Örengül: 'İl başkanlığına aday olurum'

ESKİ MECLİS ÜYESİ

Kocaeli Barosu Başkanlığı'nı da bir dönem yürüten Fahri Örengül, CHP’nin önemli isimlerinden biri. 2009-2014 yerel seçimlerinde CHP İzmit Belediye Meclis Üyesi seçilen ve aynı zamanda Büyükşehir Meclis Üyesi de olan Örengül, Büyükşehir Meclisi’nde CHP Grup Başkanvekilliği görevini yürütmüştü. Mecliste yaptığı muhalefet ile dikkatleri üzerinde toplayan Örengül, 2014 yılında yapılan yerel seçimde yeniden meclis üyesi adayı olmamıştı. 2015 genel seçiminde milletvekili aday adayı olan Örengül, aday listesine girememişti. 31 Mart’ta yapılan yerel seçim öncesi Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olan Örengül, Büyükşehir adaylığı İYİ Parti’ye verilince aday gösterilmemişti.

ADAYLIK DÜŞÜNÜYOR 

Örengül, 31 Mart’taki yerel seçimde CHP’nin İzmit Belediye Başkanlığı'nı kazanmasının çok önemli bir başarı olduğunu söyledi. CHP’nin uzun yıllardır yakalayamadığı birlikteliği yerel seçim öncesinde yakaladığını belirten Örengül, “Bu heyecan sürmeli” dedi. Mevcut İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın önümüzdeki süreçte yapılacak il başkanlığı kongresinde yeniden aday olmadığını açıklamasından sonra Örengül, il başkan adayı olmak istediğini belirtti.

SARIBAY’IN TAVRI ÖNEMLİ

Fahri Örengül “Cengiz abi aday olmadığını açıkladı ancak henüz görevinin başında bulunuyor. İl kongresine daha uzun aylar var. Cengiz abi ile dostuz, ailece tanışıyoruz. Görevinin başında bulunduğu sürece adayım diye ortaya çıkmak doğru değil. Cengiz abi kararını net olarak verirse, aday olmadığı kesinleşirse, koşullar lehime gelişirse aday olmamak için geri durmam. İzmit’in kazanılması çok önemli bir başarı. Kocaeli’de artık yeni bir siyasi iklim hâkim. CHP artık bundan sonra doğru kararlar alarak yoluna devam etmeli. Bu da ancak sıkı bir il örgütüyle sağlanabilir” ifadelerini kullandı.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4379159/orengul-il-baskanligina-aday-olurum