“Kara Paket” ve Kapalı Dolap” esnafı kara kara düşündürüyor

Kanun teklifinde yer alan esnafı dara sokacak 'Kara Paket' ve 'Kapalı Dolap' uygulamalarına ilişkin maddelerin tekliften çıkarılması çağrısını yineleyen Kocaeli Bakkallar Büfeciler ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanı Bayram Kütük, “Ülke genelinde 200 bini aşan sigara satan bayilerimizin sesine mutlaka kulak verilmeli” dedi, daha farklı bir düzenlemenin düşünülmesi gerektiğini söyledi.

DAHA DOĞRU OLACAK

Sigaraların kapalı dolapta satılmasını öngören tasarıya esnafların tepki gösterdiklerini belirten Kütük, “Esnaflarımız içinde bulunduğumuz dalgalı ekonomik koşullarda güçlükle ayakta durmaya çalışıyorlar. Mecliste görüşülen kara kutu ve kapalı dolap uygulamalarına ise, satışlarının azalacağı endişesiyle tepki gösteriyor. Bu uygulamalar, hem satışların azalmasına neden olabilir hem de esnafımıza ekstra bir gider kalemi oluşturabilir. İçinde bulunduğumuz ekonomik koşullarda esnafımız bu ekonomik külfetin altından kalkamayabilir. Dolayısıyla konunun yeniden gözden geçirilmesi ve mümkünse teklifin geri çekilmesinin esnaf ve sanatkarlarımız adına daha doğru olacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

ESNAFIMIZIN YANINDAYIZ

Teklifte yer alan “kara paket” ve “kapalı dolap” uygulamalarının, ekonomik zorluklar ile mücadele etmeye çalışan ve her koşulda kepenklerini açık tutmaya çalışan esnafları daha da zora sokacağını belirten Başkan Bayram Kütük şu ifadelere yer verdi:

“- Enflasyon ve artan maliyetlerle başa çıkmaya çalışan esnaflarımız zaten büyük bir mücadele içinde. Ancak her şeye rağmen, esnaf ve sanatkarlarımız kepenklerini açık tutmaya çalışıyor. Bu tarz uygulamalar ise, esnafımızın satışlarını maalesef azaltıyor. Kaçak sigara ticaretini artırmadan, sigara tüketimini de gerçek anlamda azaltacak yeni uygulamaların gündeme alınması ve verilen tüm kararlarda esnaf temsilcilerinin görüşlerinin alınması, esnaflarımızın faydasının gözetilmesi çok büyük önem arz ediyor. Bizler esnafımızın sesi olmak için bu makamdayız ve her zaman esnafımızın yanındayız.”

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4487180/kara-paket-ve-kapali-dolap-esnafi-kara-kara-dusunduruyor