldim. Serdar’ın muayene kapısının önünde sanıklar Nurettin, Oğuzhan ile doktor Serdar ve Yılmaz vardı. Çok fazla bağrışma ve itişme durumu vardı. Şahıslara, işimize müdahale ettiklerini ve uzaklaşmalarını söyledim. Oğuzhan, doktor Yılmaz’a yaklaşınca araya girdim. Ben araya girince Oğuzhan bana, 'Sen kimsin, çete misiniz?' dedi. Ben de doktor olduğumu söyledim. Oğuzhan bana, 'Yürü git buradan' deyip kolumu sıktı. Elimi şahıstan kurtararak bana fiziksel temasta bulunmaması konusunda uyardım. Tartışma bitmeyince diğer arkadaşlarımıza beyaz kod vermesini istedim. Sonrasında Oğuzhan bana, ‘Titriyor musun, titrek’ diyerek beni kışkırttı. Sanık Gülseren bu sırada video çekmeye başladı. Oğuzhan bana, 'Hadi vursana, vur erkeksen' dedi. Vurmayacağımı söyledim. Bu sırada doktor Yılmaz, Gülseren'e, ‘Beni çekemezsin’ dedi. O sırada arkadaşlara polis çağırmalarını söyledim. Nurettin bana, 'Polis bana işlemez, sen benim ne kadar büyük olduğumu bilmiyorsun' dedi. Bende kendisine, 'Sen kanundan büyük değilsin' diye bağırdım" şeklinde konuştu.

"SANIKLARDAN ALDIĞIM DARBELERLE BOYNUMDAKİ KEMİKLER KIRILDI"

Darp edildiğini ifade eden Kazan, "Nurettin hayalarıma dizle, yumruk ve tekmelerle vurdu. Tek eliyle boğazıma vurmaya çalıştı. Bu sırada Yılmaz, Nurettin'i uzaklaştırmak istedi. İkisi birden holdeki sandalyelerin üzerine düştü. O sırada arkadan Gülseren'in de Yılmaz'a vurduğunu gördüm. Doktor Yılmaz’ın sanık Gülseren'e fiziki müdahalesini görmedim. Boğuşma sırasında sanık Oğuzhan, Yılmaz'ın kafasına doğru yumruk attı. Sanıklardan aldığım darbelerle boynumdaki kemikler kırıldı. Kavga sırasında sanık Nurettin ve Oğuzhan'da hepimize küfürler ve hakaretler etti" ifadelerini kullandı.

AVUKAT DUYGU USANMAZ: "SANIKLARIN HEKİMLERE KARŞI SUÇ İŞLEMEKTEN ÇEKİNMEDİĞİ ORTADADIR"

Ahmet Murat Kazan ve Serdar Erişti’nin avukatı Duygu Usanmaz ise savunmasında, "Bu dosya, sanıklar tarafından aile hekimlerinin ağır şekilde darp edilmesi ve daha bir dizi suç teşkil eden eyleme maruz kalmalarına ilişkin olup, her ne kadar sanıklar hakkında kasten yaralama, tehdit, hakaret ve kamu malına zarar verme suçlarından iddianame tanzim edilmişse de firari olan sanık hakkında eldeki deliller, video kaydı, tanık beyanları, sağlık raporları dikkate alındığında doktor Yılmaz'a karşı kasten öldürmeye teşebbüs suçundan da iddianame tanzim edilmesi gerektiği kanısındayız. Aynı zamanda yine soruşturma aşamasında bir kısım araştırılmayan hususlar bulunmaktadır. Temin edilmeyen deliller vardır ve yakalanmayan firari sanığın ivedilikle yakalanması gerekmektedir. Bu eksiklerin giderilmesi ile firari sanığın yakalanması müştekilerin güvenliği ve yargılamanın sıhhati açısından önemlidir. Doktorlara ve sağlık çalışanlarına şiddeti önlemeye yönelik kanunların da şiddeti önlemede yetersiz kalmadığı görülmektedir. Bu çerçevede, sanıkların hekimlere karşı suç işlemekten çekinmediği ortadadır. Bu bakımdan, öncelikle tutuklu sanığın tutukluluk halinin devamına, mahkemeniz aksi kanaatte ise uzaklaştırma kararı başta olmak kanunda belirtilen adli kontrol tedbirlerin uygulanmasına, diğer sanık hakkında uygulanan adli kontrol tedbirinin devamı ile firari sanığın ivedilikle yakalanmasını talep ediyoruz" dedi.

TUTUKLU SANIK TAHLİYE OLDU

Tutuklu sanığın yurt dışı yasağı şartıyla tahliyesine karar veren mahkeme heyeti, Gülseren T.'nin ise ev hapsini kaldırdı. Ayrıca sanıklar hakkında müştekilere karşı uzaklaştırma kararı verildi.

"BU SADECE BİZİM DAVAMIZ DEĞİL"

Duruşma sonrası İHA'ya konuşan doktor Ahmet Murat Kazan, "3 meslektaşımla birlikte saldırıya uğradık. Olayla ilgili ilk duruşma görüldü. Doktor arkadaşımızı boğarak öldürmeye çalışan şahıs hala yakalanamadı, firari tutuklu olan sanık da adli kontrol tedbiri şartıyla tahliye oldu. Şiddet cezasız kalmamalı. Şiddete sıfır tolerans olmalı. Bu sadece bizim davamız değil. Şiddet gören tüm doktorların, hatta toplumda şiddet gören tüm mağdurların davası. Bir yerlerde yanlış yapılıyor, bunun düzeltilmesi lazım. Şiddete caydırıcı cezalar verilmesi lazım ki tekrarlanmasın" diye konuştu.

Doktorları darp eden aile ilk kez hakim karşısında

Kaynak: İHA

24 Oca 2024 - 14:58 Kocaeli- Asayiş --- Okunma

Son bir ayda ozgurkocaeli.com.tr sitesinde 9.272.246 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Özgür Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Özgür Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Özgür Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Özgür Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

13

Aysee - Orda bulunan bütün çocukların derhal tutuklanması gerekir kahroldum anne babasına Rabbim sabır versin nasıl ayırmazlar nasıl izleyebilirler en azından ayırsalar olay bu denli ölümle sonuçlanmaz O çocuklar direk müebbet almalı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Ocak 16:12
12

Yazık - Adam hakketen kanundan büyükmüş yazık doktorlarımıza boğmak suretiyle öldürmeye teşebbüs ama salınmış. vah ki ne vah. bu nasıl sistem bu nasıl adalet, devletimiz bu kadar mı aciz bizim. gizli kapılar ardında ne dolaplar dönüyor? neden ya neden deliricem. çocuklarımız için bu düzen son bulsun

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 25 Ocak 10:02
11

YYL - BU AILENIN SOYADI TİLKİ FAKAT BUNLAR TİLKİ DEGİL ÇAKALLAR....

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 25 Ocak 09:52
10

Körfezli̇41 - Konuya dahil olan hekimleride yurtdışına kaçıralım, işimiz hacıya hocya kalsın nasıl?

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 25 Ocak 08:24
09

Körfez Li - Bütün hayatları tefecilik kumarla geçmiş haramzadeler. İnşallah içeriden çıkamazsınız.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 25 Ocak 07:43
08

Körfezli - ula ne güzel oğulları firar etsin sizde aileyi salın, esas oğlu teslim olana kadar o baba denen izbandutu tutacaktınız hapiste

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 25 Ocak 07:27
07

Körfez - Devlet denen aygıt bu kadar başıboş görüntü veremez, bu gidişle herkes kendi adaletini sağlamaya çalışır, çeteleşmeler artar, artıyor da ve daha da artacak. Dürüst vatandaş yalnızlığa itildiği için zaman içinde devlete karşı aidiyetini kaybetmektedir. Çaresizlikten dolayı, sessiz ama öfkeli bir çoğunluk her tarafı kapladı ve bu öfkeli kesim bir zaman sonra çok kötü patlayacak, bu sessizlik sizi aldatmasın, benden demesi.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 25 Ocak 05:04
06

Gerçek Vatansever - Sanık ailenin bölgedeki durumları göz önüne alındığında ifadelerini inandırıcı bulmadım. Doktorların doğru söylediği kanaatindeyim. Koskoca devlet firari oğlanı bunca zaman nasıl bulamaz? Bu konuda araştırılmalıdır. Sandıkların bölgedeki nüfuzları ile emniyetle irtibatlı hareket ettiklerini düşünüyorum.

Yanıtla . 11Beğen . 0Beğenme 24 Ocak 22:57
05

Delikanlilik - Bu tipler cesur tipler değil.. dürüst ve samimi değiller. Delikanlı kabadayı vb de değiller .. korkuyorlar.

Delikanlı olsalar evet doktor dövdük. Derler kıvırıp yalan söylüyorlar . Delikanliysalar o kadar kendilerine giveniyorlarsa kivirmayip doğruyu söylesinler de görelim..

Yanıtla . 15Beğen . 0Beğenme 24 Ocak 19:49
04

Şirintepeli - Tek kelimeyle Allah belalarını versin hayvan herifler

Yanıtla . 13Beğen . 0Beğenme 24 Ocak 19:29
03

Artz - lafa bak. darp darptır. sonuçta insa. dr olduğunu bilmiyordum. darp doktor olup olmamaya göre değişir mii .iyi ki bu memlekette doktorluğu bıralıp almanyaya gitmişim. rada da sorunlar var ama darp saldırı yok.doktora görev başında saldıranı alman yasaları hacamat ediyor

Yanıtla . 13Beğen . 0Beğenme 24 Ocak 18:51
01

Raif Odacı - Saldırgan kişi nasıl tahliye edilir. Bu nasıl iştir. Eyvahhh.

Yanıtla . 21Beğen . 1Beğenme 24 Ocak 17:09

SİTE GÖREVLİSİ VE TEMİZLİK PERSONELİ ARANIYOR

Kartepe civarında oturan, *SİTE GÖREVLİSİ VE TEMİZLİK PERSONELİ arıyoruz. Sarımeşe konakları Tel: 0532 219 81 53

TECRÜBELİ SÜRÜCÜLER ARANIYOR

Anadolu Seyahat firmasında görev yapmak üzere, D2 belgeli araçlarımızın şehir içi ve şehir dışı seyahat işlerinde, Transfer başına (part time) ücret...

PART-TIME BAYAN TEMİZLİK PERSONELI ARANIYOR

İzmit Yenişehir Mahallesinde, Fizik Tedavi Kliniğinimizde 14:00-18:00 saatleri arasında çalışmak  üzere, PART-TIME BAYAN TEMİZLİK PERSONELI alınacak...

PERSONEL ARANIYOR

Körfez‘deki Basınçlı Kap imalatı sektöründe faaliyet gösteren fabrikamızda çalıştırılmak üzere *Askerliğini yapmış, *45 yaşını aşmamış GAZALTI, ELE...

ŞOFÖR ARANIYOR

27’lik ve 45’lik araç kullanabilen, yasal evrakları tam ŞOFÖR ARKADAŞLAR arıyoruz. Tel: 0534 365 33 68

ŞOFÖR ARANIYOR

27’lik ve 45’lik araç kullanabilen, yasal evrakları tam ŞOFÖR ARKADAŞLAR arıyoruz. Tel: 0534 365 33 68

ŞOFÖR ARANIYOR

İşletmemizde yemek dağıtımı yapacak ŞOFÖR aranmaktadır.  KARTEPE YEMEK VE GIDA SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Tel: 0 533 681 72 06

SERVİS ŞOFÖRLERİ ARANIYOR

95 Evler-Tütünçiftlik-Derince-İzmit merkez-Bekirpaşa ve Yahyakaptan bölgelerinden genç ve emekli SERVİS ŞOFÖRLERİ aranıyor. Tel: 0262 322 70 57

İDDAA MP SAYISAL BAYİİ ELEMAN ARIYOR

İDDAA MP SAYISAL BAYİİ için, merkez de ikamet eden 30-50 yaş arası sigortalı/emekli Özgeçmiş için [email protected] Tel:0552 590 95 48

KOCAELİ KERESTE PERSONEL ARIYOR

Palet Fabrikasında çalışabilecek VASIFLI VASIFSIZ ELEMANLAR aranıyor. Ayrıca, *80’LİK ŞERİT MAKİNA USTASI, *TOMRUK ARABALI USTASI, *ŞERİT BİLEME US...