TEM üzerindeki 25 yıllık 2 köprü 5 saniyede yıkıldı

Gebze- Orhangazi- İzmir Otoyolu'nun en önemli geçiş noktası olan ve ayakları da iyice belirginleşen Körfez Köprüsü'ne giriş yolları için hazırlıklar da sürüyor. Bu amaçta TEM'de yeni düzenlemelerle yeni köprü ve üstgeçitler yapılıyor. Yol üzerindeki eski ve yeni yapılacak projede yer almayan üst geçit ve köprüler de yıktırılması kararlaştırıldı.

TEM'in Dilovası-Gebze arasındaki, Dilovası Rampası'nın üst kısmında yer alan iki eski üstgeçit ve köprünün yıkımı da dün gece yarısı gerçekleştirildi. Türkiye'de bir köprü yıkımı ilk kez dinamtle yapılırken, yıkım için saat 22.00'den itibaren TEM ulaşıma kapatıldı. Karayolları ekipleri geniş önlem aldı. Ulaşım D-100'e yönlendirilirken yıkımı gerçekleştiren Ege Nitro firmasının uzman ekipleri, iki köprüde açılan yaklaşık 600 deliğe her iki köprüye 130'ar kilo patlayıcı yerleştirdi. Zaman ayarlı kapsüller de yerleştirildikten sonra bu kez bölgeye yakın olması nedeniyle D-100 karayolu'ndan da geçişler de durduruldu. TEM üzerinde 25 yıldan bu yana hizmet veren iki köprü ve üstgeçidin yıkımı sadece 5 saniye sürdü. Yıkım ardından büyük bir toz bulutu yükselirken şiddetli patlama Gebze ve Dilovası'ndan da duyuldu. TEM, ekipler tarafından temizlendi.

TEM'DE ULAŞIM NORMALE DÖNDÜ

Dün saat 22.00'de Dilovası ile Gebze arasında, dinamitle köprü yıkım çalışması nedeniyle ulaşıma kapanan TEM'de trafik normale döndü. Yıktırılan köprülerin enkaz temizleme çalışmalarının tamamlanmasıyla, TEM'in Dilovası-Gebze arası 14 saat sonra bugün saat 12.00'den itibaren ulaşıma açıldı. Bu süre içinde trafik D-100'e yönlendiriliyordu.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4415982/tem-uzerindeki-25-yillik-2-kopru-5-saniyede-yikildi