En önemli gelişme

Hayrettin Albayrak
Hayrettin Albayrak

Allah vergisi yeteneğe sahip, adeta futbol için dünyaya gelmiş Burak Süleyman’ın ilk 3 sezonki performansı ondan beklenen düzeyde değildi, daha doğrusu yapabileceklerinin altındaydı. Geçen sezonu iyiye yakın performansla geçirdi. Ki, bunda bence evlenip hayatını bir düzene sokması en önemli faktörlerden biriydi. Ancak bu sezon kaptanlık pazubandını takmasıyla birlikte hem oyunun, hem takımın liderliğini birlikte yürütüyor. Kariyerinin en parlak dönemini yaşıyor dersek doğruyu söylemiş oluruz. Pazubant elbette bir sorumluluk getirdi ama performansının bu kadar yükselmesinde baba olmasının rolü büyüktü. Kısaca işin sırrı huzur ve mutluluktu.

TEK ADAMA DAYALI SİSTEM VARDI

Bu sezon bir anlık kızgınlıkla kırmızı kart gördü ve 3 maç takımını yalnız bıraktı. Yokluğunda üst üste puan kayıpları yapmış, kıymetini daha iyi anlamıştık. Geriye dönüp baktığımızda kazanılan her puanda skora direkt katkı sunduğunu görüyoruz. Ya gol atıyor, ya attırıyor. Özellikle yeni teknik direktör gelene kadarki süreçte onsuz maç kazanmanın çok güç olduğu gerçeğini görmüştük. O süreçte kabul etmeliyiz ki Burak’a, yani tek adama dayalı bir sistemimiz vardı, varlığında kazanıyor, yokluğunda kaybediyorduk. Çünkü diğer futbolcuların performansı beklenenin çok altındaydı. Tüm yük Burak’ın sırtındaydı. Kozan maçı istisna, o maçtaki skorda rakibin zayıflığı, oyun anlayışı en önemli etkendi.

BAŞ EDEBİLİRDİK DİYE DÜŞÜNÜYORUM

Sizi bilmem ama ben yeni teknik ekibin gelmesinin ardından bu durumun biraz değiştiğini düşünüyorum. Diyeceksiniz ki, son üç maçta da Burak’ın golleri, asistleri var. Mutlaka galibiyetlere katkı sağladı ama önceki maçlardaki gibi kurtarıcı, ya da belirleyici değildi. Takımın coşkusu öylesine yüksekti ki, sanki olmasaydı da rakiplerle baş edebilirdik diye düşünüyorum. Bunu özellikle son maç için iddiayla söyleyebilirim. Takımın genel performansının yükselmesi, hemen her futbolcunun oyuna katkı sunmasıyla birlikte tek adama dayalı sistemden kurtulma yolunda ilerlediğimizi düşünüyorum. Kuşkusuz daha eksiğimiz var, istenilen düzeyde değiliz ama bir gelişme olduğunu görebiliyoruz.

Kısaca benim tespitim şudur ki, ilk 8 hafta Burak’sız maç kazanabilecek görüntümüz hiç yoktu, son 3 maç öyle değil. Beni şampiyonluk için umutlandıran en önemli gösterge de bu. Bireysel yetenek elbette önemli, Burak gibi bir yeteneğe her zaman ihtiyacımız var ama tek başına bir oyuncu kaç maç kurtarabilir ki? Sonra bunun sakatlığı var, cezası var. Ki, yaşadık bunu. Futbol bir takım oyunu. Uzun lig maratonunda hedefe ulaşmak için istikrar, istikrar için takım oyunu olmazsa olmazdır. Ki, son üç maçtır Kocaelispor’da bunu biraz olsun görmeye başladık. Üzerine koyarak gideceğimizden yana kuşkum yok, takım o yönde gelişim gösteriyor, ışık veriyor. Kuşkusuz bu duruma en çok yükü azalan, paylaşılan Burak seviniyor.

İnsanlık olayı

Futbol sadece futbol değildir sözünün ne kadar doğru olduğunu pazar günkü maçta bir kez daha gördük. Yeni Kocaeli Stadı’nda maçın, galibiyetin çok önüne geçen bir insanlık olayı yaşandı.

TARAFTAR MAÇI BIRAKTI

İlk yarı oynanırken güney kale arkası tribününde torunlarıyla birlikte maçı izleyen fanatik Kocaelispor taraftarı Ömer Lütfü Karagöl, önce göğsünde ağrılar hissetti, sonrasında soğuk terler döktü ve yere yığıldı. O anda yanındaki taraftarlar maçı bırakıp hep bir ağızdan, “Ambulans buraya” tezahüratı yaptılar. Kısa süreçte ambulans geldi ve ilk müdahale hemen orada yapıldı. Kalp krizi geçiren taraftar hastaneye kaldırıldı. Yapılan kontrolde bir damarının tamamen, diğerinin yüzde 70 kapalı olduğu tespit edildi ve kapalı olan damara stent takıldı. Bir gece hastanede yoğun bakımda kalan Ömer Lütfü Karagöl, dün sabah taburcu edildi.

ÖLÜMÜN KIYISINDAN DÖNDÜ

Hepimizin malumu kalp krizlerinde ilk dakikalar çok önemlidir. Müdahale ne kadar gecikirse, hastayı kaybetme riski artar. Ömer Lütfü Karagöl resmen ölümün kıyısından döndü. Taraftarın o ilk anda gösterdiği tepkiyle ambulansın olay yerine gelmesi, ilk müdahalenin orada yapılması ve hemen hastaneye kaldırılması belki de Ömer Lütfü Karagöl’ün hayatını kurtardı. Önceki akşamki televizyon programında ilk anda aklıma gelmedi ama Murat Kayıhan adındaki bir izleyicimizin messenger mesajıyla hatırlatması üzerine kalp krizi geçiren taraftarımıza geçmiş olsun dileğinde bulunduk ve olaydan söz ettik. Bu vesileyle Murat kardeşimize teşekkür edelim.

BÜYÜK BİR İNSANLIK OLAYI

Kocaelispor camiasında tanınmış bir isim olan Barış Hoşbaşak’ın bu olayla ilgili gönderdiği yorum etkileyiciydi. Barış şunları dile getirmiş: “Ben dünkü maçta ne sonuca takıldım, nede galibiyete. Zaten galip geleceğimize adım gibi emindim. Benim için en büyük galibiyet taraftarlarımızın bir canı kurtarması oldu. Maçın en kritik anında o büyük taraftarımızın birlik oluşu ve “ambulans buraya” diye bağırışı, bir vatandaşımızı tekrar hayata tutunmasına vesile olmaları ayakta alkışlanacak en büyük insanlık olayıydı. İşte bu yüzden Kocaelispor taraftarı Türkiye’nin en bilinçli taraftarıdır diyorum. İyi ki Kocaelisporluyum”

BARIŞ HEDİYE ETMEK İSTEDİ

Barış’a gösterdiği duyarlılık için teşekkürlerimizi ilettik ve doğal olarak hiç düşünmeden en güzel soru-yorum seçtik. Aslında Barış’ın niyeti formayı kalp krizi geçiren taraftara hediye etmekti, bu isteğini bize iletti. Ki, canlı yayına Niyazi Araç’tan gelen yorum haftanın forma ödülünün hastanede ziyaret edilerek kalp krizi geçiren taraftara hediye edilmesi gerektiğine yönelikti. Sponsorumuzun büyük bir memnuniyetle uygun göreceğini bildiğim için madem böyle bir durum var bu hafta iki forma birden verelim dedim. Akşamdan Ömer Lütfü Karagöl’ün oğlu Ali ile irtibata geçtim.

ŞAŞIRDI VE ÇOK SEVİNDİ

Dün sabah taburcu olan taraftarımızı hastane kapısında karşıladık ve geçmiş olsun dileğiyle formasını verdik. Bizi görünce çok şaşırdı ve sevindi, hele forma getirdiğimizi söylediğimizde nasıl mutlu oldu anlatamam. Ayaküstü sohbet ettik. 90’lı yıllar İhsan Özdeş’in başkanlık yaptığı Köy Hizmetlerispor’un fırtınalar estirdiği yıllarda takımın kalecisiymiş. Fanatik bir Kocaelispor taraftarı olarak özellikle içerde hiçbir maçı kaçırmıyormuş. Durumu iyiydi. Kendisine dikkat etmesini söyledik ve ayrıldık. Öğlen saatlerinde de sevgili Barış geldi, gösterdiği hassasiyet için bir kez daha kutlayıp hediyesini verdik.

Fatsa maçında kalp krizi geçiren, ölümden dönen Ömer Lütfü Karagöl dün sabah taburcu edildi. Hastane çıkışı karşısında bizi görünce çok şaşırdı ve sevindi. Geçmiş olsun diledik, forma hediye ettik.

Fatsa maçında yaşanan insanlık olayını çok güzel yorumlayan, duyarlılık gösteren Barış Hoşbaşak’a forma hediyesini verdik.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Hayrettin Albayrak tarafından kaleme alındı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/makale/4427292/hayrettin-albayrak/en-onemli-gelisme