İNSANI DÜZELTTİM DÜNYA DÜZELDİ

İbrahim Elgin
İbrahim Elgin

Çocuk büyükbabasının mektup yazışını izlerken birden sordu. Büyükbaba bizim başımızdan geçen bir olayımı yazıyorsun. Bu mektubun benimle ilgili bir hikaye olma ihtimali var mı? Bu soru karşısında büyükbaba yazmayı kesti ve gülümseyerek torununa şöyle dedi. Doğru söylüyorsun senin hakkında yazıyorum. Ama kullandığım kurşun kalem bence yazdığım kelimelerden çok daha önemli. Umarım büyüdüğünde bu kalemi sende seversin. Çocuk kaleme merakla baktı ama bir şey göremedi ve büyük babasına şöyle söyledi. Büyükbaba bu kalem hayatımda gördüğüm diğer kalemlerden hiç farklı değil ki. Bak oğlum bu tamamen nesnelere nasıl baktığınla ilgili. Bu kalemin beş özelliği var. Eğer sen de bu özellikleri benimseyebilirsen hep dünya ile barışık bir insan olursun.

Birinci özellik: Elindeki bu kalemi yönlendirip harika şeyler yazabilirsin ama attığın her adımda seni yönlendiren bir elin olduğunu asla unutma. Bizim için bu el yüce yaratıcıdır ve her zaman kendi kudretiyle bizi o yönlendirir.

İkinci özellik: Zaman zaman her ne yazıyorsam durmam ve kalemimin ucunu açmam gerekir. Bu kaleme biraz acı çektirse de sonuçta daha sivri olmasını sağlar. Bu yüzden bazı acılara göğüs germeyi öğrenmelisin. Unutma bu acılar seni daha iyi ve dayanıklı bir insan yapar.

Üçüncü özellik: Kurşun kalem yanlış bir şey yazdığında bunu bir silgi ile silmene her zaman olanak tanır. Çünkü insanız yaşarken ufak tefek hatalar yapabiliriz. Yani yanlış yaptığımız bir şeyi sonradan düzeltmenin kötü bir şey olmadığını anlamalısın. Bu bizi insanlar arasındaki adalet yolunda tutmaya yarayan en önemli unsurlardan biridir.

Dördüncü özellik: Kurşun kalemin en önemli kısmı, kalemin yapıldığı ahşabı veya dışarı yansıyan şekli değil, içerisinde yer alan kurşunudur. O yüzden her zaman kendi içine bakmalı ve en çok onu korumalısın.

Beşinci özellik: Kalemin her zaman bir iz bırakmasıdır. Aynı şekilde sen de hayatta yaptığın her şeyin senin yaşamında bir iz bırakacağını bilmeli ve her hareketinin farkında olmalısın.

Bakın bir insanın bir kaleme baktığında neler gördüğünü ve gördüğü bu kalemden ne ibretler çıkardığına bir bakın. Meğerse belki de çoğumuzun hiç farkında bile olmadan çoğu zaman gerektiğinde çöpe bile atma gereksinimi duyduğumuz kurşun kalemde bizler için ne dersler varmış. Tabii ki burada bir insanın hem nesnelere bakış açısı hem de kalitesi ortaya çıkıyor. Bir insanın kaliteli olması için. İlla yüksekokullar bitirmesine, çok zengin olmasına veya bir mevki ve makam sahip olmasına gerek yok. Tahsilli, zengin, makam sahibi olmak başka şey kaliteli insan olmak başka şey.

Fuzuli bir şiirinde derki; “Mey biter saki kalır, Her renk solar haki kalır, Diploma insanın cehlini alsa da; Eğer hamurunda eşeklik varsa o baki kalır.” Onun için gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşmak ve dünyadaki gelişmiş ülkelerle yarışmak istiyorsanız önce bilim ve sanata önem verip kaliteli insanlar yetiştirmek zorundasınız. Tabi ki öncelikle kaliteli insanları yetiştirecek olan kaliteli eğiticilerimizin sayısını artırmak için eğitim sistemimizle birlikte yeni bir milli düzenlemeyi hayata geçirmemiz lazım sanırım. Yani buradan anlaşılan o ki hayatta her şey birbirine bağlı. Aldığınız son model bir arabanızın bile sağlam kalması için sizin şoförlüğünüzün kaliteli olmasıyla bağlantılı.

Hani anlatılır ufaklığın biri tatil günü lunaparka gidelim diye babasına tutturunca babası bir cinlik yapmış ve okuduğu gazetedeki dünya haritasını makasla ufak, ufak kesip çocuğuna vermiş. Bunları birleştir ondan sonra gideriz demiş. Pek başarmayacağını düşündüğü için peder bey kahvesini eline alıp koltuğuna kurulmuş oh be şu Pazar gününün de bir rahat dinlenerek geçiririm bari demiş. Ama ne görsün iki dakika sonra oğlu kağıttan yapbozu bitirip gelmiş hadi baba lunaparka demiş. Babası hayretle oğlum bunu nasıl becerdin diye sormuş. Çocuğun yanıtı çok şaşırtıcı. Baba haritanın arkasında bir insan resmi vardı. İnsanı düzelttim ve dünya düzeldi demiş. Anlayana bu kadar yeter herhalde.

Herkese iyi pazarlar…

- Özgür Kocaeli Gazetesi, İbrahim Elgin tarafından kaleme alındı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/makale/4428603/ibrahim-elgin/insani-duzelttim-dunya-duzeldi