CUMHURBAŞKANIMIZI DİNLEYİN YETER

İbrahim Elgin
İbrahim Elgin

Bakın Sn.Cumhurbaşkanımız R.Tayyip Erdoğan’ın  çok kullandığı güzel bir  tabir var.  Artık gönül siyaseti  yapma  zaman ı insanlara  ne kadar  güzel  hizmet ederseniz edin onun gönlünü alamadığınız  taktirde  asla  oyunu  alamazsınız  diyor.  Sayın Başkan’a gel de  hak verme  biliyorsunuz  son yerel seçimlerde  bunun  yansımalarını  hep  birlikte  yaşayıp  gördük. Hadi  bakalım  şimdi  bu  güzel  tesbitten  sonra  hem  genel  hem  yerel  siyasette   insanlara hem  hizmet  edeceğiz  hem de  gönlünü  kazanacağız  peki  bu  nasıl olacak  hiç merak ettik mi acaba ne dersiniz. Bakın insanların gönlünü almak için önce insanları  sevecek  ardındanda  insanlara   kendinizi sevdireceksiniz  bunun  başka  çaresi  yok. Çünkü  insanların  gönlüne  giden yol sevgiden geçer. Tabiiki  kendinizi insanlara  sevdirmenin de bazı şartları var . Bende bu günkü yazıma  Dr.Uğur Tandoğan’ın bir makalesinden  bahsetmek  istiyorum yazar  diyor ki !

       İnsanlara  hayatta  sevilen bir  insan olmak ister misiniz  diye  bir  soru  sorsak?  Bu dünyada tek başımıza yaşamadığımıza göre, bu sorunun cevabı çoğu insan için “Evet” olacaktır sanırım. Düşünsenize   etrafınızın bir sürü sizi sevmeyen insanla çevrili olduğunuzu . Sürekli negatif elektrik yüklü bir havayı  teneffüs edeceksiniz.  Bakın  bu durum insan sağlığına zararlıdır. Öte yandan iş dünyasında da durum farklı  değil.  İş  ilişkilerinde ya müşterisinizdir ya da insanlar sizin müşteriniz. Hep bir alışveriş  söz konusu. Bazen alıcısınız, bazen satıcı. El değiştiren  ya bir maldır ya da bir hizmet. Alışveriş yaptığınız kişinin sizi sevmesi işlerinizi kolaylaştırır; size ekstra bir şey kazandırmasa da, zarar vermez. Bu  nedenle başkaları  tarafından sevilmek kötü bir şey değildir. Gelin isterseniz bu konuda başarılı olmak konusunda  birkaç  maddeyi sizlerle  paylaşayım.

1- İnsanlarla içtenlikle ilgilenin...

Sizinle ilgilenmeyen birisini neden sevesiniz ki? Böyle bir durum ancak karşılıksız, takıntılı aşklarda olur. İnsanlarla ilgilenmiyorsanız, onlardan sizi sevmesini beklemeyin. Eğer onların sizi sevmesini istiyorsanız onlara ilgisiz kalmayınız. İnsanlara, onların yakın çevrelerine, hüzünlü günlerinde, sevinçli günlerinde onlara ilgi göstermelisiniz ki gönül bağı oluşsun. Ama ilginin de yüzeysellikten uzak, içten olması gerekir. Yani insanlara karşı  candan  olun  camdan değil.

2- Gülümseyiniz...

Bir  kişinin  arkasından “Allah rahmet eylesin. Çok asık suratlı  bir adamdı, ama çevresince çok sevilirdi” diye bir laf pek duymadım  ben şimdiye kadar. Sıcak bir gülüş, insanlarla iyi ilişki kurmak  için çok önemli başlangıçtır. Kişiler ile aranızdaki mesafeyi azaltan bir faktördür. Bu soğuk ve daha da soğumaya eğilimli dünyada çok güçlü bir buz eriticidir. Gülümseyiniz; göreceksiniz ki gülümsedikçe çevrenize yaydığınız sıcaklık onların gönüllerini ısıtacaktır; yansımadan dolayı sizin de yüreğiniz ısınacaktır.

3- İnsanların isimlerini öğreniniz...

Batı kültüründe isim çok önemlidir. Biz ismi bilmesek de amca, teyze, abi, kardeş ifadeleri ile idare ederiz. Ama birisi size isminizle hitap ettiğinde hoşunuza gider. “Vay canına, adam isimimi bile biliyor. Demek ki bana önem veriyor” dersiniz. İçinizde o kişiye karşı sevgi çiçeği açmaya başlar. Bu nedenle, insanların isimlerini öğreniniz ve onlara isimleri ile hitap ediniz.

4-İyi bir dinleyici olunuz.

İnsanların kendileri hakkında konuşmasına izin veriniz... Çevrenize şöyle bir bakın. Hep ben konuşayım diyen, fazla  geveze  kişileri insanlar sevmez. “Adam sanki ağız ishali, bir susmadı. Hep konuştu. Kimselere  fırsat vermedi” diye anılan birisi, sevilen kişi koltuğuna oturamaz. Eğer insanların sizden hoşlanmasını  istiyorsanız, çenenizi tutmasını biliniz; bırakınız  onlar  konuşsunlar. Bırakınız kendileri hakkında konuşsunlar. Onları gülümseyerek ve ilgi ile dinleyiniz.

5- Onların ilgilendikleri konularda konuşunuz...

Bazen şöyle şeyler duyarım: “Ne kadar uğraştımsa bir ilişki kuramıyorum. Hangi konuyu açsam, adam yan çiziyor. Ne konuşayım abi adamla?” O zaman şöyle derim: “Hiç o adamın hangi konu ile ilgilendiğini merak ettin mi? Bakalım o konuyu aç, konuşmuyor mu?” İşte size hiç modası geçmeyecek, hemen hemen herkesin ilgileneceği bir konu önereyim: Çocuklar. Karşınızdaki kişinin çocukları veya torunları hakkında bir soru sorun. Bakalım susacak mı?

6- Karşınızdaki kişinin kendini önemli hissetmesini sağlayınız ve bunu içten yapınız...

Bu bir karşılıklar dünyasıdır. Verdiğiniz değer ve önem derecesinde değer görürsünüz. Bu nedenle, karşınızdakilere önem veriniz; onların kendilerini önemli hissetmelerini sağlayınız. Ama bunu yapmacık olarak değil de, içtenlikle yapınız.

Sonuç

Gördüğünüz gibi, biz  bu  ilkeleri  sıraladık  ama asıl önemli olan, bu ilkeleri uygulamak. Bu  İlkelerin isabetli olup olmadığını anlamak istiyorsanız çevrenizdeki sevilen  kişilere,Millet vekili  ve   Belediye  Başkanlarına  bir  bakınız. Göreceksiniz ki  sevilen  insanlar  bu ilkelerin  çoğunu   uyguluyordur  bunu  bilin. Herkese iyi pazarlar.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, İbrahim Elgin tarafından kaleme alındı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/makale/4415557/ibrahim-elgin/cumhurbaskanimizi-dinleyin-yeter