Atatürk’e büyük saygısızlık

 Mahalle sakinleri başta Kocaeli Valisi Ercan Topaca olmak üzere kent yöneticilerini Atatürk’e yapılan bu ahlaksızlığın sorumlusunu bulmaya ve okul binasını da çürümeden değerlendirmeye davet ediyor.

BIYIK ÇİZDİLER

Akmeşe’ye bağlı Ortaburun Mahallesi’nde 1960 yılında yaptırılan, 30 yıldır ise boş duran Ortaburun Köyü İlkokulu adeta çürümeye terk edildi. Camları ve kapıları kırılan okul binasının bahçesinde bulunan Atatürk büstü çalındı. Bina duvarındaki Atatürk portresine ise kimliği belirsiz kişiler tarafından bıyık çizildi. Üzeri bir cisim yardımıyla kazındı. Kırsal kesimlerde bazı öğrenciler maddi zorluklar nedeniyle kırtasiye malzemesi alamazken çürümeye terk edilen sınıflarının zemini ise binlerce ansiklopedi ve ders kitapları ile kaplı.

GENÇLİK MERKEZİ OLSUN

Ortaburun Mahallesi sakinleri oldukça geniş bir alanı bulunan ve çürümeye terk edilen okul binasının Gençlik Merkezi olarak kullanılmasını istiyor. Mahallenin şehir merkezine30 kilometreuzaklığında olduğunu söyleyen köylüler bu nedenle gençlerin hiçbir sosyal faaliyette bulunamadığından yakınıyor. Mahalle sakinleri daha önce bu binanın Gençlik Merkezi olması için talepte bulunmuş ancak hiçbir cevap alamamış.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4429608/ataturke-buyuk-saygisizlik