Veliler cevap istiyor, yetkililer susuyor

HIZIR REİS İLKOKULU VELİLERİ DİKEN ÜSTÜNDE

Hızır Reis İlkokulu öğrencilerinin Ulugazi ilkokuluna bu yıl geçişinin yapılacağı dedikoduları velileri ayağa kaldırdı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yetkililerin gelerek okul yönetimi, öğretmenlerin ve velilerde ilkokul bölümünün Ulugazi İlkokuluna geçişinin yapılmasına yönelik nabız yoklaması yaptığı öğrenildi.  Bazı öğretmen ve velilerin okulun fiziki şartları nedeniyle okulun ilkokul bölümünün  öğretmenleri ile birlikte hiçbir değişiklik yapılmaksızın Ulugazi İlkokulu'na geçişinin yapılmasına sıcak bakıyor. Bazı veliler ise ulaşımın sorunlu olacağı gerekçesi ile istemiyor. Konunun tam bir netlik sağlanması için veliler çocukları ile birlikte toplu olarak valiliğe gittiler. Ancak velilerle vali yardımcısı Ahmet Sert ilgilendi. O da konu hakkında bilgisi olmadığını dilekçelerini alıp konunun incelenmesi için Milli Eğitim'e havale etti.

İNKILAP İLKOKULU VELİLERİ MAĞDUR OLDU

Aynı saatlerde valilik önünde toplu olarak il yöneticilerinden açıklama bekleyen İnkılap İlkokulu velileri mağduriyetlerini dile getirdiler. İnkılap İlkokulu'nun kapatılarak tamamen ortaokul olması ve 4 şubesinin Mehmetçik İlkokulu'na gönderilmesi velileri ve öğrencileri mağdur etti. Veliler "Biz evime en yakın okul olan Gültepe İlkokuluna çocuklarımızı kayıt ettirmek istiyoruz. Mehmetçik İlkokulu bizlere uzak. Evimizin yakınında okul dururken 100 metre uzaklıktaki okula neden çocuklarımızı taşıyalım. Milli Eğitim bu uygulama ile servisçilerin ekmeğine yağ sürüyor. Böyle bir uygulama yapıyorlarsa köy okullarındaki gibi bizim çocuklarımıza da servis versinler dediler.

İKİ OKUL VELİLERİ YANITSIZ KALDI

Hızır Reis ile İnkılap İlkokulu velileri ve öğrencilerinin mağduriyetlerine Valilikten kimse çıkıp yanıt vermedi. Vali yardımcısı velilerle görüştü ancak konu hakkında bilgisi olmadığı için çözüm bulamadı. Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik ise Vali Ercan Topaca’nın talimatı olduğu için hiçbir açıklama yapamıyor. Böyle olunca mağdur veliler Vali Ercan Topaca’nın yapacağı açıklamayı bekliyor.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4391754/veliler-cevap-istiyor-yetkililer-susuyor