Valilik Sarayı yılsonuna hazır

İlimizde son yılın en büyük kamu yatırımlarından biri tamamlanmak üzere. Türkiye’nin en önemli illerinden biri olan Kocaeli’de 35 yıl önce yapılan mevcut Valilik binası, hizmete girdikten birkaç yıl sonra yetersiz hale gelmişti. En az 10 yıl öncesinden buyana da kentin yeni Valilik binasına olan ihtiyacı her platformda konuşuluyordu.

TOPACA KARAR VERDİ YAPTI

Ercan Topaca Kocaeli Valisi olarak göreve başladıktan sonra kentin öncelikli ihtiyacı olarak yeni Valilik Binası konusunu gündeme getirdi. Ankara’da bürokrasideki gücünü de kullanan Vali Topaca, Büyükşehir Belediyesi’nden eski Köy Hizmetleri alanını bu iş için almayı başardı. Yeni valilik kompleksi için Serimer mimarlık firması tarafından görkemli bir proje hazırlandı. Açılan inşaat ihalesini de Ekcan İnşaat kazandı. Kocaeli Valiliğinin bütün birimlerini bir araya getirecek olan yeni Valilik Kompleksinin temeli, 2012 yılı Nisan ayında atıldı.

50 MİLYON TL’YE MALOLUYOR

Yapımı çok fazla aksamayan Kocaeli Valiliği kompleksi, 38194 metrekarelik alanda kuruluyor. Osmanlı mimarisi tarzını anımsatan çeşitli binalardan oluşan büyük bir kompleks ortaya çıktı. İnşaat maliyeti 48 milyon 325 bin TL olarak açıklandı. Yeni kompleksin tefrişi, çevre düzenlemesi ile birlikte 50 milyon TL’nin üzerinde bir rakama mal olacağı sanılıyor. Temel atımı sırasında inşaat süresinin 750 gün olduğu açıklanmıştı Sözleşmeye göre, binalar 29 Kasım 2014 tarihinde teslim edilmiş olacak. Müteahhit firma da bu tarihte işi bitirmeye hazırlanıyor. Kocaeli Valiliği, yılın son ayında bütün birimlerini bu komplekse taşıyacak ve büyük olasılıkla yeni yılın ilk günlerinden itibaren Valiliğe bağlı bütün devlet kurumları yeni modern binalarında hizmete başlamış olacaklar. Tabii, Ankara’da daha önemli görevlere atanacağı yolunda haberlerin havaya uçuştuğu bir dönemde, bu dev kompleksin yapımına öncülük eden Vali Ercan Topaca’nın burada çalışıp, çalışamayacağı da şimdilik bilinmiyor.

ESKİ BİNANIN YERİ NE OLACAK?

Kocaeli Valiliğinin bütün birimleriyle yeni komplekse taşınmasının ardından bugünkü Valilik binasının yerinin ne olacağı da tartışılıyor. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, boşalır boşalmaz mevcut valilik binasının yıkılmasını, bu alanın kent meydanı haline getirilmesini, altının da büyük bir kapalı otoparka dönüştürülmesini istiyor. Ancak, boşalacak olan Karabaş Mahallesi’ndeki eski binanın Adliye’ye, Emniyet’e verilmesi yönünde öneriler de var. Yıl sonundan önce eski Valilik binasının alanının ne yapılacağı konusunda da kesin kararın alınması bekleniyor.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4447413/valilik-sarayi-yilsonuna-hazir