Bir ayda sadece 1700 yolcu taşırsan tabi ki olmaz

BİR AYDA 1703 YOLCU

İzmit Cengiz Topel havaalanına sahip çıkmak isteyen, bu havaalanından Ankara’ya seferler yapan Anadolu Jet firması da hayal kırıklığına uğradı. Son bir aylık dönemde Cengiz Topel Havaalanından Anadolu Jet uçaklarına toplam 1703 biletli yolcu bindi. Türkiye’nin en küçük havaalanlarında bile, aylık yolcu sayısı 5 binin altına inmiyor.  İzmit’teki uçak seferlerine yolcuların bu kadar ilgisiz kalmasının temel nedeni de, uçuş saatlerinin çok saçma olması ve İzmit tarifeli seferlerin çok sık iptal edilmesi.

ÇARŞAMBA SON UÇAK

Anadolu Jet, son İzmit-Ankara seferini çarşamba sabahı saat 07.00’de yapacak. Bu uçuşla birlikte Cengiz Topel Havaalanından en azından Bahar aylarına kadar yeni tarifeli uçuş beklenmiyor. Cengiz Topel’e sadece askeri uçaklar eğitim ve nakliye için inip kalkacak.

TİCARİ ALAN YAPACAKLAR

İlimizin bazı yetkilileri ile, özellikle Sanayi Odası ve Ticaret Odası yetkilileri de Cengiz Topel Havaalanını yolcu uçaklarına değil, tamamen ticari uçaklara açmak istiyorlar. Zaten ağustos ayında Cengiz Topel’den kalkan tolam 41 sivil uçaktan 23’ü yük taşıyan ticari uçaklar oldu. Öteden beri Cengiz Topel’in kargo havaalanı olması gerektiğini savunanlar var. Cengiz Topel’e THY gelmez,  yolcu taşıması yapılmaz, havaalanı sadece ticari uçakların kargı taşımasına bırakılırsa, bu Kocaeli’ye yapılacak çok büyük bir haksızlık olacak. İlimizin karayollarındaki mevcut yük taşımacılığının sıkıntısı yetmiyormuş gibi, bir de kargo uçaklarına TIR’lara yük taşıması başlayacak ki, Kocaeli daha çok sıkışacak.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4423166/bir-ayda-sadece-1700-yolcu-tasirsan-tabi-ki-olmaz