Ülkü Ocağı’nda Tokdemir anıldı

Kocaeli Ülkü Ocağı tarafından dün akşam İzmit Halk Eğitim Merkezinde Ülkü Ocağı eski Genel Başkanı Ali Metin Tokdemir’in trafik kazası sonucu hayatını kaybedişinin 15. Yıl dönümü nedeniyle anma etkinliği düzenlendi. Etkinliğin ev sahipliğini Ülkü Ocağı Başkanı Ramazan Çakırca yaparken, MHP İl Başkanı Ruhi Çavdar, Kocaeli eski milletvekili Kemal Köse, Türk Eğitim-Sen Kocaeli Şubesi Başkanı Süleyman Pekin, Ali Metin Tokdemir’in kardeşi Çetin Tokdemir, Ülkü Ocağı Genel Merkez Eğitim Sorumlusu Selim Çakır, eski ocak başkanları ve çok sayıda kişi katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından açılış konuşmasını Ülkü Ocağı Başkanı Ramazan Çakırca yaptı. Çakırca konuşmasında, “Ülkü Ocağımızın efsanevi genel başkanı merhum Ali Metin Tokdemir’i anmak, onun fikirlerini tekrarlamak için bir araya geldik. Ülkücü harekete farklı sahalarda emek vermiş, taze bir fidan gibi üzerine titrediği Türk gençliğinin milli ve manevi değerler etrafında yetişmesi için canını dişine takarak adeta serden geçmiştir” dedi.

Çakırca, “İnsan hayatında çok değerli kişiler vardır. Özlenen, anılan, değerler. Bunlar ya bir akrabası, ya bir yakın dostudur. Rahmetli Genel Başkanım Ali Metin Tokdemir’de ülkücü hareket için her zaman özlenen bir değer olarak vardır ve öylece gönlümüzde yaşayacaktır. Kaldı ki gecesini gündüzüne katan, içinde bulunduğu davasını bütün samimiyetiyle anlatma mücadelesine giren rahmetli Tokdemir’i ve ülkücü hareketin tüm şehitlerini anmak, hatırlamak her ülkücünün boynunun borcu olduğu kanaatindeyim. Rahmetli Metin Tokdemir denildiğinde akla ilk gelen cümle ‘Ahde Vefasızlık İmansızlıktır’ sözüdür. Ülkücü hareket olarak rahmetlinin bu sözünün bilincindeyiz” dedi.

Eğitimci yazar Gazi Karabulut ise yaptığı konuşmada, salondakilere zaman zaman duygulandırdı ve bazı davetliler gözyaşlarını tutamadılar. Gazi Karabulut, “Ömrünün baharında gençliğin eğitimi için büyük bir seferberlik başlatan Metin Tokdemir, haftanın yarısını şehir dışında konferanslarda, seminerlerde ve eğitimlerde geçiriyordu. 1980 sonrası ülkücü gençleri, davayı kalan noktadan devam ettirme gayesi ve şehitlerin aziz hatırasını yaşatmaya çalışıyordu. Her daim Türk- İslam ülküsünü rehber edinmiştir. Ömrü boyunca küçük ve çıkarcı politikalara alet olmamıştır. Allah rızasını kazanabilmek için gecesini gündüzüne katarak durmaksızın çalışmıştır. Cesur, yürekli, mücadeleci, azimli, yiğit dava adamı her zaman yaşantısıyla da örnek olmuştur. Tokdemir, Amasya’da üç gün misafirimiz olmuş hem üniversite istişaresine katılmış hem de ertesi gün bizleri gözyaşlarına boğan bir konferans vermişti” dedi.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Perde Arkası bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4472669/ulku-ocaginda-tokdemir-anildi