Baro’da sertifika programı

Kocaeli Barosu İdari binası Av. Umut Gümüş Konferans Salonunda başlayan, program (09 - 10 -11 Ocak 2015) üç gün boyunca 09.30-17.20 saatleri arasında gerçekleşecek. Kocaeli Barosu ve Bahçeşehir Üniversitesi Global Hukuk Programları Direktörlüğü (IGUL) tarafından düzenlenen Ceza Muhakemesi Hukuku (CMK) Sertifika Programına Kocaeli Baro Başkanı Av. Sertif Gökçe, baro yönetimi, Kocaeli Barosuna kayıtlı avukatlar ve stajer avukatlar katıldı.

ÜÇ GÜN SÜRECEK

Üç gün sürecek olan programın ilk gününde Prof. Dr. Feridun Yenisey ve Prof. Dr. Ayşe Nuhoğlu katılımcılara İddianame-İddianame iadesi, durdurma-yakalama, teşhis-yüzleştirme-yer gösterme, soruşturma evresi, iletişimin denetlenmesi ve beden muayenesi konularında bilgi verdi. İkinci günü Av. Naim Karakaya; Ceza yargılamasında müdafiinin görev ve yetkileri, Arama-tutuklama-adli kontrol ve Av. Seda Akço; Çocuk yargılaması konularında açıklama yapacak. Programın üçüncü ve son gününde Prof. Dr. Başar Çolak Adli Tıp ve Prof. Dr. Başar Çolak ve Yard. Doç. Dr. Şahika Gülen Şişmanlar; Suça sürüklenen çocuk ve mağdur çocuklarda tıbbi değerlendirme ve Hakim Şamil İnan; Kovuşturma Evresi-deliller-duruşma ve Ceza yargılamasında kanun yolları konularını anlatacaklar.

SORUŞTURMAYI CUMHURİYET SAVCISI BAŞLATIR 

Kocaeli Barosu İdari Binası Av. Umut Gümüş Konferans Salonu'nda gerçekleşen ve üç gün sürecek olan Ceza Muhakemesi Hukuku Sertifika Programında ilk gün ilk olarak Prof. Dr. Ayşe Nuhoğlu bilgi verdi. Nuhoğlu konuşmasında; “Soruşturma başlamadan iletişim denetleniyorsa bu önleme amaçlı denetim yapılıyor demektir. Soruşturmanın başlamasında suçun işlendiğini ilk olarak kolluk öğrenir. Ardından derhal Cumhuriyet Savcısına bilgi verir ve soruşturma başlar. Soruşturmanın ne zaman başladığı önemlidir. Bizim hukukumuzda kural olarak kamu davasının mecburiliği belirtilmiştir. Kamu davasının istisnası ceza kanunun 171. maddesinde belirtiliyor” dedi. Katılımcı avukatlar Prof. Dr. Ayşe Nuhoğlu’nu büyük bir dikkatle dinledi.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4481483/baroda-sertifika-programi