“Memurlar %11 değil, %6 zam alacak”

Ülkemizde yaşayan 5 milyona yakın memur ve memur emeklisini ilgilendiren Toplu Sözleşme geçtiğimiz günlerde imzalandı. Türk Büro-Sen Kocaeli Şube Başkanı Rıfat Oypan da imzalanan bu Toplu Sözleşme’de yer alan maddeleri eleştiren bir basın açıklaması düzenlendi. Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi’nde gerçekleşen basın açıklamasına; Türk Büro-Sen Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu üyesi İbrahim Çelebi ve Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Ömer Çeker de katıldı. Türk Büro-Sen Şube Başkanı Oypan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “3 Ağustos 2015 günü başlayan 3. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri Kamu işveren Heyeti ve Yetkili konfederasyon arasında 22 Ağustos 2015 tarihinde atılan imza ile sonuçlandı. Yaklaşık 3 milyon kamu görevlisi, 2 milyon emekli ve  aileleri ile birlikte toplam 20 milyon vatandaşımızın beklentileri bu toplu sözleşmede de gerçekleşmedi.


MEMUR-SEN, MEMURU KANDIRMAKTADIR

Anlaşmayı “Tarihi başarı” olarak niteleyen sözde yetkili konfederasyon 2016 yılı için yüzde 6+5, 2017 yılı için ise yüzde 3+4’e evet dedi. 2016 yılı için memur ve memur emeklilerine toplamda %11 artış sağladıklarını ve bunun tarihi bir başarı olduğunu söyleyen Memur-Sen, memur ve memur emeklisini kandırmaktadır. Bilindiği üzere yıllık kazancı 12 bin TL’ye kadar olanlardan %15 oranında Gelir Vergisi alınmaktadır. Yıllık kazancı 12 bin TL’nin üzerine çıkanlardan ise %20 oranında gelir vergisi alınmaktadır. 2015 yılında memurlarımızın bir bölümü 4. (Nisan) aydan, bir bölümü ise 6. (Haziran) aydan itibaren %20’lik vergi dilimi kapsamına girmeleri nedeniyle aylık %5 vergi kaybına uğradı. 2016 yılı için imzalanan mutabakata göre memurlarımızın tamamı %15 vergi diliminden, %20’lik vergi dilimine girecek ve toplamda %11 olarak gösterilen zam, memurlara ve memur emeklilerine sadece %6 olarak yansıyacaktır.


KAŞIK İLE VER, KEPÇE İLE AL

Hükümetin vergide yeniden değerlendirme oranları %10,1 artırması nedeniyle memurlarımız iki defa vergiye çarpılmış olacaklardır. Türkiye Kamu-Sen ve Türk Büro-Sen olarak, toplu sözleşmede “Gelir Vergisi oranlarının yeniden düzenlenmesini ve yüksek vergi dilimleri sebebiyle yaşanan kayıpların önlenmesini” talep etmiştik. Memura kaşık ile verilen zamların kepçeyle geri alınacağını Toplu Sözleşme görüşmeleri başladığı andan itibaren ifade ettik. Hatta tarihinde ilk defa Asgari ücretlilerin de 2015 yılında Gelir Vergisi kapsamına gireceğini ve mağdur olacaklarını söyledik. Bu adaletsizliğe tepkisiz kalmamız mümkün değildir. 2014 ve 2015 yıllarında memurların ekonomik ve sosyal haklar bakımından bir çok mağduriyetine sebep olan Memur-Sen, memurları 2016 ve 2017 yılında da imzaladığı toplu sözleşme ile mağdur olmaya mahkum etmiştir.


TİS BÜYÜK BİR FİYASKODUR

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Büro-Sen olarak, memurlara tarihi başarı diye yutturulmaya çalışan 2016 yılı için toplamda %11 zammın büyük bir yalan olduğunu, vergi dilimleri sebebiyle memurların ellerine geçecek olan asıl zammın %6 olduğunu bir kere daha hatırlatırız. 2017 yılı için yapılan %3+4 artışında en az yarısı Gelir Vergisi dilimlerinde yapılan artışlarla geri alınacaktır. Toplu sözleşme masasında geçmiş yılların kayıpları telafi edilmemiştir. Gelir vergisi dilimlerinde artışlar hesaba katılmamıştır. Enflasyon kadar zam aslında “sıfır” zamdır. Refah payı da eklenmemiştir. Bu sebeplerle, yapılan toplu sözleşme büyük bir fiyaskodur”

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4433745/memurlar-11-degil-6-zam-alacak