‘Mavi Dil’ için karantina

10 MAHALLEDE

Kocaeli Valiliği kanalıyla yapılan açıklamada hastalığın Gebze Tepemanayır, Ahatlı, Yağcılar, Kandıra Pirceler ve Kurtyeri, Derince Karagöllü/Bıçakçılar ve Çavuşlu/Çal mahalleleri, Kartepe Ketenciler, İzmit Akmeşe/Sultaniye ve Zeytinburnu mahalleleri olmak üzere 7 mihrak ve 10 mahallede görüldüğü belirtildi.

GİRİŞ ÇIKIŞ YASAĞI

Pendik Hayvancılık Araştırma Enstitüsünden gelen uzmanlarca “Mavi Dil” olarak tespit edilen hastalık nedeniyle ilk etapta, bu bölgelere giriş-çıkışın yasaklandığı, ikinci bir emre kadar karantina uygulaması başlatıldığı duyuruldu. Açıklamada, bu bölgelerde bilgilendirmenin yanı sıra Mavi Dil hastalığına karşı aşılama faaliyetlerinin sürdüğü, gebe ve hastalık bulaşmış hayvanlara aşılama yapılmadığı belirtildi.

BAKANLIK: TEDBİRLERİ ALDIK

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’da, mavi dil hastalığına karşı tüm tedbirlerin alındığını, hastalığa karşı karantina tedbirleri uygulandığını ve sivrisinek mücadelesi yapıldığını açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, son günlerde bazı basın yayın organlarında "Kocaeli'nde mavi dil hastalığından çok sayıda hayvanın zarar gördüğüne dair" haberlerin yer aldığı belirtildi. Sivrisineklerle bulaşan söz konusu hastalığın ilk olarak 30 Mayıs 2014'te Yunanistan'da, daha sonra 15 Temmuz 2014'te Bulgaristan'da ortaya çıktığı ve hastalığın İtalya ve Romanya'ya da yayıldığı hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

8 KÜÇÜKBAŞ HAYVAN ÖLDÜ

"Mavi dil hastalığı 12 Ağustos'ta ülkemizde Kırklareli'nin Kofçaz ilçesi, Karaabalar köyünde görülmüştür. Hastalığa karşı Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından aşı üretilmektedir. Hastalığın yayılmasının engellenmesi için Marmara bölgesinde 980 bin baş küçükbaş hayvan aşılanmıştır. Bakanlığımız tarafından hastalığa karşı tüm tedbirler alınmış olup hastalık mihraklarında kordon, karantina tedbirleri uygulanmakta ve sivrisinek mücadelesi yapılmaktadır. Kocaeli ilinde görülen mavi dil hastalığı ile ilgili olarak, resmi kayıtlarımıza göre 8 küçükbaş hayvanın öldüğü tespit edilmiştir. Kocaeli'nde görülen hastalık mihrakları ve çevrelerinde bulunan 9 bin küçükbaş hayvan aşılanmış olup, risk bazlı aşılamalar devam etmektedir."

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4467718/mavi-dil-icin-karantina