Kocaeli’nin parası elimizden kaçabilir

Adem Turgut
Adem Turgut

Salı günü köşemde Tahir Hoca’nın minibüsüne yeni dört koltuk takılması meselesinin büyütülmemesi gerektiğini anlatırken “Kocaeli’ni en büyük çevre sorunu BHC zehrinden kurtarmada elini taşın altına koyan, metronun 5 milyarlık yükünü merkezi hükümete devretmeyi başaran yıllık 700 milyonluk yatırım bütçesini “gelir adaletsizliği” tartışmalarında kaybetmemek için canını dişine takan bir belediye başkanına dört koltuk üzerinden yüklenilmesini anlamam” diye yazmıştım.

Okurlarımızın büyük bölümü dün manşet yaptığımız BHC meselesinden ve 5 milyarlık metro maliyetinin Ankara’ya devredilmesinden haberdar ve memnun ancak 700 milyarlık yatırım bütçesi mücadelesinden habersizler

. Bir şekilde sohbet ettiğim okur ve dostlar bunun ne olduğunu sorup durdular.

***

Aslında sürece zarar vermemek için yüzeysel yazdığım bu mesele çok derin…

Kocaeli’nin planlanan bütçesinde yıllık yapabileceği yatırım miktarı 700 milyon lira civarında…

Bu para ile birçok kentsel meseleye neşter vurmak mümkün.

İşte o para tehlikede…

Nasıl mı?

***

İşte o nasıl dün Çağdaş Kocaeli’ni ve Sadun Abi’yi ziyaret eden Ak Parti Kocaeli Milletvekili ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı’nın Yardımcısı İlyas Şeker anlatmış. Şeker Kızılcahamam kampında konuşmasında da bu durumu dillendirmiş. Bakın Çağdaş’ta neler anlatmış:

“Büyükşehir’in sınırları içerisinde vergi dairelerinde toplanan paranın yüzde 6’sı Büyükşehir’e gidiyor. Yüzde 6’nın yüzde 60’ı direk ilgili belediyenin yani Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin hesabına geçiyor. Kalan yüzde 40’ı da havuza gidiyor. Burada toplanıyor. Yine Büyükşehir belediyelerine nüfuslarına ve yüzölçümlerine göre dağıtım yapılıyor. Yüzde 30’u nüfusa göre dağıtılıyor yüzde 70’i yüzölçümlerine göre dağıtılıyor. Burada itiraz konusu şu; Kocaeli’ndeki vergi dairelerinde toplanan paralar diyoruz. Nasıl oluyor; Örneğin biz Sabancı Grubu’nda para almıyoruz. Gebze’deki birçok fabrikadan alamıyoruz. TÜPRAŞ’ın genel müdürlüğü ve vergi dairesi burada olduğu için alıyorum ama bunun içinde Adana’sı var Kırıkkale’si var. Oradan gelen vergi gelirlerini de biz alıyoruz. Bütün milletin gözü burada. Burada bir düzenleme düşünülüyor. Toplanan paranın yüzde 60’ı direk belediyeye değil de daha az miktarı belediyeye gitsin, havuza daha fazla para gitsin isteniyor. Bununla ilgili bir çalışma var. Kısacası nimet-külfet dengesinin de oluşması lazım.”

***

İşte o denge doğru kurulamazsa Kocaeli’nin kaybı yıllık 700 milyonu bulabilir

. Bu da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yatırım bütçesinin uçup gitmesi demek.

Kocaeli’nin sorunlarının kısa zamanda devasa bir hale gelmesi demek…

Peki, ne yapılıyor?

İşte o dört koltuk için eleştirilen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın ortalığı velveleye vermeden Kocaeli’nin menfaatlerini korumak için uğraşıyor.

Anlattığım bu…

Odaklanılmasını istediğim mesele bu…

CHP’liler dört koltuğun peşine düşeceğine Ankara nezdinde Kocaeli’nin büyük çıkarlarını korumak adına kulis yapmalılar. Çünkü sorun AK Parti ile CHP arasında değil, Kocaeli, Bursa gibi iller ile diğer büyükşehir belediyeleri arasında…

Bu yüzden Kocaelili CHP’liler de kendi partisi içinde kulis yapmalı.

İlimizdeki CHP’liler, bir seçim sonra Büyükşehir’i almak istiyorlar. Ama yatırım bütçesini kaybedersek yarın öbür gün seçim bile alsalar kasası tamtakır, sorunlarla başa çıkma kabiliyetini yitirmiş bir belediye ile karşılaşabilirler.

***

Lafı uzatmayayım, biraz gerçek meselelere odaklanalım.

Kocaeli’ni seviyorsak biraz gerçekçi olalım…

………….

O değişikliğe 

sıcak bakarım

İlyas Şeker çıktığı medya turunda komşumuz Demokrat Kocaeli’ne de uğramış. Sevgili Mevlüt’e yaptığı açıklamalarda önemli bir detay var.

Şeker yerel yönetimlerle ilgili hazırlanan yeni yasa tasarısındaki kritik bir değişikliğe dikkat çekmiş:

“Kocaeli değil ama Antalya ve Muğla gibi iller çok büyük. Bu sebeple yeniden merkez ilçe statüsü gelebilir ve büyükşehirin verdiği bazı hizmetler merkez ilçeye kaydırılabilir. Merkez ilçenin dışındaki belediyelerin de hizmet başlıkları artabilir. Bunun yanı sıra trafik hizmetleri büyükşehire verilebilir ve bu şekilde büyükşehirlerin geliri artabilir.”

***

Çok önemli…

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve hatta Kocaeli gibi illerde ilçeler artık bitişik olduğu için merkez kavramı çok önemli olmayabilir ama bir dönem benim de bulunduğum Aydın ve Muğla gibi illerde ilçeler birbirinden çok uzak

. Merkez ilçe kavramı oralarda işe yarayabilir.

Ayrıca belediyelerin gelirlerinin artırılmak istenmesi ve trafik gibi bazı hizmetlerin Büyükşehirlere devredilmek istenmesi çok yerinde…

***

Bence bu konu detaylarıyla uzun uzun konuşulmalı.

Bu haliyle belediyelerin yürümeyeceği çok açık…

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Adem Turgut tarafından kaleme alındı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/makale/4402670/adem-turgut/kocaelinin-parasi-elimizden-kacabilir