“Sedaş, bu işin altından kalkamaz”

Elektrik Mühendisleri Odası(EMO) Kocaeli Şubesi Başkanı Mehmet Fidan, Başkan Yardımcısı Özgür Yakışan ve Enerji Komisyonu Üyesi Esad Çakır, ortak bir açıklama yaparak, son günlerde meydana gelen elektrik kesintileri ve enerji sektöründeki genel sıkıntılarla ilgili görüş belirttiler.


ARIZA BAKIM EKİPLERİ YETERSİZ

EMO Başkanı Mehmet Fidan, özelleştirmeyle bu işlerin düzeleceğini sananların bugün aldandığının ortaya çıktığını dile getirdi, peşpeşe yaşanan zamlar ve elektrik kesintilerinin vatandaşları mağdur ettiğini dile getirdi. bu işte günah keçisi aranıyorsa, önceliğini AKP hükümetinde olduğunu aktaran Mehmet Fidan,  şöyle devam etti: “Yaşanan sorunlara geldiğimizde tabi ki bu kesintilerde SEDAŞ’ın da payı söz konusudur. Elektrik Arıza kısmı dağıtım şirketleri için sadece gider olan ve mümkün olduğunca az yatırım yapılan, az personel bulundurulan bir alandır. Maalesef SEDAŞ’ta da aynı sıkıntı vardır. Özellikle yaptığımız araştırmalardan gelen bilgilerden Arıza bakım ekiplerinin hem araç ekipman, hem de personel olarak böyle bir iklimsel durumda bu işin altından kalkmasının mümkün olmadığını göstermiştir.

TAKDİR EDİYORUZ

İlk iki gün yaşanan sıkıntıları diğer birimlerden kaydırılan ekipler ve taşeron firmalardan sağlanan destek ile yavaş yavaş aşmaya başlamışlardır. Tabiki gece gündüz elektrik arızalarının önüne geçmek için çalışan meslektaşlarımızı ve işçi kardeşlerimizi de gösterdikleri gayretlerden dolayı da ayrıca takdir ediyoruz. SEDAŞ,  işi bilen yetişmiş personelini maalesef düşük maaş politikası ve kötü çalışma şartları nedeniyle sürekli kaybetmekte ve yerine gelen personelinde tecrübe kazanması ve arızalara müdahale süresi uzamaktadır. SEDAŞ, olaya sadece bir ticari faaliyet olarak bakmadan bir hizmet anlayışı içinde çalışmadığı sürece bu sorunların üstesinden gelmesi pek mümkün gözükmemektedir.” Fidan, kapanan yollar ve belediyelerin müdahalesinin yetersiz kalmasının da Sedaş ekiplerinin ulaşımını da güçleştirdiğini söyledi.

ZARAR İÇİN BAŞVURUN

EKO Kocaeli Şubesi Başkanı Mehmet Fidan, evlerinde ve işyerlerinde elektronik cihazları zarar gören vatandaşlarla ilgili de bilgi verdi, “Bu konuyla ilgili olarak servis raporu düzenleterek SEDAŞ’a zararlarının tazmini için başvuru yapabilirler, SEDAŞ’tan olumlu sonuç alamazlarsa bağlı bulundukları ilçe Tüketici Hakem Heyetine başvurarak zararlarının tazminini isteyebilirler.” dedi.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4479791/sedas-bu-isin-altindan-kalkamaz