Yıpranmış isimler olmamalı

Hayrettin Albayrak
Hayrettin Albayrak

Sosyal medyada yeni teknik kim olmalı sorusuyla ilgili çok sayıda isim dolaşıyor. Sanıyorum ki, Galip Gündoğdu diyenlerin oranı bir hayli fazla. Ümit Metin Yıldız ve Ergun Ortakcı’yı isteyenler de var. Pazartesi günkü televizyon programında bu konuya dair düşüncelerimi paylaştım, burada da yazmak isterim.

BEĞENDİĞİM İSİMLER

Her üç teknik adamı beğendiğimi yazılarımı takip edenler iyi bilir. Görev sürelerinde üç isme de sonuna kadar destek vermiş, yanlarında olmuşumdur. Ki, üçünün de ben bu kulübün tarihinde iz bıraktıkları düşüncesindeyim. Ancak geri dönüş konusunda farklı bir düşüncem var. Ergun Hoca’yı ayrı tutuyorum. Takımı şampiyon yaptı, hem de iyi futbolla. Getirdiği adamlarda hata yaptı ama adildi, hak edeni oynattı.

İKİSİ HOŞ AYRILMADI

Sonuçta taraftarın gönlünde taht kurdu. Ayrılışı herkesi üzdü. Ümit Hoca takıma Play-Off finali oynattı, tabir yerindeyse 2.Lig’in kapısına getirdi ama bir kesim onu hiç beğenmedi, sürekli tepki gösterdi. Nitekim tepkilerden dolayı istifa etmek zorunda kaldı. Galip Hoca da Play-Off yarı finaline kadar iyi götürdü ama malum son maçtaki şokun ardından tribündeki taraftardan ciddi tepki aldı. İkisinin ayrılığı da hoş olmadı.

SICAK BAKMIYORUM

Söylemek istediğim, sonunu getiremedikleri için gerek Yıldız, gerekse Gündoğdu yıpratıldı. Geriye dönüşlerinde sıkıntı olabilir. Bir grup taraftar ön yargıyla hareket edebilir. Sonuçta yıpranmış isimler bunlar. Kredileri yok. İlk yenilgide saldırıya uğrarlar. Bu nedenle her ikisine de sıcak bakmıyorum. Ortakcı ile ilgili öyle bir sıkıntı yok. Sonuçta şampiyon yaparak ayrılmış, taraftarla en küçük bir sorun yaşamamış.  

Batuhan ile farklı olurdu

Kocaelispor’daki görevi sona eren Engin Korukır, düzenlediği basın toplantısında sezon başı santrafor transferinde Batuhan’ı almayı çok istediğini ancak sosyal medyada oluşan tepkilerin ardından bu düşüncesinden vazgeçtiğini söyledi. Korukır, yıldız ismin ücretinin de makul olduğundan söz etti.

KEŞKE ALSAYDIK DEMEK İSTEDİ

Benim anladığım bunları söylerken keşke Batuhan’ı alsaydık, bugün her şey farklı olurdu demek istedi. Hepimizin gördüğü bir gerçek, oluşturulan kadro ve sistem Yakup’a çok uygun değil. Geçen yıl Yeni Çorum’da golleri sıralayan Yakup’tan bu sezon eser yok.

YAKUP’A GÖRE OYNAMIYORUZ

Yakup’u gol yollarında buluşturamıyoruz. Çünkü kanatlarımız iyi çalışmıyor, çünkü ikinci bölgeden üçüncü bölgeye pas alışverişleri yapamıyoruz, çünkü araya toplar atamıyoruz. Bu durumda Yakup’a bir tek alıp götürmek seçeneği kalıyor. Öyle bir meziyeti olmadığı için de maçları boş geçiyor.

Korukır’ın istediği, planladığı gibi bu sezonki santraforumuz Batuhan olsaydı özelliklerinden dolayı çok gol atardı. 2.Lig’de şu haftaya kadar 5 gol atmış, bizde 10 golün altında olmazdı. Bırakın Batuhan’ı, 36 yaşına gelen Sinan bile çok gol atardı.

Metin Uçar Ağabey üzgün ve tepkili

Kocaelispor’un eski yöneticilerinden Metin Uçar Ağabeyle arada telefon görüşmesi yaparız. Dün sabah aradığında Engin Korukır ile yolların ayrılmasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve kararı doğru bulmadığını söyledi.

Uçar, “Geçmişte bu kulüpte uzun yıllar yöneticilik yapmış biri olarak bir karar vermeden önce 10 kere düşünürdük. Bence erken oldu. En azından devre arasına kadar sabretmek gerekirdi” dedi. Metin Ağabey, Engin Korukır’in iyi dostu olduğunu ancak olaya duygusal bakmadığını özellikle belirtti, “Kendisini ispat etmiş, bu kentin gururu olmuş bir isim. Mutlaka takımı toparlardı,  olmayacağını gördüğünde zaten sevdalı olduğu kulübün zarar görmemesi için kendisi bırakır giderdi” dedi.

Bilgilendirme

Pazartesi günü, “Açılıştan yansıyanlar” başlıklı yazımda futbol hakemlerinin sezon törenine tepki gösterip katılmayan İl Hakem Kurul üyeleri, genel başkanın geldiği yerde asıl orada bulunması gereken 2.Bölge sorumlusu Yunus Yıldırım’ın olmayışını eleştirmiştim.

İl Hakem Kurulu üyelerinden Mithat Atalay’ın törene katılmama gerekçesinin açılışın geç yapılmasına bir tepki olmadığını öğrendim. Sevgili Mithat o gün 39 derece ateşle yatıyormuş. Yani geçerli mazereti varmış. Yunus Yıldırım’ın da aynı şekilde bir gerekçesi varmış. Manisa’da yaşayan ve öğretmen olan Yıldırım’ın zamanı darmış. Ayrıca kendisine bağlı bölgede 11 il varken, tümünün açılışına gitmek kolay değilmiş. Göreve geldiği günlerde bir ortamda, “Ya hepsine gitmem gerekiyor, ya da hiç birine. Vaktim müsait değil, Manisa’da bulunduğum için mesafeler de uzak. Hiç birine gitmeyeceğim” dediği bilgisini aldım. Kamuoyunun bilgisine ve takdirine sunulur.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Hayrettin Albayrak tarafından kaleme alındı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/makale/4458549/hayrettin-albayrak/yipranmis-isimler-olmamali