Zor maçı kolay kazandık

Uğur Uludağ
Uğur Uludağ

Bir haftadır Erokspor maçını konuşuyoruz. Sanki şampiyonluk maçı oynuyormuşuz havası yaratıldı. Bütün siyasi partiler devreye girdi. Hayatlarında antrenman sahasını görmeyenler ellerinde baklava tepsileri ile sahalara koştular. Maç için adeta seferberlik ilan edildi, yönetim seyirci rekoru bekliyordu. Rekor kırılmadı ama, 20 binin üzerinde bir seyirci topluluğu çok büyük coşkuyla takımımın yanında oldu.

Bu maç öncesinde benim de kişisel endişelerim vardı. Maçı çok konuştuk, gereğinden fazla abarttık. Bu durumun takım üzerinde baskı yaratacağını düşündüm. Korktuğum gibi olmadı, özellikle maçın hemen başında gelen Yakup’un golü hem takımı, hem de bizi çok rahatlattı. Belki çok zorlanacağımız bir maçı rahat kazandık.

Bu maçın önemini sadece biz değil, teknik ekip ve futbolcularda farkındaydı. Selahaddin Dinçel, orta sahada Mesut Özdemir’in yanında Sefa’yı değil de Serdar’ı tercih etti. Dinçel, maçtan önce rakibin artılarını, eksilerini mutlaka analiz etmiştir. Daha önce bizim duyumlarımızda Erokspor’un orta sahasının ve kanatlarının çok iyi olduğunu öğrenmiştik. Öncelikle rakibin hücum gücünü azaltmak, onların oyun kurmalarına engel olmak istedik. Sadece orta sahada Mesut ve Serdar değil, Pazar günkü maçta Talha Mayhoş da çok koştu, çalıştı. Önde baskıyı yapıp, topu alamayınca ikinci bölgede oyunu kabul ettik. Zaten ataklarımızda da rakipten topu kapıp, hızlı hücumlar geliştirdik. Bunların birinde de ikinci yarıda Serdar’ın kaptığı topta Burak Süleyman net fırsatı kullanamadı.

Diğer iç saha maçlarına göre bek oyuncularımızda çok fazla hücuma çıkmadı. Az çıkılan kanat ataklarında da etkili olduk. Sol bek Erdinç’in ilk golde ileri çıkıp ortasında Yakup’a golü attırdı.

Karşılaşmanın ilk yarısında Kocaelispor final maçı gibi oynadı. Golü erken bulmamız takım ve seyirci üzerindeki baskıyı azalttı. Bu kez baskıyı konuk takım hissetti. İkinci gol için fazla telaş yapmadık, çok akıllı oynadık. Bu yarıda Yakup’u iki kez ceza sahası içinde buluşturabilirdik, yan ortalar isabetli olmadı. Birde Talha Mayhoş’un ilk yarının uzatma dakikalarında kendi kişisel çabası ile getirdiği bir top var ki, son vuruşu yapacak gücü kalmadı. Talha Mayhoş, belki de bu sezonki en etkili oyununu oynadı. Özellikle ilk yarıda 10 numara değil de, 8 numara gibi koştu, mücadele etti.

Bu yarıda ataklarımızın olgunlaşmaması Yakup ve Burak Süleyman’ın da topla fazla oynamasından kaynaklandı. Burak Süleyman, topla çok hızlı geldiği ataklardı, 2-3 oyuncu eksiltiyor, pası düşünse rakip defansı az adamla yakaladığımız bu ataklarda pozisyonlar üretebilirdik. Bunu ilk yarıda bir kaç denedik, ancak final paslarından önce rakip topu kaptı, ataklarımızda olgunlaşmadan bitti.

Kocaelispor, maçın ilk yarısında rakibine hiç pozisyon vermedi, kalecimiz Ercüment, belki de yere yatmadan 45 dakikayı tamamladı. İkinci yarının ilk 15 dakikasında Erokspor çok ciddi üstünlük kurdu, bizi sahamızdan çıkarmadı. Tam oyundan kopacak iken taraftarımız devreye girdi, yeniden takımımızı oyunun içine itti.

İlk yarıda rakip sahada fazla alan bulamamıştık. Özellikle ilk 45 dakikada Gökdeniz’i kullanamadık. Erokspor, takım olarak alan daraltıp, bire birlerde üstünlük sağladı. Ama ikinci yarının son 30 dakikasında üçüncü bölgede rakibi az adamla yakaladık. Burak Süleyman ve Gökdeniz için bulunmaz fırsattı. Bunlardan birinde de Kemal’in fizik gücünü kullanarak, topu taşıyıp, Gökdeniz’e aktardığı topta ikinci golü bulduk.

Final maçı niteliğindeki karşılaşma da rakibimizi ilk net fırsatını 67’nci dakikada buldu. Takımın en etkili ismi olarak göze çarpan forvet oyuncusu Şahin’in kafa vuruşu auta gitti. Erokspor, oyuncu kadrosu, kalitesi olarak Turgutluspor ve Fethiyespor kadar iyi değildi. Ama bu iki takımdan da daha organizelerdi. İç sahada şampiyonluğa oynayan üç takımı da yendik. Bu önemli bir avantaj. Bu maçların bir de rövanşları olacak. Ligin ilk yarısını 6-7 puan farkla önde bitirirsek, ikinci yarıda farkı daha da açabiliriz.

Maçtan önce hakem konusunda endişeler vardı. Erokspor’un iktidara yakın olması insanları böyle düşünmeye sevk etti. Ama Pazar günkü maçta hakem çok iyi yönetim gösterdi. Sanki sahada Süper Lig hakemi vardı. Oyunu kesmedi, pozisyonları oynattı. Bunda konuk takımın oyuncularının da futbol oynama niyeti vardı.

Erokspor ile bizim aramızda çok büyük fark var. Bizim ne kadar büyük camia olduğumuzu bir kez daha gördük. Şampiyonluğa oynayan bir takımın taraftarı deplasmana 10 kişi geliyor. Erokspor, camia olarak bizin yanımıza bile yaklaşamazlar.

Pazar günü Yeni Kocaeli Stadı tarihi günlerinden birini yaşadı. Bir hafta devam eden kampanyalar cevap buldu, stadımız doldu. Kocaelispor’un cefakar taraftarı maraton tribününde yerini aldı. Bu maça siyasi oluşumlardan dolayı ilk kez gelen insanlar da vardı. Bundan sonra da kendilerini bekliyoruz. Ama maça kendileri bilet alarak girsinler…

Küçük yaş gruplarında

veliler kontrol edilemiyor!

Yıllardır altyapılarda görev yapan, oyuncu yetiştiren bir teknik adam olarak kulüplerin en büyük sıkıntılarından biri de sporcuların ailelerinin agresif tutumları. Onlar çocuklarının kaybetmesini hiç istemiyorlar. Sonuçta kazanmakta var, kaybetmek de. Eğer teknik adam, yönetici ve aileler yenilgiyi kabul etmiyor, çocuklarına da kötü örnek oluyorlar. Bu sezon küçük yaş gruplarında bize gelen bir çok olaya şahit olduk, bilmediğimiz onlarcası da vardır. En son Pazar günü M.Ali Kağıtçı Stadı’nda 1937 Sekaspor-Okanspor U-12 Ligi müsabakası var. Grupta şampiyonluğu belirleyecek maç. 1937 Sekaspor maçın son dakikasına 4-1 önde giriyor. Okansporlu sporcuların velileri maçın hakemi Enes Bayraktar’ın yönetimini beğenmeyip, sahaya giriyorlar. Birkaç yönetici genç hakemi tartaklıyor. Okanspor yöneticileri ve teknik adamları Aykut Okan ve Furkan Okan’a velilere müdahale ediyor, maç tamamlanamıyor. Henüz 12 yaşında olan iki takımın da futbolcuları olaydan çok etkileniyor, ağlamaya başlıyorlar. Bu çocukların psikolojisini düşünün, bir daha sahaya çıkıp nasıl futbol oynayacaklar.

Son derece üzücü, bir o kadar da düşündürücü bir durum. Sporda şiddet U-12 Ligi’ne kadar indiyse durum gerçekten çok vahim. Küçük yaş gruplarındaki maçları bu velilerden dolayı izlemek istemiyorum. O kadar çok olayın içine giriyorlar ki, sanki kendileri oynuyorlar. Onların düşündüğü aslında çocuklarının spor yapması değil, kazanıp çevrelerine hava atmaları. Benim çocuğum çok iyi futbolcu. Aynı eğitimde olduğu gibi. Benim çocuğum daha iyi okul kazandı…

Ne yazık ki, velileri mutlu edelim derken çocuklarımızı kaybediyoruz.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Uğur Uludağ tarafından kaleme alındı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/makale/4413407/ugur-uludag/zor-maci-kolay-kazandik