Yıldırım: Partime zarar gelmesin diye istifa ettim

PARTİM ZARAR GÖRMESİN DİYE

30 Mart yerel seçimlerinin ardından kendisinin hedef gösterildiğini söyleyen Yıldırım şöyle konuştu: “Seçim sonucunun tek sorumlusu benmişim gibi gösterenler oldu.  Partiye zarar verdiğim söylendi.  Ben de partime zarar gelmesin diye görevimden istifa ettim. 27 ay İzmit İlçe Başkanlığı yaptım.  İzmit’in her yerinde çalışmalar yaptık. Ben göreve geldiğimde CHP’nin İzmit’teki oyu yüzde 30 seviyesindeydi.  Rakip partinin ise, yüzde 48 oyu vardı. Biz yüzde 42 ile final yaptık. Kim ne derse desin. 30 Mart seçimleri, CHP açısından İzmit’te başarıdır.  Seçime iki hafta kala biz öndeydik.  İktidar partisi elindeki imkanları çok iyi kullandı. Biz müdahale edemedik. Bizim de hatalarımız oldu ki, sonuç böyle çıktı.”

Seçim kaybedilmesinde partinin genel durumunun, havasının çok önemli olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Büyükşehir’de Türkiye ortalamasına yakın oy alabilseydik, İzmit’te de seçimi alırdık” dedi. CHP’nin İzmit ilçe eski Başkanı, değerlendirmelerine şöyle devam etti: “Bu istikrarsız yapıda çok fazla başarı beklenemez. Başarı hep kişilere endekslenmiş durumda. Başarısızlık ortaya çıkınca da kelle isteniyor. Biz hiçbir seçim çalışmasında üç milletvekilini bir araya getiremedik.  Programlara getirmekte bile zorlandık.  Biz seçimi alacağımıza çok inanmıştık ama içimizde inanmayanlar vardı.  30 mart yerel seçimlerinde İzmit için Sefa Sirmen’in adaylığı doğru karardı.”

HİÇBİR YERE ADAY DEĞİLİM

Selman yıldırım, 30 Mart seçimlerinden hemen sonra büyük kurultaydan önce bütün ilçe ve il kongrelerinin yenilenmesi gerektiğini de söyledi. Yıldırım, “AKP’nin kongrelerinde belki demokrasi yok. Ama onlar koydukları kuralları çok iyi uyguluyorlar. Kabul etmeliyiz. Teşkilatlanma konusunda başarılı oluyorlar” dedi. Yıldırım, CHP’nin üzerindeki “Devlet Partisi” imajının bir türlü kırılamadığını da söyledi,  “CHP’de Türkiye’nin sorunlarına çözüm üretecek kadrolar var. Ama bunu anlatamıyoruz. parti genel merkezi Kocaeli’yi pilot il seçmelidir. Bizim ilimizde 81 ilden insanlar yaşıyor. Bütün kültürler var.  Kocaeli’de yeniden yapılanma sağlanmalı, yüzde 35 oy hedeflenmelidir. Kocaeli’de bu hedefe ulaşılabilirse, Türkiye’de de iktidara gelinebilir” dedi.

Yerel basın mensuplarıyla yediği yemekte çok samimi gözüken Selman yıldırım, kendi siyasi geleceği konusunda da şöyle konuştu: “Bundan sonraki süreçte hiçbir yere aday değilim. Ne milletvekilliği, ne belediye başkanlığı.  Partimin mahalle temsilciliği görevini bile kabul ederim. Ama asla bir görev talep etmeyeceğim. Hiçbir siyasi beklentim yok.”

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4470296/yildirim-partime-zarar-gelmesin-diye-istifa-ettim