Emekçinin dayanacak gücü kalmadı

Hayrettin Albayrak
Hayrettin Albayrak

KEV Tesisleri’nin satışıyla gelen kaynakla yapılması gereken ilk iş transfer tahtasının açılmasından önce çalışanlara, yani emekçileri hakları vermekti. Dönemin Başkanı sevgili Bahri Yavuz iyi niyetle bir adım attı ama yaptığı ilk teklife olumlu yanıt alamayınca emekçilere ödeme yapmaktan vazgeçti, daha doğru bir ifadeyle sonraya bıraktı. Tüm para devlete borcun sıfırlanması ve transfer tahtası için kullanılınca yıllardır umutla bekleyen emekçinin eli yine boş kaldı.

İLK TEKLİFLER ÇOK DÜŞÜKTÜ

Yavuz’un çalışanlara önce anaparanın üçte birini, ardından yarısını teklif ettiğini biliyorum. Bu doğru değildi, azdı. Ki, üzerinden en az 10 yıl geçmiş bir borçtan söz ediyoruz. Örneğin adamın 10 yıl öncesinden kalan 20 bin TL alacağı var, siz ona 10 bin TL’ye razı ol diyorsunuz. 10 yılda zaten anapara kuş olmuş, üstüne o paranın yarısını da kesiyorsun. Emekçinin kabul etmemesi son derece doğaldı. Yavuz, anaparanın tamamını vereceğiz teklifiyle gelse, pazarlıkla biraz üzerine çıksa bu sorun şimdiye kadar çözülürdü diye düşünüyorum. Ki, bildiğim kadarıyla kimi alacaklı futbolcu ve teknik adamlara anapara alacağının tamamı ödendi, belki üzerine çıkılanlar oldu. Eski personele de bu yapılmalıydı.

ADEMOĞLU’NDAN GELEN MESAJ

Olan oldu artık, bugüne bakalım. Eski personel perişan durumda. Sıkça arıyorlar, mesaj gönderiyorlar, “Evimize haciz geldi, kredi kartlarımız patladı ”diye feryat ediyorlar, sıkıntımızı gündeme getirin diyorlar. En son Muammer Ademoğlu’ndan mesaj aldım. Sevgili Ademoğlu, şunları yazmış: “Hayrettin bey Allah rızası için. Personel parasını ödemeden bu Kocaelispor takımı muvaffak olamaz. Lütfen yazın ve söyleyin öldük yahu. İnsaf etsinler artık bittik biz. İntihar mı edelim ama o da bunları etkilemiyor. Çünkü örneği var. Rahmetli Ümit kardeşim bunalıma girmiş, hayatına son vermişti. Sıra bende. Lütfen bunu yayınlayınız. Yoksa sizde sorumlu olursunuz, sonra vicdan azabı çekersiniz”

DUYARSIZ KALACAKLARINI SANMAM

Sizin anlayacağınız eski personelin durum vahim. Görüldüğü gibi intiharı bile düşünenler var. Kocaelispor Başkanı Hüseyin Üzülmez ve yönetiminin eski personel alacaklarıyla ilgili duyarsız kalmaları gibi bir durumun olacağını sanmıyorum. Ki, çare aradıklarına inanıyorum. Ancak kulübün, takımın normal giderleri, masrafları ortada. Şampiyonluğu kovalayan bir takımın yükünü omuzlayabilmek takdir edilmeli ki hiç kolay değil. Yönetim bu zorluklar içerisinde inanıyorum eski personel alacaklarıyla ilgili de bir kaynak sağlayacaktır. Eksik kaldığı yerde Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın elini uzatması, devreye girmesi ile ben bu sorunun kökünden çözüleceği inancındayım.

Bu emekçileri daha fazla bekletmek olmaz. Tükenme noktasına geldiler. Yazıktır, günahtır. Yarın bir gün yaşadıkları psikolojiden dolayı Allah göstermesin üzücü haberlerini alabiliriz. Ayrıca Muammer Ademoğlu’nun söylediği gibi kulüpte, takımda işlerin iyi gitmesi için emekçiyle helalleşmek, hayır dualarını almak lazım. Ben gerek Büyükşehir Belediye Başkanımız, gerekse yönetim kurulunun gerekli hassasiyeti göstereceklerine ve kısa süreçte emekçinin yüzlerini güldürecekleri inancındayım.

Açılıştan yansıyanlar

Hafta başı FFHGD Kocaeli Şube Başkanı sevgili Özhan Kurt hafta başı telefon etti, “Perşembe akşamı açılışımız var, mutlaka bekliyorum” dedi. Önce anlamadım, neyin açılışı diye. Sorduğumda, “Hakemlerin sezon açılışı” yanıtı verdi. Doğal olarak şaşırdım. Amatör, profesyonel ligler ağustos sonu, eylül başı gibi başladı. Amatör kümede 7’nci hafta geride kaldı. Benim bildiğim, gördüğüm ligler başlar, hakemler de bir-iki hafta içinde açılışı yapar.

BU KADAR GEÇE BIRAKILMAZ

Gazeteden ayrı olduğum süreçte açılışın yapıldığını sanıyordum. Merakla sordum sevgili Kurt’a, neden bu kadar geciktiniz diye, “Abi, biliyorsun bizim hakemlerin önemli bir bölümü farklı illerden gelen üniversite öğrencisi. Okulların açılmasını, tümünün kentimize dönmesini bekledik. Bu yüzden gecikme oldu” dedi. 35 yıldır bu meslekteyim ilk kez hakemlerin sezonu bu kadar geç açtıklarına şahit oldum. İleri sürülen gerekçelerine ve kararlarına saygı duymakla birlikte açılışın bu kadar geçe bırakılmasını doğru bulmuyorum.

KATILMALARI GEREKİRDİ

Açılış bu, sezon başında yapılır. Maçların üzerinden kaç hafta geçmiş, açılış yap. Mantıklı değil. Gelemeyecek olanlar olsa bile mevcutlarla açılışı zamanında yapmak lazım gelir. Ki, aldığım bilgi İl Hakem Kurul üyelerinin bazıları da zamansız yapılan açılışa tepki göstermişler ve törene katılmamışlar. Karşı çıkmış olmaları doğaldır, haklıdır ama ne olursa olsun madem böyle bir karar alınmış orada olmaları gerekirdi. Kurul Başkanını yalnız bırakmamaları lazımdı.

KLASMAN HAKEMLERİNİN TEPKİSİ

Açılışa gidemedim ama gerek haberi takip eden gazetemiz muhabirinden, gerekse orada bulunanlardan aldığım başka önemli bir bilgi, Mehmet Güngör ve birçok klasman hakemi de törende yokmuş. Duyumuma göre onların tepkisi açılışın geç bırakılmasına değil, farklıymış. İddiaya göre dernek Başkanını protesto etmek istemişler. Bunu da doğru bulmuyorum. Dernek başkanıyla sorun yaşayabilirsiniz ama bu size her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen açılış törenine katılmama hakkını vermez.

GÖZLER YILDIRIM’I ARADI

Kişisel değil, kurumsal bir organizasyon bu. Başta klasman hakemlerinin tam kadro orada bulunmaları ve diğerlerine örnek olmaları gerekirdi. Bu arada, açılışa genel başkan Abdurrahman Arıcı’nın katılması sevindiriciydi. Bildiğim kadarıyla uzun yıllardır açılışa genel başkan düzeyinde katılım olmamıştı. Arıcı’ya teşekkür ediyoruz. Kocaeli ilini önemsemiş demek ki. Bunun yanında gözler asıl orada bulunması gereken 2.Bölge sorumlusu Yunus Yıldırım’ı aramış ama yokmuş. Geçerli bir mazereti vardır inşallah.

- Özgür Kocaeli Gazetesi, Hayrettin Albayrak tarafından kaleme alındı
https://www.ozgurkocaeli.com.tr/makale/4488865/hayrettin-albayrak/emekcinin-dayanacak-gucu-kalmadi