Ya erteleme, ya tescil

Hayrettin Albayrak
Hayrettin Albayrak

Dün detaylı olarak yazdım alt liglerin ve amatör kümelerin yaz aylarında oynanmasının çok zor olduğunu. Zaten TFF Başkanı Nihat Özdemir de geçen haftaki toplantısında altını çizerek “Şimdilik” demişti. Aradan sadece bir hafta geçti. Kimi takımlarda, özellikle 2.Lig ekibi Sancaktepe Belediyespor’da 4’ü futbolcu 10 kişinin testinin pozitif çıkmasıyla şekil değildi. Aslında böyle olacağı belliydi.

TFF KARARINI AÇIKLAYACAK

TFF yönetiminin bugün toplanacağı ve liglerle ilgili yeni bir karar açıklayacağı belirtiliyor. Bu haberle birlikte olası tescil ve erteleme söz konusu olduğu için Kocaelispor 12 Mayıs’taki startı erteledi. Dünkü yazımda detaylı belirttiğim gibi alt liglerle ilgili iki seçenek üzerinde duruluyor. İlki maçları biraz daha geri atmak, ağustosa eylüle bırakmak, ikincisi ise ligleri mevcut haliyle (2 ve 3.Lig Kulüpler Birliği’nin önerdiği şekilde) tescil etmek.

SÜPER LİG VE 1.LİG TESCİL OLMAZ

Alt liglerde kulüplerin belki de tamamı yaz dönemi maçların oynanmasını istemezken, ligin mevcut haliyle tesciline onay verenlerin oranı da yüksek. Süper Lig ve 1.Lig ile ilgili bir tescil olmasını beklemiyorum. Zira oradaki durum alt liglerden farklı. Her iki ligde de hem yukarısı, hem aşağısı puan puana. Süper Lig ve 1.Lig ile ilgili TFF muhtemelen 12-15 Haziran olarak açıkladığı start tarihi temmuza, ağustosa hatta eylüle bırakacak.

EN UYGUN ZAMAN EYLÜL AYI

Tamam, koronavirüsle ilgili verilerde iyiye gidiş var ama hala günde 1000’in üzerinde vaka, 50 dolayında ölüm var. Görüntüye göre haziran, temmuz, hatta ağustos aylarında ligleri oynatmak riskli, bu durumda yaz aylarını pes geçmeye mecburuz. Tüm öngörüler eylül ayıyla birlikte hayatın normale yakın seviyeye geleceğini işaret ediyor. Aklın yolu bir. Futbolda geri dönüşü eylüle bırakmak en doğrusu.

İkinciler de doğrudan çıksın

TFF’nin 2 ve 3.Lig Kulüpler Birliği’nin önerisinin uygulaması gündemdeki yerini korurken elbette akıllara takılan bir konu var. Virüs tehdidinden dolayı ligler tescil edilir, birinciler çıkartılıp düşme kaldırılırsa 2 ile 9’ncu sıradaki takımlar arasındaki Play-Off maçları nasıl oynanacak?

MAÇ OYNANAMAYACAKSA

Bildiğim kadarıyla TFF’nin virüs görülmeyen illerde bu maçları oynatma planı vardı. Tek maç eleme sistemine göre toplamda 40 takım ve 24 maçtan söz ediyoruz. Sonuçta tüm takımlar o kente gidecek, yoluydu konaklamasıydı yine virüs tehlikesi olacak. Hiçbir maç oynatılmadan liglerin tescili mümkün değil mi? Var öyle bir olasılık. Ki, Kulüpler Birliği’nin önerilerinden biri bu. Play-Off maçları oynatılmaksızın lig ikincilerinin doğrudan üst lige alınması.

EN MANTIKLISI, ADİLİ BU

Kuşkusuz ki, Play-Off umudu olan diğer takımların itirazı, tepkisi olacak buna. Ama şartlar maçların oynanmasına izin vermiyorsa en mantıklısı, adili ikinci sıradaki takımlara terfi şansı vermektir. Sonuçta liglerin büyük bir bölümü oynanmış, bir emek verilmiş, sıralama ortaya çıkmış. Nasıl birinciler doğrudan üst lige çıkartılıyorsa, ikinci sıradaki takıma da bu imtiyaz verilebilir. TFF’den bu yönde bir karar çıkarsa kimse şaşırmasın.

Meslektaşımızın adı spor salonunda yaşayacak

Spor basınına 30 yılı aşkın hizmet veren Ahmet Akay’ın vefatı spor camiasında beklendiği gibi büyük üzüntüye neden olmuştu. Kocaelispor’dan, amatörlere, salon sporlarından, okul spor faaliyetlerine A’dan Z’ye nerede bir sportif etkinlik varsa oradaydı Ahmet Akar. İşini çok seven ve ilk günün heyecanıyla yapan meslektaşlarımızdan biriydi.

KURTAR ÖNERDİ

Ölümünün ardından sosyal medyada sayısız başsağlığı mesajı yayınlandı. Kocaelispor’un efsane teknik direktörü Güvenç Kurtar üzüntüsünü dile getirdiği mesajında kent sporuna uzun yıllar hizmet eden Ahmet Akay’ın bir spor tesisine isminin verilerek yaşatılması gerektiğine vurgu yaptı. Kurtar’ın bu önerisi, düşüncesi spor camiasında büyük destek gördü. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet de bu öneriye, talebe kayıtsız kalmadı. Hürriyet, bir spor salonuna Ahmet Akay isminin verileceğine yönelik bir açıklama yaptı.

VEFALI DAVRANIŞ

Hangi salon olacağına ilerleyen günlerde karar verilecek. Hürriyet’in bu duyarlılığı, vefası kamuoyunda, özellikle spor basınında büyük takdirle karşılandı. Kentin bir basın emekçisi olarak öncelikle Güvenç Kurtar Hocamıza yerinde önerisi için, meslektaşımızın adını bir spor salonuna verme kararı alan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e teşekkür ediyorum. Bu vesileyle ölümüyle herkesi üzüntüye boğan, gerçek bir basın emekçisi Ahmet Akay’a rahmet, başta ailesi olmak üzere sevenlerine sabır diliyorum.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Hayrettin Albayrak tarafından kaleme alındı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/makale/4460771/hayrettin-albayrak/ya-erteleme-ya-tescil