KAPİTALİZM  SİYANÜR  SEVER

Süleyman Pekin
Süleyman Pekin

Kapitalizm tüketemeyen müşterilerinin tek tek veya toplu intiharından sorumlu değildircümlesinin rahatsız olmaz meyanında da okuyabilirsiniz.

Ayağının kırıldığını bile sıcakken anlamayan halkımızın geçici kederi dağıldıktan sonra konuyu ele almaya cesaret ettik ancak. Zirason nefesinde bile kapitalizmden ürün satın alınandramatik birbağlılık/bağımlılık ilişkisimevzubahistir.

Uzmanların ‘sürekli su tüketin’ önerisi gibi hayatımızı bitimsiz satın almalarla tüketirken “mutluyum, mutlusun, mutlular” fiil çekimlerinde yaşadığımızı sanıyoruz.Bu alış-verişin veriş kısmında yetersiz kaldığımız andahikâyemiz gerçek acıların yağmurunda ıslanıyor.

Kapalıçarşı’da esnaflık yapan birinin kendine ve ailesine ‘özel’ olduğunu hissettirenimkânlar imkânsız olunca yaşamaya da gerek yokdedirten bir tuhaf algıdır bu Kapitalizm. Arası, ortası yoktur;ihtiyaçları asgarîye indirerek yeni baştan bir hayat kurgulamakveya köye dönmek, şansını başka bir ortamda yada şekilde denemek gibi seçeneklere yer yoktur kitabında.

Ailenin reisleri olan kadın ve çocuklarındoğal ve ötesi ihtiyaçları karşılandığında ‘aşkııım’, ‘hayaatım’, ‘canısı’ replikleri; karşılan(a)madığında “Sen ne biçim adamsın”, “Bana ne; nerden bulursan bul”, “Sen de erkek misin” edebiyatı.

Hak ve hukuk olarak eş fakat fizik olarak farklıkadın ile erkeğin bu gösterişçi, konu-komşuya rezil olmamak’çı ve ‘satın almasız çıkış’ı olmayan müşteri dünyasında işler yürümediğinde – ki zaten sürdürülebilir değildir –fıtrat konuşmaya başlar. Sonra da kadına ve çocuğa yönelik şiddet, cinayetler ve intiharlar..

Biz, biz, biz; Kapitalizmin askerleriyiz. 5 kişinin kazanacağı, 95 kişinin kaybedeceği anapara / sermaye yarışındasürgit kaybedeceğimiz maçlara asılıyoruz. Asıl maçı bizimadde (meta) bağımlısıyapan büyük şirketlerle değil en yakınımızda vehâli-vakti en bize benzeyenleyapıyoruz.Biz kaybedilecek maçlar için yaratılmışızzannındayız.

Kapitalizm görece eşitlikçidir; örneğin parti ve cinsiyet ayrımı yoktur. Milliyetçisi - Müslümanı, Atatürkçüsü - Liberalı, köylüsü - kentlisi, kadını - erkeği aynı vetek bir safta sıralanmaktadır: Müşteri. AVM’lere baktığınızda cemaat sevabının ne olduğunu anlamakta gecikmezsiniz.

Karıncaların iş yapma alışkanlığı misalalışveriş alışkanlığını ibadet çevirenhatta bununabdestiolarak öncesinde otoparkları kilitleyen birkitlesel ritüel. Kasadaki ödeme ânınıcezbe hâliolarak gören ve gösterenbir âyin. Muhafazakâr yada mütedeyyin diye teşmil olunan kitlenin kalabalıkların dinine dalarakbonus sevap biriktirmeve bu dünyalarını kurtarma hakları yok mudur?

Yâsin 65’e (“İşte o gün ağızlarını mühürleriz; bizimle elleri konuşur, ayakları da yaptıklarına şâhitlik eder.”)rağmen imamların cenaze başında verdiğitalkın/telkin“Rabbim Allah, Dînim İslam, Peygamberim Hz. Muhammed (S.A.V.)” üçlemesi üstünedir.

Oysakahir ekseriyetin Rabbi para-pul, dini Kapital-iyet,peygamberideMarka Hazretleridir. Hani şu kişilik ve karakterimizdeki eksiği yamadığımız markalar. Dahası düzenimiz: Zenginite,imanımız: Kenz ve servet, kitabımız: Kartlar,mezhebimiz: Riya ve gösteriş, tarikatımız: İşkembevîlik.

Ne diyordu Abbas ‘Müslüman Maskeli Balo’ şiirinde; “Beş duyu organının beşi de işkembeye merbut/Magazin oltasını yut, maç sonuçlarından fal tut.” Bir başlık da sona atalım: MÜSLÜMAN MASKELİ KAPİTALİZM

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Süleyman Pekin tarafından kaleme alındı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/makale/4436368/suleyman-pekin/kapitalizm-siyanur-sever