Asker verdi, boş kaldı

ASKER HASTANESİ

Derince’de 1976 yılında hizmete giren Asker Hastanesi binası ve bahçesi, 2013 yılı başında boşaltıldı, arazi sivil otoriteye devredildi. İki yıldan beri bu alanın nasıl değerlendirileceğine bile karar verilemedi. Asker Hastanesi’nin 154 dönümlük bahçesi var. Bu alanın rant hesabıyla toplu konut veya AVM inşaatına peşkeş çekilmesinden kaygı duyuluyor.

DOĞU KIŞLA ARAZİSİ

Uzun yıllar 1’inci Ordu Destek Kıtaları Karargahı olarak kullanılan, İzmitlilerin Doğu Kışla olarak tanımladığı 110 dönümlük alan, 1990’lı yılların başında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Büyükşehir Belediyesi’ne verildi. Arazinin bir bölümüne Gençlik Parkı yapıldı. Ama 50 dönümlük çok değerli bir alan yıllardır boş. Büyükşehir buraya Orduevi yapıp, Kozluk’taki Orduevini yıkacaktı. Bir türlü işe başlanamadı.

CEPHANELİK ALANI

İzmit için çok büyük önem taşıyan yüzlerce dönüm büyüklüğündeki Cephanelik alanı da yıllar önce Büyükşehir’e devredildi. Sözde burada çok büyük Bölge Hastanesi, çok büyük eğitim kompleksi yapılacak. Ama yıllar içinde bir stat ile, bir Kadın Merkezi dışında bir şey yapılmadı.

AMATEM OLMAZ MI?

İzmit hem intihar oranları, hem uyuşturucu kullanımı açısından Türkiye’de en öne çıkan iller arasına girdi. İlimizde yataklı psikoloji hastanesine, madde bağımlıları için tedavi merkezine ihtiyaç var. 2 yıl önce boşaltılan Derince Asker Hastanesi binası ve yemyeşil ağaçlarla dolu bahçesi boş duruyor. Burada  Sinir ve Ruh Hastalıkları hastanesi veya bir AMATEM kurulması neden düşünülmüyor?

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4431454/asker-verdi-bos-kaldi