Mardinliler, bu gecede coştu

Yaklaşık bir yıl önce kurulan Marmara Mardinliler Derneği (MAMA), Derince Belediyesi’nin de katkılarıyla muhteşem bir geceye ev sahipliği yaptı. Hatip Erkınay’ın başkanlığında faaliyetlerini sürdüren MAMA (Arapça’da anlamı; ana şefkati), Kocaeli’nin dört bir yanında yaşayan Mardinlileri, Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde buluşturdu. Geceye ayrıca Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İlyas Şeker, Derince Belediye Başkanı Dr. Aziz Alemdar, siyasi partilerin ilçe başkanları, muhtarlar, ilimizin önde gelen Mardinli iş adamları ve binlerce Mardinli hemşeri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan gece, Dernek Başkanı Hatip Erkınay’ın selamlama konuşmasıyla devam etti. Erkınay, “Bundan yaklaşık bir yıl önce bu derneği kurduğumuzda ziyaret ettiğimiz kent büyüklerimiz, başta Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimiz İlyas Şeker olmak üzere bize ‘Zaten Kocaeli Mardinliler ve Midyatlılar dernekleri vardı. Ne gerek vardı yeni bir ayrışmaya’ gibisinden iyi niyet içeren nasihatlerde bulunmuştu. Haklıydılar elbette fakat bu akşam görüyoruz ki bölünmedik aksine daha da kenetlendik. Mardinlisi’nden Midyatlısı’na bu gece bütün hemşehrilerimiz bu salonda. Çok gururluyuz” dedi.

Ardından sıra Derince Belediye Başkanı Dr. Aziz Alemdar için hazırlanan sürpriz slayt gösterimine geldi. Başkan Alemdar’ın birkaç ay önce Mardin Kızıltepe Dikmen İlköğretim Okulu’na yaptığı kütüphane yardımı ve çeşitli katkıları unutulmadı. Mardinli öğrencilerin teşekkür metni ve fotoğraflarından oluşan gösterim salondakiler tarafından uzun süre alkışlandı.

Başkan Alemdar’a bu duyarlılığından ötürü dernek başkanı Hatip Erkınay tarafından teşekkür plaketi verildi. Bir konuşma yapan Başkan Alemdar, Mardinli insanların sıcaklığına vurgu yaparak, “Derince’mizin gerçek bir kültür mozaiği olduğunu, üst üste ev sahipliği yaptığımız bu güzel buluşmalardan sonra daha iyi anlıyoruz. Dün Sarıkamışlı hemşehrilerimiz, kültürel zenginliklerini, güzelliklerini ve Anadolu’nun tüm sıcaklığını bu salona yansıttı. Bugün de Mardinli kardeşlerimiz. Ne mutlu bana ki böylesine zengin kültürleri bir arada barındıran Derince’ye hizmet etme şansına sahibim” dedi.

Geceye sonradan katılan Milletvekili Fikri Işık ve Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili İlyas Şeker de bir konuşma yaparak Mardinleri bu güzel geceden dolayı tebrik etti. Işık ve Şeker’e de birer plaket takdim edildi. Gecede ilk önce Kandıra’da yaşayan Mardinli mahalli sanatçı Şehmuz Daş sahne aldı.

Birbirinden güzel Türkçe, Arapça ve Kürtçe türküler keyifli vakit geçirilen gecede, Mardinli ünlü sanatçı Murat Kurşun ve orkestrasının sahneye çıkmasıyla eğlence doruğa çıktı. En güzel şarkılarını hemşehrileri için seslendiren Kurşun, konserin sonunda hareketli şarkılarla salondakileri adeta coşturdu. Halaylarıyla ünlü Mardinliler, tüm hünerlerini sergileyerek doyasıya eğlendi.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Magazin bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4479722/mardinliler-bu-gecede-costu