Gölcük’te sanat çalıştayı

9 Kasım tarihine kadar devam edecek etkinlikler kapsamında çalıştaya katılan sanatçılar, Gölcük’ü tuvale yansıtacak.

Gölcük Sanat Çalıştayı, Gölcük’ün tarihi ve kültürel dokusunu yansıtan tarih koridorunda yer alan Yalı Evleri, Kazıklı Kervansarayı, Eriklitepe Tabiat Parkı, Yazlık Ilıcası’nı tanıtarak Gölcük’ü, halkın bilim ve sanatla buluştuğu bir merkez haline getirmek amacıyla 5 gün süreyle Değirmendere Yalı Evlerinde gerçekleştirilecek.

Kocaeli Üniversitesi Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksek Okulu El Sanatları Bölümü öğretim üyelerinden Dr. Öğretim Üyesi Nilgün Şener’in yürütücülüğünü üstlendiği çalıştay, yurtiçinden davetli akademisyen sanatçıların katılımıyla gerçekleşecek. Bu önemli çalıştay öncesinde bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Nilgün Fığlalı, Gölcük Kent Konseyi Başkanı Dr.Metin Şentürk, Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ali Poyraz Gürson, Gölcük İlçe Milli Eğitim Başkanı Ercan Gülsuyu, Gölcük Müftüsü İlyas Öztel başta olmak üzere çalıştayda yer alacak sanatçılar katıldı.

ÇALIŞTAYIN AMACI NE?

Çalıştayın amacı olarak; “Gölcük’ün tarihi ve kültürel yerlerini gezecek ve kendi üslupları ile yorumlayacak sanatçıların, Gölcük'ün kimlik değerlerinin sanat aracılığı ile belgelenmesine ve gelecek kuşaklara aktarılmasına destek sağlaması bu çalıştayın temel hedeflerinin başında gelmektedir” görüşü ön plana çıkartıldı.

ÇOK SICAK BİR İŞBİRLİĞİ VAR

Gölcük Kent Konseyi Başkanı Metin Şentürk, basın toplantısında yaptığı kısa konuşmada yapılan bu ortak çalışmaların ilçeye çok büyük katkılar sağladığını belirtip kent konseyi olarak her zaman destek vermeyi sürdüreceklerini söyledi. Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Nilgün Fığlalı da, “Kocaeli Üniversitesi olarak bu tür etkinliklerde olmaktan çok mutluyuz. Gölcük Belediyesi ile yaptığımız ortak çalışmalarda büyük başarılar elde ettik. Çok sıcak bir işbirliği var. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum. Mutluyuz” dedi.

ÜNİVERSİTELER İLE ÇALIŞMAK BANA KEYİF VERİYOR

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş de konuşmasında şu görüşlere yer verdi:

“- 63 yıllık yaşamımın 41 yılını belediyede geçirmiş biri olarak bugünkü ortam beni çok mutlu etti. Belediyecilikte insanlara dokunmak mecburiyetindeyiz. Alt yapı, üst yapı, sanat, sağlık, kültür projeleri ile halka dokunuyoruz. Sosyal bağ oluşturuyoruz. Gölcük her yönüyle huzurlu ve barış içinde yaşayan bir kent. 161 bin insan sağlıklı, mutlu, huzur içinde yaşıyor. Biz her zaman kültür ve sanata hak ettiği değeri veriyoruz. Nilgün hanım böyle bir öneri ile geldiğinde mutluluk duydum. Başka gözlerin kendi üsluplarıyla Gölcük’ü yorumlaması önemli. Objektif bir değerlendirme bizim açımızdan değerli. Bu noktada üniversite ile birlikte çalışmak çok ama çok güzel. Devam eden birliktelik mükemmel sonuçlar verdi. Bana üniversite ile çalışmak keyif veriyor. Çalıştayımız hayırlı olsun. Çalıştaya katılan akademisyenlere teşekkür ediyorum. Emeği geçenlere tekrar tekrar hoş geldiniz diyorum.”

ÇALIŞTAYIN KATILIMCILARI

Gölcük Sanat Çalıştayı’na katılan, ilçeyi gezip yorumlayarak sanatsal görüşlerini yansıtacak isimler şunlar:

Prof. Basri Erdem-İstanbul, Prof. Bedri Karayağmurlar-İzmir, Prof. Lale Altınkurt-Muğla, Prof. Melihat Tüzün-Tekirdağ, Doç. Necla Coşkun-Eskişehir, Doç. Oğuz Yurttadur-Konya, Doç. Nurcan Perdahcı-İstanbul, Doç. Serdar Yılmaz-Düzce, Dr. Öğr. Üyesi Ayhan Çetin-Edirne, Dr. Öğr. Üyesi Nevin Güven-Isparta

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4377306/golcukte-sanat-calistayi