Belediye ‘yanlışlıkla’ evlerini yıktı!

İzmit Cedit Mahallesi’nde oturan Halil Dik ve 13 kişilik ailesinin kaldığı ev, geçtiğimiz mart ayında yan taraflarındaki harabe binanın İzmit Belediyesi tarafından yıkılması sırasında hasar gördü, aile evlerinde oturamaz duruma geldi. Evleri yıkıldığı için önce kiralık bir eve çıkan aile, kirayı ödeyemedikleri için tekrardan yıkılan evlerine yerleşmek zorunda kaldı. 7 aydır İzmit Belediyesi yetkilileriyle görüşen ve “Evini yapacağız” sözünü bile alan Halil Dik, yetkililerin kendisini Belediye Başkanıyla görüştürmek istemediklerini, o yüzden başlarından savmak için her türlü deneyerek söz verdiklerini söyledi.

‘ÇATIDAN BÖCEKLER GİRİYOR’

Halil Dik, üç aydan üç aya aldığı özürlü maaşı ile geçinemediğini söylerken, “Ben yetkililerden para dilenmiyorum. Başımı sokabildiğim evimi yanlışlıkla da olsa yıktılar, ama 7 aydır bizi süründürüyorlar. Yıkılan çatımı ben kendi imkanlarımla zar zor yapabildim, ama sağı solu açık olan çatıdan her türlü böcek evimin içine giriyor, resmen açıkta kaldık ve bizim sesimizi duymuyorlar. Belediyeye her gittiğimde beni oyalıyorlar, evimi yapmıyorlar seçimden önce yapacaklarını söylediler, yapmadılar. Suçumuz esmer tenli olmamız mı, Roman olmamız mı?” diye konuştu.

OĞLUM BONZAİYE BAŞLADI

Bir erkek çocuğunun mahalledeki kötü şartlardan dolayı uyuşturucu madde kullanmaya başladığını belirten Dik, “Oğlum benden gelip para istiyor. Bonzai kullandığını ve gidip alması gerektiğini söylüyor. Ben paramın olmadığını söylediğimde ise benim üzerime yürüyor, ablası ile kavga ediyor. Yaşadığımız mahallede oğlumu bu pisliğe alıştırdılar, şimdi onunla baş edemiyoruz. Yetkililerden bu konuda da yardım istiyorum. Ona bir iş versinler, onu bu illetten kurtarsınlar, hayatını değiştirsinler” ifadelerini kullandı.

‘BU KIŞI NASIL ATLATACAĞIZ?’

Emine Dik ise, eşyalarının yağan yağmurlar sonrası kullanılamaz hale geldiğini söyleyerek, “Kış geliyor, biz bu durumda nasıl bu kışı atlatacağız? Eşyalarımızın bir kısmı, ev yıkık olduğundan dolayı çalındı. Resmen ortada kaldık, bize el uzatan kimse yok. Çocuklarımızı okula göndereceğiz ama nasıl üstesinden geleceğimizi bilemiyoruz. Bizi görsünler ve yetkililer bize el uzatsınlar” dedi.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4444352/belediye-yanlislikla-evlerini-yikti