Zeytinoğlu: Kocaeli ekonomiyi sırtlıyor

Kocaeli Sanayi Odası’nın eylül ayı olağan meclis toplantısı bugün yapılıyor. Hasan Tahsin Tuğrul Başkanlığı’nda gerçekleştirilen meclisin bu ayki konuğu Maliye Bakanı Naci Ağbal. Meclis toplantısına Maliye Bakanı Naci Ağbal, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve meclis üyeleri katıldı.

ARZUMUZ İHRACATI 13 MİLYAR DOLARA ÇIKARMAK
Mecliste konuşma yapan Başkan Ayhan Zeytinoğlu, geçtiğimiz Perşembe günü talihsiz bir kaza sonucu vefat eden, odanın 10’uncu Meslek Komitesi Temel Kimyasal Ürünler Sanayi Grubu Meslek Komitesi Başkanı Hüseyin Ertan’a Allah’tan rahmet, yakınlarına başlığı diledi. Ardından odanın geçtiğimiz ay ekonomik göstergelerine değinen Zeytinoğlu, “Ağustos ayı ihracatı 11 milyar 157 milyon dolardır.  Bayram tatilinin uzaması ve 15 Temmuz darbe girişimi Temmuz ayı ihracatımızda düşüşe neden olmuştu. Ağustos ayında ihracattaki toparlanmayı memnuniyetle görüyoruz. Bölgesel olarak AB ülkelerine olan ihracatımızda artış gözlemliyoruz. Arzumuz, aylık bazda ihracatımızın 13 milyar dolar ve üstü seviyelerine çıkmasıdır” şeklinde konuştu. 

AĞUSTOS AYI İHRACATI 1,2 MİLYAR DOLAR

“İhracatta en önemli partnerimiz Avrupa” diyen Zeytinoğlu, “Ama yeni pazarlar da önemli Rusya ile ticaretin normalleşme sürecini olumlu değerlendiriyoruz. Ancak ihracattaki olumsuz seyre bir anda çare olması beklenemez. Daha fazla desteğe ihtiyaç var. Sektörel olarak baktığımızda; en fazla ihracat artışını otomotiv sektörü gerçekleştirdi. Yüzde 23,4 artış oldu.  Otomotiv sektörünün ilimizdeki ağırlığını göz önüne aldığımızda, benzer artış ne yazık ki ilimizde olmadı.  İlimiz otomotiv ihracatındaki gerilemenin sezonsal olabileceğini düşünüyoruz. İlimizde Ağustos ayı ihracatı 1,2 milyar dolar, İthalat ise  2,9 milyar dolar” ifadelerini kullandı.

İŞSİZLİK YÜZDE 19,4’E YÜKSELDİ
Zeytinoğlu şunları söyledi: “ Temmuz ayı Sanayi Üretimi yüzde 4,9, aylık yüzde 7, Temmuz ayında yaşanan darbe girişiminin üretime etkisi çok sert oldu.  Ağustos ayı Bütçesinde 3 milyar 591 milyon TL fazla verdik. Haziran ayı İşsizlik  yüzde 10,2 ile tekrar çift rakama çıktı. Diğer taraftan mevsimsel olarak tam aksi olması gerekirken, genç nüfustaki işsizlik oranı yüzde 19,4’e yükseldi. Odamız 1989 yılında kuruldu. İlk kez bir Maliye Bakanı ağırlıyoruz. Şeref verdiniz. 44 yıl aradan sonra yılı denk bütçe ile kapatacağımızdan eminim. Başbakanımız ekonomik teşvik paketini açıkladı. Vergi borcuna yönelik yapılandırmalar var. Vergisini zamanında ödeyenlerin ödüllendirmesini her zaman söylüyoruz. Size de teşekkür ediyoruz. Gelirler vergisinden yüzde 5 kurumlar vergisinden yüzde 2 oranında indirim istiyoruz.

KOCAELİ EKONOMİYİ SIRTLIYOR

Sayın Bakanım Kuzey Marmara Otoyolu Projesi 2023 yılına kadar gerçekleştirilmesi planlanıyor. Biz bu projenin hızlandırılarak 2017’de ihale edilmesinin talep ediyoruz. Çünkü İzmit- Osman Gazi köprüsü arası 46 km ve 26 trafik ışığı var. Şehirlerarası yol şehir içi minibüs yoluna dönmüştür. D130 karayolu mevcut trafiği taşıyamamaktadır” Vali Güzeloğlu ise şunları kaydetti: “ Kocaeli, Türkiye ekonomisinin yönlendirici zenginliğine sahip. Kocaeli, Türkiye ekonomisini sırtlayan bir yapımız var. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında KOTO, KSO ve 12 OSB’si 1 milyon 400 bin TL katkı sağladı. Kocaeli, Türkiye’nin büyük yürüyüşüne katkı sağlamada en önde. Kocaeli bir kardeşlik şehridir. Burada hizmet vermekten dolayı çok mutluluk duyuyorum” 

Çiğdem ARMAĞAN

Bakan Ağbal: Kocaeli gözümüz gibi bakmamız gereken bir vilayet

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4470302/zeytinoglu-kocaeli-ekonomiyi-sirtliyor