Selman Yıldırım: 'Havalar ısındıkça yüksek fatura çıkarttılar'

SOSYAL KONULARI PAYLAŞIYOR

CHP İzmit eski İlçe Başkanı iş insanı Selman Yıldırım, koronavirüs salgınından sonra vatandaşı yakından ilgilendiren sosyal paylaşımlarıyla dikkat çekiyor. Yıldırım ilk paylaşımında hükümetin salgın sonrasındaki durumunu göz önünde bulundurarak ekonomik ve sosyal kurulların oluşturmasını önermişti. İkinci paylaşımında ise, salgın sonrası tarımsal üretimin artırılması ile ilgili olarak belediyelerin imar çalışması yaptıklarında tarımsal alanların düzenlenmesini önermişti. Yıldırım üçüncü paylaşımında ise, vatandaşın ekonomik olarak en çok sıkıntı yaşadığı bir süreçte doğalgaz şirketlerinin faturaları kabarık gönderdiğini hatırlatarak hükümetin bu konuya müdahale etmesini gündeme taşıdı.

KOCAELİ’DE ÜÇ DOĞALGAZ DAĞITIM ŞİRKETİ VAR

Selman Yıldırım şunları söyledi: “Kocaeli’de sadece İZGAZ doğalgaz dağıtım şirketinin hizmet verdiği bilinmektedir. Oysa Kocaeli genelinde üç doğalgaz dağıtım şirketi bulunmaktadır. İZGAZ dağıtım şirketi İzmit, Gölcük, Kartepe, Körfez, Derince, Başiskele ve Kandıra ilçelerine hizmet vermektedir. Bu ilçelerimiz de ilimiz nüfusunun yüzde 57’sini oluşturmaktadır. PALGAZ dağıtım şirketi Gebze, Darıca, Çayırova ve Dilovası ilçelerine hizmet vermektedir. Bu ilçelerimiz de ilimiz nüfusünün yüzde 40’ını oluşturmaktadır. ARMAGAZ dağıtım şirketi, Karamürsel ilçemize hizmet vermektedir. Bu ilçemizde ilimiz nüfusunun yüzde 3’ünü oluşturmaktadır. Son günlerde İZGAZ dağıtım şirketinin faturalarının yüksek geldiği tartışılmakta ve yazılmaktadır.”

HAVALAR ISINDI FATURALAR KABARDI

Havaların ısınmasıyla birlikte doğalgaz faturalarında anormal bir yükseliş yaşandığını sözlerine ekleyen Yıldırım, doğalgaz şirketlerinin salgın sürecindeki kurnazca bir tutum sergilediklerini belirtti. Yıldırım şunları söyledi: “Oysa üç dağıtım şirketinin faturalama yöntemleri aynı ve ortalama yüzde 20 civarında bir önceki aya göre yüksek faturalandırılmıştır. Meteoroloji Müdürlüğü'nün Kocaeli genelinde mart ayı ve nisan ayı sıcaklık ortalamalarına baktığımızda nisan ayında önemli bir oranda artış görebiliriz. Mart ayında sıcaklık ortalama 8.5 derece iken, nisan ayında sıcaklığın 12.9 dereceye yükseldiğini görebiliriz. Sıcaklık arttıkça doğalgaz tüketimi düşmektedir. Dolayısıyla nisan ayı tüketimi mart ayına göre daha az olmalıdır. Ama faturaları incelediğimizde bunun tam tersi gerçekleşmiş ve ortalama yüzde 20 yüksek faturalandırılmıştır. Bu artışın ne ticari ne de teknik açıklaması vardır.

KOCAELİ’DE FATURALAR İPTAL EDİLMELİ

Bu sebeplerden dolayı ilimizde hizmet veren üç doğalgaz dağıtım şirketinin faturaları iptal etmesi ve EPDK’nin gerekli incelemeleri başlatması gerekmektedir. İktidar ve muhalefet Kocaeli halkının bu mağduriyetini takip etmeli ve çözmelidir.”

SAYAÇLAR OKUNMUYOR, ÜÇ AYIN ORTALAMASI FATURALANDIRILIYOR

Koronavirüs salgınından sonra EPDK aldığı bir karar sonrasında, doğalgaz faturaları için yeni bir karar almıştı. Karara göre doğalgaz sayaçları 3 ay boyunca okunmayacak, abonelere geçmiş tüketim ortalamalarına göre fatura gönderileceği belirtilmişti. Söz konusu uygulama, karantinaya alınan ve idari kararlarla sayaç okumalarının durdurulduğu yerleşim yerleri ile sayaç okuma yapan çalışanların sosyal mesafelerini koruyamayacağı durumlar için geçerli olacağı açıklanmıştı.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4457440/selman-yildirim-havalar-isindikca-yuksek-fatura-cikarttilar