Kocaeli'de korona günlerinde mucize doğumlar

Koronavirüs nedeniyle dünyada ve Türkiye’de büyük bir mücadele veriliyor. Bu mücadelenin içinde mucizevi işlere de imza atılıyor. Koronavirüs olan hamilelerin doğumları da o mucizelerden biri. Kadın doğum uzmanları şu günlerde gerçek mucizelerin yaşandığını belirtti. Uzmanlar koronavirüs olan hamilelerin doğumlarında virüsün çocuklara bulaşmasının neredeyse yok denecek kadar az olduğunu kaydetti. Koronavirüs olup Derince Eğitim Araştırma Hastanesi’nde doğum yapan 3 kişinin bebeğinin de koronavirüs olmadığı öğrenildi. Şu anda hastanede yatan yaklaşık 15 hamilenin tedavileri de sürüyor.

BİRİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin sadece pandemi hastalarına bakacak hale getirilmesi ile birlikte kadın doğum servisi de koronavirüs olan hamilelere hizmet vermeye başladı. Şu ana kadar koronavirüs olan 3 kadının doğumu Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleştirildi. O isimlerden biri olan Kartepeli 39 yaşındaki Betül Aydın hayatını kaybederken, diğer iki kadın ise sağlıklı bir şekilde doğum yaptı ve durumları oldukça iyi.

SONUÇLAR NEGATİF

Koronavirüs olarak doğum yapan kadınlardan yaşamını yitiren Betül Aydın’ın bebeği de hayata tutunamadı. Ancak bebeğin koronavirüs testinin negatif çıktığı ve erken doğum nedeniyle yaşamını yitirdiği düşünülüyor. Diğer iki bebeğin de testleri negatif çıktı. Dünyada son yayımlanan bilimsel yayınlara göre, koronavirüslü hamilelerin çocuklarının testlerinin pozitif çıkma oranı yüzde 3. Yani, neredeyse yok denecek kadar az.

SALGIN GÜNLERİNDE 3 DOĞUM: Kocaeli’de koronavirüs olan 3 kadının doğumu Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleştirildi.

DOĞUMLAR SEZERYAN

Koronavirüs olan kadınların normal doğum yapıp yapamayacakları da tartışılan konular arasında yer alıyor. Uzmanlar normal doğumu, kadınların ağızlarından çıkan tükürüklerin sağlık çalışanlarına ve bebeğe koronavirüs bulaştırabileceği şüphesi ile önermiyor. Koronavirüs olan kadınlar bulaşmayı azaltmak amacı ile sezeryan doğum yaptırılıyor.

RAHATÇA EMZİRİN

Koronavirüs olup doğum yapanların bir başka sıkıntısı ise çocuklarını emzirip emzirmemeleri. Uzmanlar kadınların maske takıp, göğüslerini yıkadıktan sonra çocuklarını emzirmelerinin önünde bir engel olmadığını, çocuklara sütten koronavirüs bulaşmayacağını söylüyor. Ancak bu konuda çocuk hastalıkları ile kadın doğum uzmanları arasında henüz fikir birliği sağlanabilmiş değil.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4483519/kocaelide-korona-gunlerinde-mucize-dogumlar