Birleşik Haziran Hareketi'nden okulları boykot çağrısı

Birleşik Haziran Hareketi, AKP’nin uygulamış olduğu politikaları ve Fransa’da yaşanan olayları protesto etmek için İzmit Belediye İşhanı’nın önünden Cumhuriyet Parkı'na “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Kahrolsun AKP diktatörlüğü” sloganlarını atarak yürüdüler.

Laik ve bilimsel bir bir eğitim sistemi için mücadele başlatacaklarını belirten Kocaeli Üniversitesi öğrencisi Büşra Akgün yaptığı konuşmada "9 Şubat haftasında okulları boykot edeceğiz. 9 Şubat'a kadar her gün okul okul, mahalle mahalle dolaşarak bu boykotu örgütlemeye çalışacağız. Bu iktidara bir uyarıdır ve sadace başlangıçtır" dedi. Akgün, Zorunlu din dersleri kaldırılana kadar, zorla imam hatip yapılan okullarımızı geri alana kadar ayaktayız" dedi.

Akgün Paris’teki katliamla ilgili de, "Gerici faşist vahşet Paris’teki katliamla insanlığın tüm özgürlükçü ve ilerici birikimine saldırdı. Bu saldırıyı tüm dünya ile birlikte bir kez daha lanetliyoruz, kaybettiklerimiz önünde saygıyla eğiliyoruz." şeklinde açıklama yaptı

Emekli Sen Gebze Şube Başkanı Cemil Yüksek ise yaptığı konuşmada "Birleşik Haziran Hareketi içerisinde aktivistim. Biz, bilimsel laik parasız bir eğitim istiyoruz. Amacımız eğitimin on iki yıl kesintisiz olması eğitimin nitelikli, laik ve bilimsel olmasından yanayız. Dinin eğitime alet edilmesini istemiyoruz, din özel bir alandır.” ifadelerini kullandı.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4460912/birlesik-haziran-hareketinden-okullari-boykot-cagrisi