30 metre yükseklikte zorlu çalışma

Yarımca Trafo Merkezi ile Nuh Trafo Merkezi arasındaki yüksek gerilim hattı iletkeni, izolatörlerde oluşan arıza ile direkten kopup yere düştü. Sedaş Arıza Bakım ekipleri dağlık arazide meydana gelen arızaya saat 15.00 sıralarında müdahale ederken, arızanın onarımı tam 7 saat sürdü.

YÜRÜYEREK ULAŞTILAR

Bu hattın Tütünçiftlik, Yarımca, Hereke Otoban güzergahı üzerinde dağlık bölgeden vadi atlamaları ile ilerlemesi arıza tespitini zorlaştırırken, ağaçlık bölgede yürüyüşe geçen Sedaş bakım onarım ekipleri, arızanın yerini belirledi. Yürüyerek çıkılabilen vadi bölgesinde bulunan 30 metrelik direk üzerinde izolatörlerin değişimi ve iletkenin yeniden çekilmesi ve bağlantısının yapılması için araziye malzeme taşındı.

ELEKTRİK SAAT 22:00’DE VERİLDİ

İletken çapı ve ağırlığı büyük olan iletkenin gergi gücünün de yüksek olması nedeniyle yukarı kaldırılması için makaralı sistem kuruldu. Meydana gelen arızadan Yarımca bölgesinde sanayi kuruluşları, petrol depolama tesisleri, Gübretaş Fabrikası etkilendi. Yapılan onarımın ardından, bölgeye saat 22.00 sıralarında enerji verilebildi.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4391769/30-metre-yukseklikte-zorlu-calisma