Kurslar yeni döneme hazır

Eğitimlerin yanı sıra birçok başarılı sosyal projeye imza atan KO-MEK, yeni dönemde de hem sosyal sorumluluk projeleri, hem de bireysel eğitimlerle binlerce kursiyerin ufkunu açmaya hazırlanıyor.

EĞİTİME KURUM İÇİNDE BAŞLADI

Geride bıraktığı dönemde 48 bin 285 kursiyer ile rekor kıran KO-MEK, yeni dönemde rekorlarına bir yenisini daha ekleyerek bu sayıyı geçmeyi hedefliyor. 300’ü aşkın alanında başarılı usta öğreticiler ile yeni döneme hazırlanan KO-MEK, kurum içi eğitimlerine de büyük önem veriyor.  Geçtiğimiz dönemde “Eğitimcinin Eğitimi” projesi ile ilk önce Usta Öğreticilere eğitim veren KO-MEK, usta öğreticilerin hizmet öncesi ve hizmet içi eğitim faaliyetlerini planlama yürütme ve değerlendirme bilgi ve becerilerine sahip olmasını bu dönemde de verdiği eğitimlerle amaçlamaktadır.

DRAMA YÖNETİMİ VE İLETİŞİM TEKNİKLERİ

Ayrıca usta öğreticiler, eğitim kazanımları olarak eğitim süresi sonucunda; kurum içerisinde etkili iletişim kurma, yetişkin eğitiminin temel özelliklerini kavrama, kurum içerisinde gerekli eğitim ihtiyacını belirlemeye yönelik ihtiyaç analizi yapma, belirlenen ihtiyaç doğrultusunda ihtiyacı belirleme ve tüm süreci raporlayabilme becerisine sahip olacaktır. Kurs merkezi sorumlularına yönelik verilen bir diğer önemli proje ise “Drama Yöntemi ile İletişim Teknikleri” oldu. Kurum içi eğitim çalışmaları kapsamında dini ve bilimsel gerçeklerle kişisel kimliklerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Proje kapsamında 89 kurs merkezi sorumlusuna eğitim verildi.

AİLE OKULU 

43 Kurs Merkezinde 215 farklı branşta eğitim veren KO-MEK, birçok farklı projeyi başarılı bir şekilde hayata geçirdi. KO-MEK’te eğitim alan kursiyerlerin “Aile ve Toplum Yapısının” gelişimine katkı sunmak için Aile Okulu Projesini geçtiğimiz dönemlerde hayata geçiren KO-MEK bu sayede bir yıl içinde 489 kursiyer ve 192 çifte olmak üzere toplamda 1.133 kişiye eğitim verdi. Eğitim alan kursiyerlere kurs bitiminde sertifikaları verilerek aile hayatına daha pozitif bakmaları sağlandı.

YENİ DÖNEMDE PLANLANAN KURSLAR 

Yeni dönem hazırlıklarına tüm hızıyla devam eden KO-MEK, bir taraftan kurs binalarının fiziki şartlarını iyileştirirken diğer taraftan da yeni branşlar açmak için çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz dönemde 215 farklı branşta eğitim veren KO-MEK, yeni dönemde daha çok istihdama yönelik branşlara odaklanıyor. Yeni dönemde eğitime açılacak branşlardan olan “Özel Eğitimli Bireylere Yaklaşım” kursundan başarı ile sertifika alanlar; Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, iş ve uygulama okulları, bakımevleri, evde bakım, hastaneler, geronto-psikiyatri klinikler, huzurevlerinde çalışabilecekler. Satış görevlisi kursunu başarı ile tamamlayan kursiyerler, perakendecilik sektöründe ve her alanda satış elemanı olarak çalışabilecekler. Yeni dönemde açılacak olan kurslardan biri de danışma görevlisi; bu kurstan sertifika alan kursiyerler ise büro yönetimi ve sekreterlik alanında; Küçük veya büyük ölçekli işletmelerde, resmi ve özel kurumlarda, kendi iş yerinde vb. yerlerde çalışabilirler. Ahşap oymacısı kursundan mezun olan kursiyerler ise ahşap teknolojisi sektöründe; atölyeler, tersaneler, fabrikalar ve kendi iş yerleri gibi yerlerde çalışabilirler. Braille Alfabesi ile eğitim gören kursiyerler kişisel gelişim alanı altında sertifika programından mezun olan kursiyerler, sertifikalarının kazandırdığı yeterlikler doğrultusunda sektörde çalışabilirler. Yeni dönemde açılan bir diğer farklı branş ise havuz suyu operatörlüğü oldu bu branşı başarı ile bitiren kursiyerler; Genel kullanıma açık havuz tesislerinde, Havuz yapım firmalarında, kendi iş yerlerinde veya mesleğe uygun alanlarda çalışabilirler.

BAŞVURULAR ONLİNE ALINIYOR

KO-MEK’te eğitim almak isteyen vatandaşlar, www.komek.org web sayfası üzerinden eğitim almak istedikleri kurslara online başvuruda bulunabilirken; dilerlerse kendilerine yakın KO-MEK kurs merkezlerine de şahsen başvuruda bulunabiliyor.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4462514/kurslar-yeni-doneme-hazir