Zimem geleneği bu yıl da sürdü

Osmanlı döneminde sıkça uygulanan ve kadim bir gelenek olan Zimem defteri, günümüzdeki veresiye defterinin eski adı. Bu gelenekte, şehrin hayırsever insanları rastgele bir bakkala girip o bakkalın veresiye defterlerini satın alıyor. MÜSİAD Kocaeli Şubesi, söz konusu geleneği bu yıl da sürdürdü. Zimem defteri uygulamasını canlı tutmaya çalıştığını belirten Başkan İsmail Uslu şu ifadeleri kullandı;

RASTGELE GİDİLİYOR

“Üyelerimizle her Ramazan ayında bu tarz yardım çalışmaları yapıyoruz. Mübarek Ramazan ayının ortalarında ihtiyaç sahibi ailelere koli ve market hediye kartı dağıtımı yapmıştık. Geçen sene olduğu gibi bu sene de üyelerimizin destekleriyle kadim bir gelenek olan Zimem defteri uygulamasını kentimizde bulunan küçük bakkallara giderek tekrar yaşattık. Bu gelenekte hem bakkallar maddi açıdan rahatlıyor hem de vatandaşlarımızın borçları ödeniyor.

ÜYELERE TEŞEKKÜR

Malumunuz bakkallar büyük marketlerle rekabet konusunda oldukça zorlanıyor. Veresiye defterlerinde bulunan borçları sildiğimizde mutlu oluyorlar. Alan elin veren eli bilmediği bu gelenek, bayram öncesinde ihtiyacı olan vatandaşlarımızı bir nebze de olsa maddi açıdan rahatlatıyorsa ne mutlu bizlere.” Yıl içerisinde bu gibi sosyal yardımlara devam ettiklerini belirten Uslu, MÜSİAD Kocaeli Yönetim Kurulu’na ve üyelerine teşekkür etti.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/10089168/zimem-gelenegi-bu-yil-da-surdu