Eğitim Sen’den sınav sistemine tepki

Eğitim Sen Kocaeli Şubesi, Sabri Yalım Parkı’nda düzenlediği açıklaması ile sürekli değiştirilen sınav sistemi yüzünden Milli Eğitim Bakanlığı’na tepki gösterdi. Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Hicran Bulut ayrıca İzmit Belediyesi’nde başkan Fatma Kaplan Hürriyet’in açıklamasıyla dini vakıfların giderlerinin belediye bütçesinden karşılanmasına da tepki gösterdi.

EŞİT VE NİTELİKLİ EĞİTİM ÇOK MU ZOR?

Eğitim Sen adına açıklamalarda bulunan Başkan Hicran Bulut şu ifadelere yer verdi: “Hükümetin 17 yıllık iktidarı süresince sınav sistemi 6 kez değişti. LGS, OKS, SBS (çoklu), SBS (tekli), TEOG LGS. Ancak her seferinde sil baştan düzenlenen sınav sistemleriyle öğrencilerimizin geleceği yap-boz tahtasına dönüştürüldü. Yaratılan eğitim sistemi ile yaşamlarını yap-boz tahtasına çevirdikleriniz bizim çocuklarımızdır! Gidecekleri okulları nitelikli, niteliksiz açıklamaları ile ayrıştırdığınız o çocuklar bizlerin çocuklarıdır! Bizim gelecek kaygısı ile olsa dahi gözlerinden akan bir damla yaşa bile kıyamazken; sizin bu yaşta omuzlarına taşıyamayacakları yükleri yüklediğiniz, saatlerce ağlattığınız o çocuklar bizim çocuklarımızdır! Derince de sınav sonucu açıklandığında yaşamına son veren Yunus bizim çocuğumuzdur. Daha 14 yaşında. Çok mu zor sınavsız bir eğitim sistemi? Çok mu zor tüm öğrencilerimiz için eşit, nitelikli eğitim?

HAYALLERİNDEN DAHA ÖNEMLİ?

Bir aileye hayatı boyunca unutamayacağı bu acıyı bu sitem yaşatmıştır. Bir ailenin ve Yunusun hayalleri ve geleceği elinden alınmıştır. Eğitim Sen olarak yıllardır sınav sistemlerinin çocuklarımızın yaşamında onarılamaz yaralara yol açtığını defalarca dile getirdik. Öğrencilerimizin geleceğinin sorulardaki dört şıkka sığdırılmasını kabul etmediğimizi ifade ettik! Her çocuğun ilgi ve yeteneklerine göre yönlendirilebileceği, desteklenebileceği bir eğitim sisteminin mümkün olduğunu, dünya genelinde bunun örnekleri olduğunu belirttik. Ancak her defasında Ben yaptım oldu uygulamasıyla karşılaştık!

KAOSTAN BAKANLIK SORUMLU

Artık yeter! Çocuklarımızın, öğrencilerimizin hayalleriyle daha fazla oynamayın, onların geleceklerinden elinizi çekin! Yaratılan bu yıkımın hesabını verin! Eğitim Sen olarak, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu kaostan sorumlu olduğunu, acilen açıklama yaparak kendi yarattıkları kaosun sorumluluğunu üstlenmek zorunda olduğunu ve sorularımıza cevap istediğimizin altını çiziyor, bu yıkımın takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz! Velilerimizi kendi çocukları ve ülkenin geleceği için mücadeleye çağırıyoruz!

OKULLAR DİNİ VAKIFLARA BIRAKILDI

Milli Eğitim Bakanlığı ve yerel yönetimlerin uzun süredir eğitimin dinselleştirilmesi hedefiyle Diyanet İşleri Başkanlığı başta olmak üzere, çeşitli dini vakıf ve derneklerle ortak protokoller imzalanmakta, yerellerde il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin katılımıyla çeşitli adlar altında toplantılar yapılmaktadır. Bugüne kadar MEB ile dini vakıf ve dernekler arasında imzalanan protokoller aracılığıyla çok sayıda okul, dini vakıf ve derneklerin temel faaliyet alanları haline getirilmiştir.

GERİCİ DİNİ YAPILARA BIRAKILDI

İlimizde İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet in kamuoyuyla paylaştığı 7 milyon liralık rakamlarla ifade edilen harcamalar göstermektedir ki kamu malları ve olanakları iktidar ve belediyeler eliyle iktidar destekli vakıf dernek ve sivil toplum kuruluşlarına peşkeş çekilmiştir. Kimi zümrelerin hayırseverlik kisvesiyle bir araya geldiği ama bu hayır işlerini dernek üyeleri ve hayırseverlerin bağışları yerine kamu kaynaklarından yapmış, tüm İzmit halkının hakkı olan bu kaynaklar bir zümreye, iktidar yanlılarına ve gerici dinci yapılara aktarılmıştır.

TÜM MASRAFLAR İZMİT’TEN

Kalem kalem açıklanan bu liste bizlere kiralık drondan çilingire, terlikten portakala, yorgandan gofrete, yazlık kışlık kamplara, derneklerin binasından doğalgazına, tuvalet kağıdına kadar tüm masraflarının İzmit Belediyesince karşılandığını göstermiştir.Düzenlenen etkinliklerin tüm masrafları etkinliğe katılan konukların ulaşım ve ağırlanma masrafları İzmit Belediyesi tarafından ödenmiştir. Yoksul halk çocukları çöplerden atık kağıt toplarken, bu olanaklar iktidara yakın kurum ve kuruluşların ayağının altına serilmiştir.

TÜRKİYE’NİN EN BORÇLU BELEDİYESİ

Başka bir değişle Türkiye’nin her yerinde kamu malı yandaş şirketler, aileler, firmalar tarafından yağmalanmış, bu yetmemiş kurulan yandaş dernek, vakıf ve sivil toplum kuruluşları eliyle belediyeler bir geçim kapısına, oradan da iktidara oy kapısına dönüştürülmüştür. Denetimsiz bu dernek ve vakıflarda ülkemizin geleceği olan çocuklarımız istismara uğruyor, yangınlarda, doğal gaz patlamalarında ölüyor, kimi zaman şiddete ve tecavüze uğruyor. Tüm bu hizmetler devletin belediyelerin asli görevidir. Bu görev vakıflara, cemaatlere, derneklere, kişilere devredilemez. Yandaş kurumların arpalığı haline getirilemez. İzmit Belediyesinin ortaya serdiği bu durum Kocaeli Büyük Şehir Belediyesinin neden Türkiye’nin en borçlu belediyesi olduğunu göstermektedir.”

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4428141/egitim-senden-sinav-sistemine-tepki