Özdağ: Cengiz Topel için henüz pes etmedik

 Bugün son uçuşun yapılacağı Cengiz Topel Havaalanı ile ilgili görüşünü açıklayan Başkan Özdağ, “Havaalanı henüz kapanmadı. Bu konuda pes etmedik. Pistleri genişletebilseydik THY’nin büyük uçaklarını Kocaeli’ye çekebilirdik.  Siyasi güç bu işin arkasında daha güçlü durmalıydı. Kocaeli halkı da bu işe sahip çıkmadı” şeklinde görüş belirtti.

Ekonomik alandaki rakamları aktaran KOTO Başkanı Murat Özdağ,  ‘’Ülkemizin 2023’teki 500 Milyar Dolar hedefinin 60 milyar dolarlık ihracatını Kocaeli tek başına sahiplenmektedir. Ayrıca kişi başına ödediğimiz 21 bin 500 TL’lik vergiyle Türkiye’de ilk sırada yer almaktayız. Kocaeli’nin patent, faydalı model, endüstriyel tasarım ve marka tescil sıralamasında Türkiye genelinde ilk 10 içerisinde yer alması, Ar-Ge ve inovasyon konusundaki rekabetçiliğinin de göstergesidir” diye konuştu.

23 FİRMA KAPANDI

Ağustos ayı firma verilerine de değinen KOTO Başkanı Murat Özdağ, “Ağustos ayında 83 firma kurulmuş olup, 23 firma kapanmıştır. Geçtiğimiz yıl ise aynı ayda 51 firma kurulmuş, 22 firma kapanmıştır. İlk 8 aylık raporlara baktığımızda ise 829 firma kurulup 238 firma kapanmıştır. Yine geçtiğimiz yılın rakamlarına baktığımızda 811 firma kurulup, 223 firma ticari faaliyetlerini sonlandırmıştır. Buradan hareketle her ay ticaret dünyamıza ortalama 75 firmanın katıldığını söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

PİSTLERİ GENİŞLETMELİYDİK

Cengiz Topel’deki uçuşların iptaliyle ilgili görüşlerini aktaran Murat Özdağ şunları söyledi:“- Kocaeli 3 saatlik  uçuş ile Asya, Avrupa, Kafkasya ve orta doğuda 25 trilyon dolarlık bir ticari hacme ve 1.5 Milyar nüfusa ulaşılabilen özel bir şehir. Bu konumu ile yatırımcılar için bir cazibe merkezi. Mutlaka Cengiz Topel, Sabiha Gökçen gibi uluslararası ticari ilişkilere ulaşması için  pist alanının genişletilmesi gerekiyor. Cengiz Topel gerekli ilgiyi göremedi. Direkt uçuşların başlatılması yönünde çalışmalarımız devam ediyor, siyasiler bu konuda daha fazla caba sarfetmeliler”

YENİ TİCARİ İLİŞKİLER KURUYORUZ

Özdağ açıklamasında, ülkemizin 500 milyar dolar ihracata ulaşabilmesi ve dünya ihracatından aldığı payın yüzde 0,83 den yüzde 1,5’e yükseltilmesi için il olarak bazı yükümlülüklerimiz olduğunu dile getirdi.

Özdağ şöyle devam etti: “- Dış ticaretimizin artırılmasına yönelik olarak yeni planladığımız programımız Rusya’ya dönüktür. Sizlerin de bildiği gibi Rusya Federasyonu, Ukrayna ile yaşadığı sorundan dolayı ABD ve AB ülkeleriyle ilişkilerde bir takım sorunlar yaşıyor. Buradan hareketle Rusya ile ticari ilişkilerimizin artırılması, yeni bağlantılar kurulması ve iş alanları açılması noktasında bir program düzenlemeyi düşünüyoruz. İrtibatlarımız belirli bir olgunluğa ulaştığında Rus satın alma heyetlerini ilimizde ağırlayacağız”

MÜTEAHHİTLER BİRLİĞİ KURULUYOR

Müteahhitler Birliği konusunda da değinen Murat Özdağ, “Bundan böyle 2 komite ve 1500’den fazla üyeye sahip olduğumuz inşaat sektöründe temsilcilerimiz daha aktif olacaklar.  Müteahhitler Birliği sayesinde, sektörü bilen, katılımcılığı ilke edinmiş ve ileri görüşlü iş adamlarımızla birlikte yaşanılan sorunları dile getirme, çözüm önerileri sunma ve daha nitelikli işlere imza atmayı hedefliyoruz. Bu konuda tüm girişimlerimiz tamamlanmıştır. Müteahhitler birliğimiz hayırlı olsun “ dedi.

“SANTEK’E 20 BİN KATILIM BEKLENİYOR”

25-28 Eylül tarihlerinde açılacak SANTEK’14 Fuarı’na büyük önem verdiklerini hatırlatan KOTO Başkanı Murat Özdağ,  ‘Match4Industry’ ismiyle uluslararası ikili iş görüşmelerinin yapılacağı bir etkinliğin bu yıl da düzenleneceğini belirtti. Fuara 20 ülkeden 100 firmanın katılım bildirdiğini aktaran Özdağ, “SANTEK’14 sadece Kocaeli ile sınırlı kalmayıp tüm illerin katılımıyla kalkınmayı destekleyen bir organizasyon olacağından sizlerin vasıtasıyla herkesi SANTEK’14’e destek vermeye ve bu anlamda organizasyonun bir parçası olmaya davet ediyorum. Santek Fuarı’na 20 bine yakın katılım bekliyoruz” dedi.

İLİMİZDE İŞSİZLİK % 10 SEVİYELERDE

İŞKUR’dan alınan verilere göre işsizlik sorunu hakkında da açıklama yapan Özdağ, işsizliğin ilimizde yüzde 10 seviyelerinde olduğunu söyledi. Özdağ “2014 Temmuz ayına kadar olan verilere baktığımızda 35 bin 818 olan başvurudan 13 bin 092’si işe yerleştirilmiştir. İlk 7 aylık verilere göre, geçen seneye oranla bir iyileşme söz konusudur” dedi. Özdağ, torba yasayı da gündemine taşıdı, çalışanların işverene maliyetinin yüksekliğine dikkat çekti. Özdağ, “100 TL net para alan bir çalışanın bize maliyeti 180 TL olduğu düşünüldüğünde, istihdam üzerindeki prim yükü azaltılmalıdır.  Karşılıksız çekte, İcra İflas Kanunu’nda bulunan tazyik hapsine benzer bir yaptırım getirilmelidir” dedi. Özdağ, düzenli vergi ödeyenin ödüllendirilmesini, belli özelliğe sahip işadamlarına yeşil pasaport verilmesini de istedi.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/haber/4488759/ozdag-cengiz-topel-icin-henuz-pes-etmedik