Nüfus artışı Kartepe’de eğitimi sınıfta bıraktı

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Kartepe Köseköy Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde yaptığı toplantıda ilçenin sorunlarını muhtarlardan dinledi.  Son yıllarda artan nüfusla beraber yatırımcıların da gözdesi haline gelen Kartepe’de kamu yatırımlarının çok eski ve yetersiz olduğu gündeme geldi. Muhtarlar kışın taşımalı eğitimde yaşanan sıkıntılar sebebiyle göç yaşandığı ve asil öğretmenlerin yetersiz olması vekil öğretmenlerle işin yürütülmesine Vali Güzeloğlu el attı. İlçede asil öğretmen atamalarına ağırlık verilecek.


2016-2017 KARTEPE DE EĞİTİM YATIRIM YILI OLACAK

Kartepe ilçesinde 2016-2017 eğitimde yatırımı yılı olacak. Vali Güzeloğlu toplantıda ilçenin sorunlarını muhtarlardan değil bizzat ilgili daire müdürlerinden yerinde inceleyip tek tek kendisine rapor halinde sunması toplantıda eğitim talimatını verdi. Yatırımlarının çok yetersiz olduğu hala ikili eğitim yapılması gerektiği, okullarda kamera sistemi ve bilgisayar donanımlarının yapılması talepleri de gündeme geldi.


TIR PARKI TALEP EDİLDİ

Oldukça hareketli geçen toplantıda bir başka sorun ise İlçedeki bin 22 TIR’ın mahalle ve sokaklardaki  giriş çıkışı oldu. İlçe de bir özel tır alanı olmasının yaşandığı sıkıntılar gündeme geldi.  524 adet tıra ceza yazıldığı belirtilirken, İlçede yeni bir tır parkı talebi gündeme geldi. Genel sekreter yardımcısı Gökmen Mengüç toplantı da sanayi depolama alanlarında tır parkları için yer arayışlarımız var, birkaç ay içerisinde tüm ilçelerimiz de bu planlamaları hayata geçireceğiz dedi. Ayrıca toplantıda tır güzergâhlarının mahalle içerisine girmeden geçişlerinin yapılması, Okul güzergahları önünde çok net önlemler alınması, Pansuman değil kalıcı çözümler istiyoruz dediler.  Gönüllü eğitmenler ve geçiş sağlayan gönüllü trafikçilerin sayılarının arttırılması da gündeme gelirken, okullar çevrelerinde ve sokaklarda SEDAŞ’tan kaynaklanan sıkıntılar var bu sorunların çözülmesini istiyoruz. Okulların açılmasıyla beraber gençlere satışı yapılmak istenen uyuşturucu maddelerinin dağıtımının önlenmesi için okulun giriş ve çıkışlarında güvenlik önlemlerinin arttırılmasını istedi.


KARTEPE’DE NÜFUS ARTIYOR SORUN ÇOĞALIYOR

Toplantıda Kartepe ilçesinin Başiskele’den sonra nüfus artışının olduğu ilçe olduğu açıklandı. Özellikle Uzunçiftlik, Ataevler ve Ataşehir Mahallelerinde hızlı yapılaşma ve nüfus artışı bölgede birçok ihtiyacı da beraberinde getiriyor. Sağlık, eğitim ve sosyal altyapı alanında planlı yatırımlar yapılması gerektiği ifade edildi. aksi takdirde bölgede sıkıntı yaşanabileceği söylendi. Vali Güzeloğlu’da nüfus artışının yaşandığı mahallelerde daire müdürlerinden tek tek bilgi aldı. Kartepe’deki okulların çok eski olması sebebiyle 2016-2017 eğitim öğretim yılındaki yatırımların Kartepe ilçesine yapılacağı belirtildi. Toplantıya, Vali Hasan Basri Güzeloğlu Kartepe Kaymakamı Ayhan Durmuş, Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez ve daire müdürleri eksiksiz katıldı.


YILLIK 4 BİN ARTIŞ VAR

Kartepe Kaymakamı Ayhan Durmuş, Kartepe ile ilgili sunumunda “Başiskele bizi geçiyor. Nüfus artış oranı olarak ikinci ilçeyiz. Yıllık 4 Bin artış var. Ataşehir, Ataevler ve Uzunçiftlik’te hızlı bir nüfus artışı ve imar yapılanması var. Adres dayalı sistemde bize gelen listede 100-150 kişilik artış söz konusu. 2009’dan bu yana nüfus artışında yüzde 40 civarında artış olduğunu söyleyebiliriz. İzmit’e ve diğer yerler yakın olduğu site kültürünün yeni yerleşmeye başladığı bölgede sürekli bir transfer söz konusu. Kartepe’de yoğun göç alan bölgeleri dengelememiz lazım” ifadelerini kullandı.


RABAK İLKOKULU’NA ANAOKULU YASAL PROSEDÜRE TAKILDI

Sözlerine devam eden kaymakam Durmuş, “Rabak İlkokulu’na anaokulu yapılması için talepte bulunuldu ama yasal prosedürlerden dolayı şuan için yapılamıyor ve anaokulu askıya alındı” dedi. İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, “Yatırımlarımızda en çok Kartepe bölgemizde program aldık. Otelcilik Turizm Meslek Yüksek Okulu’nu 2011’de programımıza almıştık. 2016-2017 eğitim öğretim yılına TOKİ ile olan okul yatırımını yetiştireceğiz” diye konuştu.


FÜRSAN İLKOKULU İÇİN YER ARAYIŞI BAŞLADI

Kaymakam Durmuş, “Dumlupınar Mahallesi’ndeki Fürsan İlkokulu. Burası sıkıntılı eski bir okul. Önünde sürekli trafik kazaları oluyordu. Bölge sakinleri yol kenarında bulunan okulumuzu başka bir yere taşıma talebinde bulundu. Köseköy Gazi İlkokulu’da yenilenecek” dedi. Vali Güzeloğlu, “Bundan sonraki eğitim kampüslerinin çocuklara oyun alanları, spor sahaları, hobi alanları ve peyzaj düzenlemesi mutlaka olacak.  Okullar geniş araziler üzerinde planlanacak ve kesinlikle uygun olmayan yerele okul yapılacak. Ayrıca okulların etrafları da çevrilmiş olacak. Nuh Çimento Baki Komsuoğlu Meslek Yüksek Okulu’nun yanında bulunan araziye Güzel Sanatlar Lisesi ile özel eğitim okulu, spor salonu yapılması için tahsis çalışması devam ediyor” dedi.


İSTASYON, ALARM TRAFOSUNU İSTEMİYOR

İstasyon Mahallesi Muhtarı Şerif Tezcan’da toplantıda söz alarak “1999 yılından bu yana Sivil Savunma tarafından ilçede yapılan ve kimyasal saldırılara karşı kurulan alarm trafosunun kaldırılması talep etti. Kaymakam Durmuş sunumuna devam ederek “İlçede bazı yerlerde taşıma sıkıntısı yaşanıyor. Öğrencilerin az olması sebebiyle hat verilemiyor. Bu sebeple Sosyal Yardımlaşma Vakfından öğrencilerin taşınma sorunlarını çözmek için iş birliği içindeyiz. Taşımalı sistemdeki eğitimde öğrenci başarıları düşüyor. Bu sebeple taşıma yapan okulların çok fazla uzakta olmaması gerekiyor” ifadelerine yer verdi.


İLKOKULU BİTİRDİ OKUMA YAZMA BİLMİYOR

Toplantıda Vali Güzeloğlu muhtarları tek tek dinledi. Mahallelerde sorunları en iyi muhtarlardan alacağını ifade eden Güzeloğlu, muhtarların mahallelerde tam yetkili olduğunu söyledi. Sultaniye Köyü Muhtarı Ahmet Öztürk’de mikrofonu alarak “Benim 3 yeğenim Arslanbey İlk ve Ortaokulu’nda okudu ve oradan mezun oldu ama ismini yazmasını bilmiyor. Bu okula artık çocuklarımızı göndermeyeceğiz” diyerek sıkıntısını anlattı. Vali Güzeloğlu ise konunun çok önemli olduğunu ifade ederek sıkıntıyı not aldıklarını söyledi. Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez ilçede son yatırımlarla ilgili bilgi vererek tarihi mezarların koruma altına alındığını söyledi. Üzülmez, “Sel sonrası ilçede büyük bir alt yapı çalışması başladı, yatırımlar da devam ediyor” dedi. Teleferik projesi için 1 Milyon TL’lik yatırım yapılacağı aktarılırken Seka kamp alanı içerisindeki 5 adet binanın restorasyonu gerçekleştirileceği belirtildi. Bu proje için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan turizm master planı için 250 Bin TL’lik ödenek geldiği açıklandı.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4413680/nufus-artisi-kartepede-egitimi-sinifta-birakti