Kocaelispor gerçeği

Hep söylerim; sporu, futbolu sevseniz de, sevmeseniz de, itici ya da çekici bulsanız da, bulmasanız da, toplumun önemli bir bölümünü ilgilendiren şey, çok doğal olarak sizi de, bizi de ilgilendiriyor demektir. Bunun kaçışı yok.

Burasından baktığımızda, Kocaeli'deki Kocaelispor gerçeğini görmemezlikten gelemeyiz. Kocaelispor yalnızca Kocaeli'yi mi ilgilendirmektedir?

Bu bakış açısı çok yanlış olur. Türkiye'de futbolla ilgilenen herkesi ilgilendirir bizim durumumuz. Türkiye liglerinin en renkli, en popüler takımlarından biri olan, “üç büyükler” olarak tanımlanan ve bütçeleri Kocaelispor'un çok çok üstünde olan takımları dize getirmiş, onların arasından sıyrılıp Türkiye Kupası'nı müzesine götürmüş Kocaelispor, bir biçimde herkesin de takımıdır Türkiye'de. Ezeli rakibimiz olan Sakaryaspor ve taraftarları bile, Kocaelispor'un olmadığı bir ligin tatsız tuzsuz olacağı kanısındadırlar.

Son iki sezonumuz içler acısıdır ne yazık ki. O denli güçlü bir takım, yanlış yönetimler sonucunda, arka arkaya ligden düşmüş ve bugünkü konumuna gelmiştir.

Çarşamba günü karşılaştığımız ve 2 - 0 yendiğimiz Sakaryaspor da bizim gibi, ligin renkli takımlarından biridir ve onlar da bizim gibi ardı ardına ligden düşmüş, onlar da bizimle aynı kaderi paylaşmıştır sanki. Ne ki, Sakarya ile biz farklıyız, farklı olmalıyız. Kocaeli gibi bir kentin takımı, bunca sanayi kuruluşunun bulunduğu bir kentte parasal sıkıntı çekmemelidir ve bugün bulunduğu yeri hiç de hak etmemektedir…

Dibe vurduk. Bundan sonrası Amatör Küme idi bizim için ve Kocaelispor'un tarihine düşecek kara bir leke olurdu. 6 puanımızın silinmesi, transfer yasakları gibi gerekçeler, çok korktuğumuz o tehlikenin kapısına da getirdi bizi.

Gidenler gitti. Büyük paralar verilerek getirilen, gelip de topa ayağını vurmadan paraları toparlayıp giden futbolcular oldu. Takıma tırnak ucu kadar katkıları yoktu, olamazdı da zaten.

Geldik bugüne!..

Kalanlar, bizim çocuklarımız, gencecik yürekleri ve bedenleriyle direndiler. Yemek yiyecek, evlerine gidecek paraları yoktu ceplerinde ama, onurları vardı. Kentin adını taşıdıklarını iyi biliyorlardı. Giydikleri formanın ününe, şanına yakışır biçimde olmaları gerektiğini de iyi biliyorlardı. Herkesin;

“6 puanları silindi. Kocaelispor bu ligden düşen ilk takım olur” dediği bir anda, böyle düşünenlerin suratlarına tokat gibi yapıştırdılar aldıkları puanları ve görünen o ki, ikinci devrede daha da yapıştıracaklar.

Her şey gözümüzün önünde oluyor. Kentin adını yüksekte tutmaya özen gösteriyor bu çocuklar. Sayın Vali de bir yerinden tutmuş bu önemli olayın, gençleri yüreklendiriyor.

Şöyle bir şey var ortada; “verdiğimiz paraların nereye gittiğini bilmiyoruz” diyenler vardı, biliyorsunuz. Onlar Kocaelispor'dan desteklerini kesmemelidirler. Hiçbir yöneticiye para vermek gibi bir davranışta bulunmadan, giderleri doğrudan kendileri ödemek biçiminde katkı koymalıdırlar. O zaman verdikleri paraların nerelere gittiğini de bilirler.

Yapılacak iki ya da üç transferle bu takımı bir üst lige çıkarmak işten bile değil. Bunu yapacak teknik kadro da var gördüğümüz kadarıyla. Gerçeği görelim yeter…

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Spor bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4384773/kocaelispor-gercegi