İzmit esnafı çok dertli

Beklenen ilginin düşük olması hayal kırıklığı yaratırken, İzmit esnafı çözüm için önce şehir merkezinde kaldırım otopark sorununu ortadan kaldırılması’ gündeme geldi. Yeraltı otopark sayılarının arttırılması talep edildi.

KOTO 21. Komite tarafından organize edilen toplantıya 21. Komite başkanı Okan Oktay, KOTO meclis üyeleri, İzmit Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Bulut katıldı. Kent yöneticilerinden katılım olmaması toplantının ciddiyetini ortadan kaldırdı.


ANKET ESNAFIN SORUNLARINI ORTAYA KOYDU

Kocaeli merkezde Ticari Hayatın daha da hareketlenmesi için yapılabilecek çalışmaların tüm yönleri ile ele alınacağı, konferansın moderatörlüğünü Kocaeli Üniversitesi iktisadi ve idari Bilimler fakültesi öğretim ütesi Oktay Koç yaptı. Çözüm ve önerilerin sunumu noktasında yapılacak ticari çalışmalar masaya yatırdı. Geçtiğimiz aylarda (25 Haziran 2014) gerçekleştirilen ilk toplantıda alınan anket çalışması ve raporu Koç tarafından toplantı da tek tek ayrıntıları ile gündeme taşındı.


KENT MERKEZİ TİCARİ ENVANTERİNİ ÇIKARTALIM

Toplantı da öncelikli olarak Kocaeli’nin kent merkezi ticari envanterinin çıkartılması gerektiği gündeme geldi ardından Kentsel dönüşüm ile birlikte yeteri kadar ve kolay ulaşılabilir otopark yapılması, alternatif ulaşım araçlarının geliştirilmesi, cadde aydınlatmalarının güçlendirilmesi,  çarşı içinde kent merkezinin olmaması,  AVM’lerin kent merkezine yakın olması, Pazar günlerinin esnafın açık olmaması, tek bir caddeye alternatif ulaşım araçlarının geliştirilmemesi, Toplu taşıma araçlarının yürüyüş yolu üzerindeki (İnönü caddesi) duraklarının trafiği engellemeyecek şekilde dizayn edilmesi,  otopark ücretlerinin makul hale getirilmesi, şehir merkezinden uzak otopark alanlarına ring servisi konulması, şehir içi minibüslerinin sayılarının azaltılması, AVM’lerin kent merkezinde yoğun olması, AVM çalışma saatlerinin kısıtlandırılması, sosyal donatıların arttırılması, şehrin doğusunda çok katlı otoparklar yapılması, eski vilayetin otopark olarak yapılması, cadde aydınlatma temizlik ve süslemelerin yetersizliği, aydınlatma armatürlerinin şık ve güçlü bir şekilde yapılması, belli günlerde festival yapılıp mağaza önlerine malların konularak satışını yapılması, ilçelerden şehir merkezine ring servislerinin konulması, Yerel yöneticilerin Trafik sorunlarını duyarlı hale getirilmesi, çarşı merkezi yayalaştırılması ve alternatif caddelerin olmaması, çarşı merkezinde sanatsal aktivitelerinin arttırması, inşaat yapılarında kaçak alış veriş satış yerlerinin açılması, kaçak işyerleri sayısı yüksek sıkı denetim yapılması, sıklıkla ve uzun süreli kermeslerin olmaması gibi sorunlar gündeme taşındı. Soru cevap şeklinde devam eden toplantı da kent sorunları ile ilgili birçok konu gündeme geldi.


KENT ESNAFI KÖRFEZLE BULUŞAN BİR ŞEHİR İSTİYOR

KBB tarafından yapılan üst geçitlerin kent estetiğini bozduğunu alt geçitlerin sayılarının arttırılması talep edildiği toplantı da son olarak kent estetiği olmadığı kentin kendine özgü turistik alanları oluşturmak, körfezi kentle buluşturmak, nazım plana uygun binaların yapılaştırılası, yeni yapılaşmalarda teşviklerin yapılması gibi önemli sorunlar ele alındı. MOBESKO’dan toplantıya katılan esnaf MOBESKO’nun yeterince duyurulmadığı, kent yöneticilerinin sahip çıkmadığı ulaşımın sorun olduğu ve çözüm üretilmediğini belirterek yöneticileri duyarlı olmaya hassasiyete davet etti. Toplantının sonun da İzmit Belediye başkan yardımcısı İbrahim Bulut söz altı, kentin 3 bin yıllık bir tarihe sahip içi tamamen yıkıp yenisini yapılandıramayız, çok yoğun bir nüfusa sahip, İzmit değişimini biranda yapmak zor ancak bunu aşmaya çalışıyoruz dedi.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4423635/izmit-esnafi-cok-dertli