Yakma tesisi için 16 nokta belirlendi

İLERLEME SAĞLANDI

Kocaeli’nin en büyük sorunu haline gelen evsel atıkların bertarafı ve depolanması için Büyükşehir Belediyesi ve Akademik Odaların yaptığı çalışmada önemli ilerleme sağlandı. İzmit ve Gebze bölgesinde olmak üzere iki tesisin yapılması planlamasına göre yapılan çalışmada Gebze’de yer bulunurken, İzmit’te yer yok. Akademik Odaların yaptığı ve yaklaşık 3 aydır süren çalışmada Gebze bölgesinde 5-6 noktanın tesis yapmaya uygun olduğu tespit edilirken, İzmit bölgesinde ise yer bulunmadı. Odalar ve Büyükşehir İzmit için yer arayışını sürdürecek, Gebze için ise belirlenen noktalarından birini tesis yapmak için kesinleştirecek.

ÖN ŞARTLARLA ÇALIŞTILAR

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın 31 Mart Yerel seçimlerinin ardından evsel atıkların yakılması ile ilgili Akademik Odalarla başlattığı çalışmada ilerleme sağlandı. Büyükşehir Çevre Koruma Dairesi ile birlikte yürütülen çalışmada il genelinde belirlenen 16 nokta üzerinde değerlendirme yapıldı. Odalar, hakim rüzgarlar, yer altı ve yer üstü suları ile verimli ormanları ön şart alarak çalışma yaptı. Bu şartlarda yapılan çalışmada ön şartları geçmeyen yerler elendi ve sadece 5-6 nokta bırakıldı.

GEBZE BÖLGESİNDE KARAR VERİLECEK

Elenen noktalardan İzmit ve Gölcük bölgesinde yer kalmadı. Sadece Hereke ile Çayırova arasında 5-6 nokta kaldı. Bu noktalar üzerinde sadece teknolojik ve ekonomik değerlendirme yapılarak yer netleştirilecek. Belirlenen noktalardan 2’tanesinin eski taş ocağı, bir tanesinin belediye tarafından çöp alanı olarak tescillenmiş noktalar yer alıyor. Bu yerler ön şartları geçtiği için yakma tesisi yapmaya uygun yerler olarak belirlendi ve artık son kararın verilmesi bekleniyor.

İZMİT İÇİN YENİ YER ARANACAK

Akademik Odalar ve Büyükşehir tarafından yapılan çalışmada İzmit ve çevre ilçelerde yer bulunmadı. Önerilen yerlerin tamamı hakim rüzgarlar, yer altı ve yer üstü su kaynakları ve verimli orman açısından ortaya koyulan şartlara uymadı. Bu nedenle elenen yerlere alternatif yerler bulunması için yeniden çalışma yapılacak. Odalar ve Büyükşehir belirlenen yerlerde alan incelemesi yapıyor ve düzenli olarak her hafta toplantı yapıyor. Yeniden yapılacak çalışmanın da kısa sürede bitirilmesi bekleniyor.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4445906/yakma-tesisi-icin-16-nokta-belirlendi