İzmit düşman işgalinden kurtuluşunu kutluyor

İzmit, 28 Haziran 1921 tarihinde düşman işgalinden kurtuldu. İşgal döneminde körfezde işgal gemilerinin demirlediği, İngiliz uçaklarının çuha fabrikasını bombaladığı, vatansever İzmitlilerin tersane duvarı önünde kurşuna dizildiği, ama en sonunda düşmanı geri püskürten bu kahraman kent, Kurtuluş Bayramı’nı kutluyor.

ÖNCE ATATÜRK HEYKELİ

İzmit’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98’inci yıldönümü nedeniyle bugün ilk etkinlik Kültür Tepesi’nde yapılacak. Atatürk Heykeli’ne saat 10.00’da çelenk sunumu sonrası, Namazgah’ta Kur’an okunacak. Saat 12.00’de Fevziye Camii’nde okunacak mevlit, tüm camilerden yayınlanacak, helva dağıtılacak.

SONRA BELEDİYE ÖNÜ VE SEKAPARK

Saat 15.00’te İzmit Belediyesi önündeki programın ardından, saat 16.00’da diğer etkinlikler Sekapark’ta gerçekleşecek. Solo Türk ekibinin saat 18.30’daki gösteri uçuşunu, film gösterimi ve KSO Oda Orkestrası konseri takip edecek.

İZMİT YUNAN HARİTASINDA

Yunan işgali döneminde 1920-21 yıllarında, Yunanların bastırdığı propaganda kartpostallarında İzmit, Marmara Bölgesi ve İzmir Yunanistan sınırlarında gösteriliyor. Kurtuluş Savaşı kaybedilmiş olsaydı, kim bilir bu harita gerçek bile olabilirdi... Bu nedenle kurtuluş mücadelesi kahramanlarımıza ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ne kadar dua etsek azdır…

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4440806/izmit-dusman-isgalinden-kurtulusunu-kutluyor