Muhasebeciler kongre kararı aldı

1442 üyesi bulunan Muhasebeciler Odası’nın, Alikahya’daki oda binasında gerçekleşen kongresinde ilk olarak Divan belirlendi. Divan Başkanlığına Yeminli Müşavir Adem Özzaim, yardımcılığına Mali Müşavir Orhan Kaya ve üyeliklere Mali Müşavir Özcan Çakır, Mali Müşavir Muhammet Turan ve Mali Müşavir Yakup Bektaş seçildi. İsmail Birtürk, Taner Öner, Kemal Demir ve Fikret Gökmen’in başkan adayı olarak isimlerinin geçtiği kongre için yeniden aday olmayacağını açıklaşan Ender Şenol, İsmail Birtürk’ü desteklediğini daha önce açıklamıştı.


ŞENOL’UN KONUŞMASI

KSMMMO’nun mevcut başkanı Ender Şenol, olağanüstü genel kurul kararının nasıl alınacağını anlattı, “Hazirunda 1442 üyemiz var. Oda yönetim kurulu seçimlerinin yapılması için 351 imza var. Bu imzalar genel kurula gidilmesi için toplandı. Ben de genel kurul çağrısını yaptım. Bundan sonraki süreç bu toplantıda seçimin yapılıp yapılmayacağını hangi tarihte yapılacağına karar verilecek. Odamız için hayırlısı olsun “ dedi.


31 OCAK-1 ŞUBAT’TA OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL

Gündem dışında iki ayrı önerge verildi. Verilen önergede seçimin önümüzdeki hafta yapılması istendi. Ancak Divan başkanı Adem Özzaim, kongre tarihinin belirlenmesinin yasal olarak en erken 15 gün sonra olabileceğini, kongre istemini seçim kuruluna bildirmeleri gerektiğini belirtti. Yapılan oylamada yönetim kurulu seçiminin yapılıp yapılmayacağına karar verildi.  Buna göre 31 Ocak 2015 Cumartesi günü genel kurulun,  1 Şubat Pazar günü ise seçimin yapılmasına karar verildi.


SEÇİM İÇİN ÇOK ERKEN 

Güner Yıldırım; çok olağanüstü genel kurul yaşandığından söz etti, “Olağanüstü genel kurul yapmak çok basit ama derleyip toparlayamazsak o kaos kargaşa yine devam edecek. Yönetimde nispi temsilin, seçim yasamızın içine sokulması bizi bu duruma getirmiştir” dedi.

Başkan adaylığını daha önce açıklayan İsmail Birtürk, “Bizlere yakışır bir açılış yaptık. Herşeyin oy birliğiyle çıkması bize yakışan bir durumdur. Çok fazla kırıldık. Zaten buraya bu kırgınlığı yok etmek, azalmak için geldik.Odamızın kamuoyunda bozulan durumunu düzeltmek gerek. Seçim olur ya da olmaz. Ama bu misyonu sağlamaları gerekiyor. Madem ortada bir kriz var, bu krizi siz değerli üyelerimizin kaldıracağını düşünüyorum. Demokrasilerde seçim müessesi var. Gerek olursa bu müessese kullanılır.”dedi.

Yönetim kurulu üyesi Bedri Keskin’in konuşmasına bazı üyeler tepki gösterdi. Keskin, “Odayı yönetememe yada anlaşamama gibi bir durum yoktur. Yönettirmeme gibi bazı ayak oyunları vardır. Adeta karpuz çeker gibi yönetim kurulu için seçim istemek doğru değildir. Sayın Fikret Gökmen’e bir sözüm olacak. Şu seçim sonrasında artık grupçuluk kalmamalı” dedi.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4413083/muhasebeciler-kongre-karari-aldi