Hamzaoğlu’ndan Topaca’ya cevap; Dilovası kirli…

Dilovası her zaman kirlilik ve kanser vakaları ile gündeme gelen bir ilçemiz oldu. Yoğun sanayi bölgesini bulunduğu Dilovası ile ilgili bilimse çalışmalar yapan, Kocaeli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof.Dr.Onur Hamzaoğlu,  2009 yılında annelerin sütünde ve yenidoğanların kakasında ağır metallere rastladığını, karşılaştırmalı çalışmasına göre bunda Dilovası’ndaki fabrikaların havayı ve suyu feci biçimde kirletmesinin payı olduğunu anlatmıştı. O günden sonra başına gelemdik kalmayan Hamzaoğlu’nun bu çalışması ünlü bilim dergisi Medical Journal’da yayınlandı. Geçtiğimiz hafta Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Genel Yayın Yönetmeni İsmet Çiğit’e yaptığı açıklamada “Dilovası artık kirli değil” demişti. Kanser vakalarının en çok görüldüğü bu yer ile ilgili Prof. Hamzaoğlu maalesef valinin doğruyu söylemediğini anlatıyor. Neye göre? Devletin rakamlarına göre!

KİRLİLİĞİN KAYNAĞI SANAYİ

Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Radikal’den Ezgi Başaran’la yaptığı röportajda şöyle diyor; “Yaptığımız araştırma ile üç ana konuya dikkat çekmek istedik. Öncelikle, Kocaeli’de hem sanayinin en yoğun olduğu Dilovasi İlçesi’nde hem de hemen hiçbir sanayi kuruluşunun bulunmadığı Kandıra İlçesi’nde birbirinden farklı düzeylerde de olsa, Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ)’nün kriterlerine göre, hava kirliliği bulunduğunu göstermekti. İkincisi, bu kirliliğin büyük çoğunluğunun kaynağının sanayi kuruluşları olduğunu, dolayısıyla karlarından küçük paylar ayrılarak engellenebilir, önlenebilir bir sorun olduğunu görünür hale getirmek istedik. Üçüncüsü de söz konusu hava kirliliğinin insanlara, daha doğmamış bebeklere bile ulaştığını ve bu durumun yaşamsal öneme sahip olduğunu göstermekti. Hem annelerin sütünde hem de yeni doğan bebeklerin ilk kakalarında arsenik, civa, kadmiyum, alüminyum vb. ağır metal düzeylerinin DSÖ sınır değerlerinin çok çok üzerinde olduğunu bulduk.”

KEŞKE ÖYLE OLSAYDI

Kocaeli valisi Topaca’nın gazetemize yaptığı “Dilovası kirli değil' açıklamasına ise; “Keşke öyle olsaydı. Sanıyorum Vali Topaca ölçüm sonuçlarını değil, temennisini açıklamış. Çünkü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Dilovası Hava Kalitesi İzleme İstasyonu verilerine göre, Dilovası’nda hava kirliliği DSÖ sınır değerinin 2009 yılında 3.7, 2010’da 3.9, 2011’de 3.6 ve 2013 yılında da 4.6 kat üzerindedir. 2010 ve 2012 yıllarında yeterli ölçüm yapılamadığı için yıllık ortalama sonuçlar hesaplanamıyor.” dedi.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4430687/hamzaoglundan-topacaya-cevap-dilovasi-kirli