Başpehlivanların hepsi SEKA Park’a geliyor

SEKA PARK OTEL’DE TOPLANTI

Seka Park Otel’de yapılan basın toplantısına Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Feyzullah Okumuş, Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Recep Güreşen, eski altın kemer sahibi başpehlivan Ahmet Taşçı, başpehlivanlar Recep Kara, Ahmet Kavakçı, İsmail Balaban, Faruk Akkoyun, Ömer Arslantaş ve Rıdvan Kara katıldı.


SPORSEVERLER DAVETLİ

Yarın yapılacak 7'nci SEKA Park Altın Kemer Yağlı Güreşleri öncesinde gerçekleşen basın toplantısında konuşan Feyzullah Okumuş, “Güreş belki de en zor yapılan sporların başında gelir. Tamamen güce dayalı bir spordur. Bu anlamda pehlivanlarımıza emekleri için teşekkür ediyoruz. Bu yıl 7’ncisi yapılacak olan güreşlere tüm halkımız davetlidir. Türkiye’nin çeşitli illerinden gelecek olan pehlivanlara burada güzel bir ev sahipliği yapacağız” dedi.


RECEP GÜREŞEN ADINA

Okumuş şöyle devam etti: “Bu yılki güreşleri ilimizin eski güreşçilerinden Göçmen Recep (Güreşen) adına düzenledik. Recep Güreşen ağabeyimiz bu kentte yaşıyor ve aramızda. Allah ona uzun ömür versin. İnşallah pazar (yarın) günü de onun adına yapılacak güreşler güzel geçer. Buradan çıkacak başpehlivan 15 bin TL değerindeki altın kemerin de sahibi olacak. Güreşler sabah saat 8.00 itibarıyla Seka Park uçurtma alanında başlayacak, tüm sporseverler davetlidir”.  

KARAOSMANOĞLU’NA TEŞEKKÜR

Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın da güreşler hakkında konuştu. Aydın, “Kocaeli her zaman yağlı güreşin kalbi olmuştur. Buradan sayısız pehlivanlar çıkmıştır. Bir Ahmet Taşçı Cumhuriyet tarihinin 2 altın kemerli pehlivanı buralıdır. Karamürsel’de oturuyor ona da Allah uzun ömür versin. Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu da güreşe katkıları çok olmuştur. Onu da buradan federasyonumuz adına teşekkür ediyorum” dedi.

SEKA PARK’TA ZORLU SINAV

Bu yılki güreşlere adı verilen Recep Güreşen de, “Böyle büyük bir organizasyonu benim adıma düzenleyen başta Büyükşehir Belediyesine, başkan İbrahim Karaosmanoğlu’na emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden pazar günü başpehlivanlar gelecek ve tarihi Kırkpınar öncesinde burada sınav verecekler. Hepsine başarılar diliyorum. Benim için onur dolu bir gün olacak” dedi. Başpehlivanlardan Recep Kara da Kırkpınar öncesi ilk ciddi sınavı vereceklerini belirterek, çekişmeli müsabakaları izlemeye herkesi davet etti.


BÜTÜN BAŞPEHLİVANLAR GELİYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, güreşler hakkında bazı bilgiler de verdi. Bu yıl ilk kez Türkiye’nin bütün ünlü başpehlivanlarının çayıra çıkacağı bildirildi. Aralarında geçen yıl Kırkpınar şampiyonu Fatih Atlı, İsmail Balaban, Recep Kara, Abdullah Güngör, Osman Aynur, Mehmet Yeşil Yeşil, Mustafa Kemal Karaboğa, ve Ahmet Kavakçı bulunuyor. Güreşlerde 7 yıl boyunca toplam 294 başpehlivan ve 4 bin 414 pehlivan güreştiği bildirildi. Güreşler boyunca bugüne kadar 9 ton yağ kullanıldığı da açıklandı. Bu yılki güreşler 14 ayrı kategoride yapılacak ve her kategoride ilk 3’e girenlere ödül verilecek. Başpehlivan üzerinde güreş ve Kocaeli motifleri bulunan 15 bin TL değerinde altın kemer kazanacak. 
Göçmen Recep kimdir?

Bu yıl Seka Park güreşlerine adını veren Recep Güreşen, 1940 yılında Makedonya’nın Usturunca Kasabası’nın Çanaklı Köyü’nde Dünya’ya geldi. 1952 yılında Türkiye’ye gelerek İzmit Mehmet Ali Paşa Mahallesi’ne yerleşti. 15 yaşında güreşe başladı. 1959 yılında Kırkpınar’da küçük orta boyda birinci oldu.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Spor bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4388662/baspehlivanlarin-hepsi-seka-parka-geliyor