Dikkat! Astımınız olabilir

Türkiye’de her 12 erişkin ve 7 çocuktan birini etkileyen astım, düzenli tedaviyle kontrol altında tutulabiliyor. Medical Park Tarsus Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Adnan Usalan, dünyada yaklaşık 300 milyon kişide görülüp her yıl 250 bin ölüme yol açan bu hastalığın tedavisiyle ilgili gereken her türlü ilacın bulunduğunu söyledi.

Usalan, 2 Mayıs Dünya Astım Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada,“Astımla sorunsuz yaşamak mümkün. Hastalığın kronik ve değişken özelliği astım hastalarının yakınmalara alışmasına neden olabiliyor. Yakınmasız kalabileceklerini bilmeyen ve bunu talep etmeyen hastalar hekime başvuruda geç kalıyor ve hastalıkları ilerliyor. Oysa uygun tedavi ile hastalık kontrol altına alınabiliyor.” dedi.

Kronik bir solunum yolu hastalığı olan astımın tekrarlayan nefes darlığı, hırıltı, göğüste baskı hissi ve öksürük yakınmaları ile kendini gösterdiğini belirten Usalan, astımın görülme sıklığının yaşam ve çevre koşullarına göre giderek arttığını vurguladı.

Kontrol altındaki bir astımlı hastanın pek çok şikâyetten kurtulduğuna işaret eden Uzm. Dr. Usalan, nefes ölçümleri normal düzeyde seyreden hastanın günlük işlerini aksatmadan yapabileceğini dile getirdi. Buna rağmen kontrol altında olan hasta sayısının istenen düzeyde olmadığını anlatan Usalan, Türkiye’de 3’üncü basamak sağlık kuruluşlarına başvuran astımlılarda dahi tam kontrolün yüzde 22 oranında kaldığını ifade etti.

Genellikle kuru öksürük, nefes darlığı, hırıltılı soluma, göğüste baskı hissi gibi şikâyetlerde mutlaka bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurulmasını öneren Dr. Adnan Usalan, “Bu şikâyetler astıma özgü değilse de tekrarlayıcı olup, nöbetler halinde geliyor, genellikle sabaha karşı ortaya çıkıyorsa astım olabileceği düşünülmelidir. Astımınız olabilir, ama doğru tedavi ile kontrol altına alabilirsiniz.”şeklinde konuştu.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4391085/dikkat-astiminiz-olabilir