Terör örgütü PKK/KCK’nın finans kaynağı

Uluslararası Terörizm ve Sınıraşan Araştırma Merkezi'nin yaptığı bir araştırmada, PKK/KCK terör örgütünün göçmen kaçakçılığı suç faaliyetlerinden finansman sağladığı ortaya çıktı.

Polis Akademisi Başkanlığı Uluslararası Terörizm ve Sınıraşan Araştırma Merkezi (UTSAM) tarafından yürütülen 'Türkiye'de Yasadışı Göç ve Göçmen Kaçakçılığı: Karakteristikler, Metotlar ve Profiller' başlıklı araştırmanın sonuçları açıklandı. Türkiye'de göçmen kaçakçılığı faaliyetinde bulunan organizasyonların gitgide profesyonelleştikleri belirlendi. Göçmen kaçakçılığı organizasyonların bu kişilerin taleplerine yetişemedikleri değerlendiriliyor.

Son 10 yıl içerisinde Türkiye üzerinden gerçekleştirilen yasadışı geçişler, bu işin gerçekleştiği bölgelerde ikamet eden birçok yöre insanının da göçmen kaçakçılığı faaliyetlerine bir şekilde katılmalarına veya bir organizasyonda eleman olarak görev almalarına ya da en azından bu suçun yerel halk arasında bilinirliğinin artmasına sebep oldu.

Araştırmada göçmen kaçakçılığı suç faaliyetlerinin Türkiye üzerinde oluşturduğu olumsuz etkiler ise şöyle sıralandı:

- Göçmen kaçakçılığı ile yeterli düzeyde mücadele edilmediğinden Türkiye uluslararası platformlarda haksız eleştirilere maruz kalmakta ve bu husus AB üyelik sürecinde yapılan görüşmelerde ülkemiz aleyhine kullanılmaktadır.

- PKK/KCK terör örgütünün göçmen kaçakçılığı suç faaliyetlerinden finansman sağladığı değerlendirilmektedir.

- Göçmen kaçakçılığının ucuz iş gücü nedeniyle sebep olduğu kayıt dışı istihdam ve beraberinde getirdiği işsizlik, ekonomiyi ve kayıtlı istihdamı olumsuz etkilemektedir.

- Bulaşıcı hastalıklar taşıyan göçmenler, toplum sağlığı açısından tehdit oluşturmaktadır. Türkiye'de kalan kaçak göçmenler, çeşitli suçlara karışarak kamu güvenliğini tehdit etmektedir.

117 ORGANİZATÖR TUTUKLANDI

2011 ve 2012 yılları uluslararası operasyon bilançosuna göre 698'i Avrupa ülkelerinde olmak üzere bin 711 yasadışı göçmen yakalandı. 17'si Avrupa ülkelerinde olmak üzere 117 organizatör tutuklandı. İtalyan makamlarca uluslararası alanda aranan bir organizatör ise Türkiye'de yakalandı ve tutuklandı. Yunan makamlarına 1 adet gemi, İtalyan makamlarına 4 adet tekne yakalattırıldı. Türkiye'de ise 5 adet tekne gele geçirildi.

Türkiye'ye gelen yasadışı göçmenlerin büyük kısmı kara sınırlarından giriş yapıyor. Yoğunluk sırasına göre Doğu'da en çok Van, Ağrı, Şırnak, Hakkari ve Iğdır illeri ile güneyde Hatay, bu geçişlerin olduğu yerler.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4479109/teror-orgutu-pkkkcknin-finans-kaynagi