“Tık tık “yükselmek

Çevremdeki herkesin, dünyadaki pek çok kişinin düşüncesinden farklı bir düşüncem ve ileriye dönük bir öngörüm var:
“Dünyada insanlar gerçek ve doğru habere, özgür ve tarafsız yoruma ihtiyaç duyduğu sürece, kağıt gazetecilik bitmeyecek. Kağıt gazetecilik, internete yenilmeyecek”

Bu görüşümde samimiyim ve gerçekten böyle olacağına inanıyorum. Ailem dahil çevremdeki herkes, kullandığım en eski model, en az fonksiyona sahip, bir bebek oyuncağını andıran cep telefonumu değiştirmem, sosyal medyaya girmek, modern ve pahalı bir telefon alıp, herkes gibi sürekli olarak bununla oynamam için büyük baskı yapıyorlar.
“Sana yakışmıyor” diyorlar. “Ayıptır” diye tahrik ediyorlar. İnatla değiştirmiyorum kendimi.

Elbette hayatının her anında palavra, uydurma haber, taraflı, sansasyonel olma özentisindeki yorum ve makalelere ihtiyaç duyanlar için sosyal medya, internet her zaman önemli olacaktır. Dünyada meydana gelen olayların çok kısa bir zaman içinde herkes tarafından duyulması konusunda sosyal medyanın etkisini de inkar edecek değilim. 
Ama dünyada bir Washington Post’un, bir New York Times’ın, Türkiye’de bir Hürriyet’in, Kocaeli’de de bir ÖZGÜR KOCAELİ’nin ciddiyetine her zaman ihtiyaç vardır. Bu markaların etkisi ve gücü de, bilgisayar veya cep telefonu ekranı üzerinde değil, kağıt gazete üzerindedir. 
………………
ÖZGÜR KOCAELİ, bu kentte çok kıskanıldı. Çünkü elde ettiği gazetecilik başarısı Türkiye’ye örnek olmuştu. Başka hiçbir gazetenin böyle bir başarıya ulaşma şansı da yoktu.

Özellikle son yıllarda çok üzerimize gelindi. Herkes bu gazete için bir şeyler söyledi, bir şeyler yazdı. Bütün bu saldırıların, dedikoduların ve elbette dünya ve ülke konjonktüründeki değişimin etkisiyle, ÖZGÜR KOCAELİ kan kaybetti. Satış rakamları eski seviyesinin altına indi. Bu gazete sadece Yahya Kaptan’da günde 1500 tane satardı. Geceleri çocuk parkındaki büfede günlük satışı 500 adetin altına düşmezdi.

Şimdiki, son yıllardaki günler, elbette o günler değil. Ama bu kentteki bir çekirdek kitle, ÖZGÜR KOCAELİ’yi hiç bırakmadı. Hala özellikle İzmit’in hangi köyüne gitseniz, hangi kahveye, hangi berbere, hangi emlakçıya girseniz, hangi börekçiye girseniz; bir kenarda elden ele dolaşan bu gazeteyi görürsünüz.

Hala bu gazetenin eski yıllara göre düşmüş tirajı, bu kentte bütün Ulusal Gazetelerin ilerisinde, bütün diğer yerel gazetelerin toplamından fazladır.

Çünkü, İzmit’i, İzmitli’yi en iyi bu gazete anlatır.  Çünkü bu gazetede çıkan siyaset haberi doğrudur. Çünkü bu gazete kimseyi rahatsız etmez. Dedikodu yapmaz, şantaj yapmaz. Bu gazete bu kentten istemez, sadece verir. Bu gazete bu şehirdeki her insanın sesi olur. Yanlışların düzeltilmesi için çaba harcar. 
Kimseden korkmaz, ama kimseye de saygısızlık, haksızlık yapmaz. 
……………….
Evet, hala çok kıskananlar var. İnsanları, siyasetçileri, bana gelip gittikleri, benim yanımda konuştukları için düşman ilan eden tipler var. Hala bu gazete için sağda solda dedikodu yapmaya çalışanlar var.

Ama ÖZGÜR KOCAELİ’nin bu kentteki en önemli, en gerçekçi ve en iyi gazete olduğu, bu kent için lazım olduğu yeniden ve çok belirgin biçimde anlaşılmaya başlandı.

40 yıldır her gün gazetelerin satış rakamlarını takip ederim. Şu sıralar her gün bir tık daha yükseliyor ÖZGÜR KOCAELİ’nin rakamları. Hala hemen hemen bütün bayilerde, özellikle İzmit, Derince, Kartepe, Gölcük. Karamürsel, Başiskele’de bu gazete rafların en üst sırasında duruyor.

Her gün rakamların 35-40 tane, bazen 50-60 tane yükseldiğini görmek, bana ayrı bir güç ve keyif veriyor. Çünkü bu gazetenin bir tane fazla satması için, gazetecilik ahlakı içinde her şeyi yapabilecek bir tipim. Bu konuda hırsım var. Bu konuda iddialıyım.

ÖZGÜR KOCAELİ’de küçük ilanların sayısı ile tiraj arasında çok önemli bir bağlantı vardır. Son yıllarda küçük ilanlar azalmıştı. Şimdi yeniden küçük ilanlar yükseliyor. Bir sayfaya kadar düşen küçük ilan hacmi, yeniden 3 sayfaya yükseldi. Malını satan, eleman arayan, malını duyurmaya çalışan herkes hedefe ulaşmanın en hızlı ve en az maliyetli yolunun ÖZGÜR KOCAELİ’ye reklam vermek olduğunu biliyor.
Küçük ilanların sayısı arttıkça, gazetenin tirajı da yükseliyor.

İzmit, yeniden ÖZGÜR KOCAELİ’yi tanıyor, seviyor. Bu şehir için bu gazetenin önemini yeniden anlamaya başlıyor. Bu gazeteyi çekemeyenlerin, her konuda önyargılı olanların dedikoduları, ÖZGÜR KOCAELİ’yi karalama, karıştırma çabaları boşa çıkıyor.

Eminim ki, 2018’de çok daha yüksek satış rakamlarına ulaşacağız. 2019’dan sonra, hele hele Türkiye ve bu kent biraz değişirse, 2020’li yıllarda ÖZGÜR KOCAELİ eski kıvamına gelecek. 
Tabii, bu gazetedeki herkesin bu şehrin ve bu şehrin insanlarının kıymetini bilmesi, bu gazetede çalışıyor olmanın değerini kavraması da gerekiyor. Daha çok haber yapmak, daha çok insanın gözü, kulağı, sesi olmak gibi zor bir görevimiz var. Ben sağlığım pahasına bu konuda çalışmaya her zaman hazırım. Bu amaç doğrultusunda bu tuhaf kentteki çeşitli zorluklara da göğüs gerecek gücüm ve enerjim olduğuna inanıyorum. Ama bütün arkadaşlarımın benimle aynı duyguyu, aynı heyecanı yaşaması gerekiyor.
……………..
Değerli okurlar.. Geçen hafta içinde 19 Eylül’de ÖZGÜR KOCAELİ 26’ncı kuruluş yıldönümünü kutladı. Bu kentteki diğer gazeteler, kuruluş yıldönümlerinde büyük firmaları, belediyeleri, siyasetçileri arar, kendi kendilerini kutlayan paralı ilanlar alırlar.

ÖZGÜR KOCAELİ meslek ilkelerine öylesine sadık ki, bunu bile yapmıyor. Biz, kuruluş yıldönümümüzde kutlama ziyaretine gelen, mesaj gönderen, çiçek yollayan gerçek dostlarımız ve okurlarımızla gurur duyuyor, onların sevgisi ve güveni ile ayakta duruyoruz.

Emin olun, her gün tık tık yeniden yükseliyoruz. Bu kentin bütün duyarlı insanlarına bir kez daha sonsuz teşekkürü de borç biliyorum.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Mektup bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4401364/tik-tik-yukselmek