Ah be Mesut

Hayrettin Albayrak
Hayrettin Albayrak

Kocaelispor’da her maç yüreğini sahaya koyan isimlerden biridir Mesut Özdemir. Ondaki hırs çok az futbolcuda vardır. Sahada basmadık yer bırakmaz, terinin son damlasına kadar savaşır. Tek bir kötü huyu var, biraz asabidir. Oyuna kendini öyle bir kaptırır ki, zaman zaman kontrolden çıkar. Tabi karşılığında da kart görür. Son yıllarda takımda sarı karttan en çok nasibini alan isimlerden biri, hatta birincisidir. Bu sezon biraz daha hızlı gidiyor gibi. Sakatlığı nedeniyle yarım devre oynamadığı sezonu saymıyorum. Play-Off yaptığımız iki sezonu 6’şar sarı kartla tamamlamıştı. Bu sezon daha 10’ncu haftada 4 sarı karta ulaştı. Yani 2.5 maçta bir sarı, çok fazla.

DEVRE ARASINDA

Son Erbaa maçına ceza sınırında çıkmıştı. İlk yarı kendini iyi kontrol etti, hakemden, rakipten uzak durdu. Kendini tutması için geriye 45 dakika kalmıştı. Ancak hesapta olmayan bir şey oldu. İkinci yarı takımlar sahaya çıkarken sevgili Bora kardeşim Mesut ile Erbaaspor yardımcı antrenörünün devre arasında sarı kart gördüğü anonsunu yaptı. Şaşırdık. Sanıyorum soyunma odasına giderken ikili arasında bir şey oldu ki, sarı kartlar çıktı. Dolaylısıyla Mesut cezalı duruma düştü. Kritik Alemdağ deplasmanında olmayacak. Teknik ekibi ve taraftarı doğal olarak bir düşünce aldı.

BU HİÇ İYİ OLMADI

Hücum hattında nasıl Burak’ın yokluğu takım için çok büyük handikapsa, orta alanda Mesut’un olmayışı da aynıdır. Üstelik son maçta orta saha performansı öne çıkmışken, Mesut’un cezalı duruma düşmesi hiç iyi olmadı. Pozisyon gereği olsa zaten diyecek bir şeyimiz olmaz ama görüldüğü gibi rakip antrenörle tartıştığı için gördü kartı. Sınırdaki bir futbolcunun daha dikkatli olması gerekirdi. Mutlaka bu hafta takımı yalnız bırakacağı için üzgündür ama kendine hakim olacaksın, görmeyeceksin o kartı be Mesut kardeşim. Unutma keskin sirke küpüne zarar. Umuyorum bundan sonra çok daha dikkatli olursun.

Önemli konular, uyarılar

Hodri Meydan Taraftar Derneği’nin önceki akşamki istişare toplantısına gidemedim ama tamamını youtube paylaşımından izledim. Katılım fena değildi. Çoğunluğu gençti, eski tüfeklerden bazıları da oradaydı. Dernek Başkanı Ferhat Uzun ile tribün lideri Haluk Bozo önemli konularla ilgili uyarılarda bulundular.

OTOBÜSLERE ZARAR VERİLMESİN

Malum, yıllardır taraftarlar belediyeler tarafından tahsis edilen otobüslerle deplasmanlara gidiyorlar. Büyükşehir ile İzmit Belediyesi bu konudaki ihtiyaç yükünü omuzluyor diyebiliriz. Diğer belediyeler, kişi ve kurumların da bu konuda destek vermeleri gerekir. Tabi, bu konuda taraftara düşen bir sorumluluk var. Otobüslere zarar verilmemeli. Ki, toplantıda Haluk Bozo koltukların, havalandırmanın kırıldığına dair bilgiler aktardı. Bozo’nun altını çizdiği gibi adam gibi gidip dönülmeli. Yoksa, belediyeler bu işe fazla sıcak bakmaz, sıkıntı yaşanır. Sonra otobüs vermiyorlar diye bağırır, çağırırsınız.

KÜFÜR VE ALKOL KONUSU

Son maçta Feridun’a ana avrat küfür edilmesi konusu da toplantıda gündeme geldi. Haluk Bozo şiddetle kınadı küfür edenleri ve büyük tepki verilmesi gerektiğini söyledi. Ki, sosyal medyada bakıyorum kınama paylaşımları var. Daha fazla olmalı. Eğer kimler olduğu biliniyorsa isimler deşifre edilerek kınamalar yapılmalı. Emniyetin de bu kişileri takibe alıp, haklarında yasal işlem yapması gerekir. Bir de alkol konusu var. Haluk Bozo belli ki uyarmaktan bıkmış, “Allah’tan korkmayanlar, bizi mi dinleyecek ?” dedi ve ekledi: “İçiyorsanız bile hiç değilse kendisizi taşıyın”

LOKAL SORUNU ARTIK ÇÖZÜLMELİ

Dernek Başkanı Uzun’un lokal konusunda çalışma yaptıklarına dair mesajları sevindiriciydi. Bildiğim kadarıyla yıllardır derneğin doğru dürüst bir yeri yok. Enver Güler dönemi girişim yapıldı ama verilen sözler tutulmayınca olmadı. Sanıyorum Vali Hüseyin Aksoy’a yapılan ziyarette bu konu gündeme getirilmiş ve olumlu yanıt alınmış. Yakın bir tarihte bu sorun çözülecek gibi. Önemli bir eksiklik ve ihtiyaç. Ferhat’ın dediği gibi lokal hizmete girdiğinde dernek ivme kazanacaktır. Başkan Uzun’un dernekte üyelik sisteminin hayata geçirilerek yönetimlerin kongrelerle, yani seçimle göreve gelmesiyle ilgili söylemini de yerinde buluyorum.

ÜNİ HODRİMEYDAN GRUBUNA ALKIŞ

Tabi bir de toplantının hemen başında dile getirilen ÜNİ Hodri Meydan grubunun hayata geçirdiği sosyal projeler var. Ağrı’daki bir okula kırtasiye yardımı, Bandırma Üniversitesi Ünihadrimeydan’ın kan bağışı, 19 Mayıs Üniversitesi Ünihodrimeydan’ın sokak hayvanlarının yemek ihtiyacını karşılaması, Samsun’da çocuk esirgeme kurumunun ziyaret edilerek miniklerin yüzlerinin güldürülmesi, Down sendromlu çocuklar için farkındalık projesi bunlardan bazıları. Taraftarlık sadece tribünde olmak, takıma destek vermek değildir. ÜNİ Hodri Meydan her türlü sosyal projede yer alıyor, takdiri, alkışı fazlasıyla hak ediyor.

BAL’da ilk şampiyon belli!

Tüm ligler baz alındığında statüsü en karışık, üst lige çıkması en zorlusu hangisi diye sorarlarsa sanıyorum ki büyük bir çoğunluk BAL yanıt verecektir. Uzun maratonu birinci sırada bitirmeniz yetmiyor, üstüne Play-Off maçları oynuyorsunuz. Hele bir de, grubunuza dişli takımlar düşmüşse yandınız demektir, üst lige çıkmak deveye hendek atlatmaktan bile zordur.

GEÇEN SEZONA İMZASINI ATTI

Belediye Derincespor’un geçtiğimiz sezonki durumu öyleydi. Aliağaspor gibi kendisinden 2-3 kat bütçeli rakibiyle yarışmak zorundaydı. Bir ara 10 puan geriye düşmesine rağmen mücadeleyi bırakmadılar ve son gülen oldular. BAL’da şampiyonluk, hem de Aliağaspor’u geçerek, her teknik adama nasip olmazdı. Talip Yeşilyurt bunu başardı ve haklı olarak övgüyü aldı. Tartışmasız BAL’da 2018-19 sezonuna imzasını attı.

İLK AKILLARINA GELEN İSİM

Gelelim bu sezona, bugüne. BAL 9.Grup’ta sezona şampiyonluk iddiasıyla giren Tavşanlı Linyitspor 6’ncı haftayı liderin 3 puan gerisinde kapattı. Yönetim işi şansa bırakmak istemiyordu çünkü ilçede profesyonel lig beklentisi zirve yapmıştı. Teknik ekiple yolları ayırdıklarında akıllara gelen ilk isim doğal olarak Talip Yeşilyurt oldu. Bir önceki sezon aynı gruptaydılar ve Yeşilyurt’un işi ne kadar iyi bildiğinin çok net farkındaydılar. Yapılan görüşmenin ardından önceki gün akşam saatlerinde anlaşma sağlandı.

SIKI BİR TAVŞANLI TARAFTARIYIM

Çok erken, bu kadar iddialı olmak doğru değil diyenler olacaktır. Saygı duyuyorum ancak benim tanıdığım, bildiğim Talip Hoca, Tavşanlı halkına özlediği sevinci yaşatır, takımı 3.Lig’e taşır. Bu birliktelikle birlikte 9.Grup’ta birinci, 3.Lig’e çıkan ilk takım belli olmuştur. Sevgili Talip Hoca’ya yeni görevinde yürekten başarı diliyorum. Zaten sevgili Yalçın Kıldıran’ın yetiştiği kulüp olduğu için bir sempatim vardı. Artık sıkı bir Tavşanlı Linyit taraftarıyım, maçlarını yakından takip edeceğim.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Hayrettin Albayrak tarafından kaleme alındı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/makale/4437029/hayrettin-albayrak/ah-be-mesut