15 köy daha fırına kavuşacak

Köy fırını projesine 29 köyde start veren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Gebze ve Dilovası'nın 15 köyüne daha fırın yapacak. El yapımı köy ekmekleri artık yeni fırınlarda pişecek.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, köylerin bir parçası olan köy fırınları geleneğinin daha uzun yıllar canlı kalması için önemli bir projeyi uygulamaya koydu. Bir kaç köyün ortaklaşa kullanabileceği noktalarda köy fırını yapımına başladı. Proje İzmit, Derince, Körfez, Kandıra ve Gebze ilçelerinin 29 köy merkezinde hayata geçirildi. Büyükşehir, Gebze ve Dilovası'nın 15 köy merkezine daha fırın yapmak için kolları sıvadı. Yeni fırınların yapımıyla birlikte sayı 44'e yükselecek.

Yeni köy fırınları projesi, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nun köy ziyaretleri sırasında ortaya çıkmıştı. Fırınların eski durumda olduğunu gözlemleyen Başkan Karaosmanoğlu, "Köy fırınlarında pişirilen ekmeğin, yemeğin lezzetine doyum olmaz. Bu geleneğin sürdürülmesi gerekiyor. Bu amaçla köy merkezlerine tüm köylülerin kullanımına açık olarak, ortak köy fırınları yapacağız’’ sözünü vermişti.

Bu söz üzerine proje uygulanmadan önce örnek fırınlar yapıldı. Köylerdeki ihtiyacı, köylünün memnuniyeti ve talebini değerlendiren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, birkaç fırınla başlayan çalışmayı genişletti ve Kocaeli'nin tüm ilçelerinde projeyi uygulama kararı aldı. 5 ilçenin köylerinde 29 fırının yapımını sürdüren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, yeni fırınların yapımıyla ilgili de projeler hazırladı. Sıra, bir tanesi Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu tarafından daha sonra belirlenmek üzere 15 köy fırınının yapımına geldi. Kandıra ve İzmit'in köylerinde yapılacak fırınlar için ise proje hazırlığı sürüyor.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Perde Arkası bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4426890/15-koy-daha-firina-kavusacak